bugün

insanların inançlarını kafasına göre tespit edenlerin akibeti ile ilgili bir hadis. dikkate alanlar var mıdır? bilinmez...
islamda, kafir olmayan birine kafir demek küfüre girip söyleyeni dinden cikaracagi icin, ya söyleyen yalancidir kafir olur ya da dogru söylüyordur, digeri kafirdir.
Birine kafir demeden iyi düşünün. Lakin kafir dediğiniz kafir değil ise siz günaha girersiniz

Hz.Muhammed (sav)
(bkz: kara murat hanginiz)*
kişinin karşısındakini nasıl gördüğüyle alakalı bir durumdur.
sana kafir olana sen nesindir. kolay gelsindir...
tanrı'nın sözüne bakarak değil de keyfiyete göre biri diğerine kafir diyorsa, diyen kafirin hasıdır.
"ya ben kendime kafir diyorsam" onermesiyle allahini sasiracak olan formuldur. oyle ya, bir iki, aaa, hesap karisti...
söyleyen ve söylenen kişinin ikisinin birden kafir olması durumunda çökecek olan yaftalamadır.

+kafirsin şahin !!!
-sen çok farklısın sanki amuna koduğumun.
insanların, inançlarını sorgularken ve insanları inançları ile yargılarken dikkat edilmesi gereken, gözden kaçırılmaması umulandır.
kim ki birine kafir veya gavur derse, o kişi dinden çıkar. gibisinden hadis yada ilmi söz vardı. şu an tam hatırlayamıyorum.

yani harbiden birisi kafir diyorsa odur betimlediği gibi olan.
islamı kafaya göre yaşayıp ellerinde oyuncak edenlerin kendini korumak için Öne sürdüğü laf. Herşey ayan beyan ortadayken en sonunda da benim kalbim temiz derler. O zaman allah affetsin sizi Müslümanım deyip her haltı yiyen kafir olmasa münafikundur.
yanlış bir önermedir çünkü teorik olarak ikisinin de kafir olma ihtimali vardır.