bugün

Ağır işlerde çalışan annelerin ellerinden öper, kardeşlerimi selamlarım.

Ama çoğu ağır işlerde çalışmadığı halde ağlanıyor.

Yemin ederim topuklu ayakkabı, mini etekli kontenjanı olsun diye işe giriyor çoğu.
Başka bir vasıfları yok.

Üzücü.
doktor olsalar dahi acil serviste çalıştırılmazlar.
ağır iş yükü ve tehlikeden ötürü.

ancak paraya gelince eşitiz tabiki.
Türkiye için geçerli olan bir durumken rusya ve doğu avrupa'da madencilik, maden ergitme gibi ağır işlerde yoğun olarak kadınlar çalışmaktadır.
Kız kısmısının akşam 7den sonra dışarıda bulunmaması gerektiğini düşünen insanların yaşadığı ülkede hiç de şaşılası değil bence.

siz de çalışmayın imq. Zorlayan mı var? Severler hani eşittik davanızı.

Tabii ki eşit değiliz, bunun için önce orta doğulu beyninizi bir kenara bırakmanız lazım. Ancak o zaman konuşup orta yolu bulurmuşuz gibi. ha tabi geriye beyin namına bir şey kalırsa...
(img:#1979743)
valla kadınları da severim ama ne yazık ki kör de değiliz. son 20 yılda tarihte görülmemiş bir kölelik sistemi itinayla inşa edildi, zincirin ilmeği erkeğin boynuna geçirildi. herhangi iki grubun bu derece adil olmayan şartlarda mücadele ettiği bir örnek ancak 1850'lerden sonra güney amerika'da, lousiana'daki falan pamuk tarlalarında çalışan zenciler için mevcuttu.

bu sömürü düzeni yeterince insan için katlanılamaz hale geldiğinde;şimdilik modern medyayla boyanan gözler açıldığında, birisi çıkacak, bir kitap yazacak ve yeni yüzyılın karl marx'ı olacak. durun kardeşlerim, bu işte bir bokluk var diyecek.

erkeklerin yığınlar halinde hiçbir şekilde emeklerinin karşılığı ile ödüllendirilmediği, ödüllendirilmediklerinin de yine kadınların üzerinden altının kalın uçlu kalemlerle çizildiği bir sistem mevcut.

erkeklerin ağır çalışması tarihte yeni birşey değil zaten ancak geçmişte bu en azından takdirle karşılanan bir unsurdu. bu günse saygısızlık, ukalalık, kibir ve şımarıklıktan başka birşey uyanırmıyor harcanan hiç kimsede. patlaması yakındır.
ağır işten kasıt inşaatta çalışmak vs. ise doğrudur. ama günümüzde nöbet tutan kadın kolluk kuvveti, hemşire, doktor vs. olduğu da gerçek. ha yok kadın illa inşaatta çalışsın diyorsan erkek de çocuk doğursun derler adama o zaman.
belediye otobüslerini kullanmak hafif iş mi ?
ben en son amelelik yapan kız gördüm, taş çatlasın 20 22 yaşındaydı. çöp arabası kullanan ve arkasında çöpleri toplamak için asılı bekleyen kadınlarda gördüm. neredeyse bütün kasaplar burada kadın. kamyon, otobüs şoförleri gördüm, taksicilerin yüzde 10 u kadın.
görmemiş olman var olmadıkları anlamına gelmez.
will smithin oscar adayı olmuş bir filmi vardı 'the pursuit of happyness' diye, işsiz evsiz bir baba ve oğlunun hayatta kalma çabası.
bunu gerçek hayatta yapan kaç tane kadın tanıyoruz hepimiz. tek başına çocuklarına bakmış, bulduğu her işte çalışıp bütün gün erkekten çok erkek olmuş, eve dödüğünde çocuklarına ana, hizmetçi olmuş. eğitimsiz, toplumdan soyutlanmış ama herşeye rağmen kimseye minnet etmemiş. buda ağır iş değilse diğerlerini bende yapamam zaten erkek halimle.
bir erkek yapınca bunları oscar adayı oluyor .
(img:#1979864)
kadın, 9 ay boyunca karnında birilerinin ağır işlerini yapması için seni taşıyan insan çocuğum. bırakta ağır işlerde çalışmasınlar. karnında 9 ay boyunca doğduğunda köle olacak insanları taşıyanlar vardı zamanında. saçmalama.
Bu coğrafyada kadın olmaktan daha ağır bir iş görmüyorum.
karadeniz kadinlarini gormemis olanin soyledigi cumledir.
karadeniz'de erkekler kahvede okey oynayıp "uşağım ha yanlış daş attum da" derken karıları dağın tepelerinden çay, ot, odun sırtlayıp iniyorlar.
yanlış önermedir bir kadın istedikten sonra her işi yapabilir.

görsel
fındık toplayan kadınlar diyorum ve susuyorum dediğim başlıktır. iç anadolu'da da tarlada ağır işlerde çalışan bir sürü kadın var. abazan amsalakların sırf sikmek için iş yerlerinde yanında tuttukları beslemeleri görmeyin sadece.
vahşi kapitalizm fanatiklerini üzebilir.
Kanunlar ile kadınlar agir isler konusunda koruma altına alınmıştır. Maden, merak, inşaat vs işçi olarak görmeniz imkansız.
Vücut yapıları kas yapıları ağır işlere uygun olmadığından dolayı normal bir durumdur. Ayrıca beyinleri de ince işlere ayrıntılı durumlara uygun olduğu için bu durum böyle gidegelmistir.
Her boyayı sürdük fıstık yeşili kaldı diyeceğimiz durum. Kadınlarla ilgili yığınla toplumsal problemi çözdük bi' tek neden madene inmedikleri, taş çekmedikleri falan kaldı Ki artık sanayide çalışan kadınlar görüyoruz.

işi gücü bırak, bir kadın öyle böyle yirmi litrelik damacanayı kaldırıyor su sebiline ama onun harcadığı çaba ile seninki bir mi? Senin tek elinle yapacağın iş için niye zorluyorsun derdin ne?