bugün

her gün şikayet edecek bir neden bulmama rağmen,
yine her gün ayrı bir güzelliğine hayran kaldığım,
alışkanlıktan öte bir bağlılık yaratan,
bazen boğaz rüzgarıyla aydınlatıp,
bazen karanlık sırlarıyla yutan,
yedi tepeli güzel şehir.
efendim milyonlarca ayak,omuz,bas,kol barindiran bir sehirdir.hizli yuruyorsan herkesi sollaman gerekebilir bu asamada pek cok darbe alir,darbe atarsin; ama su sokaklar her seye deger be dersin. boyle de seversin iste.
uzaklaştıkça güzelleşen kız.
aylardır gitmek isteyip bir türlü gidemediğim şehir. özledim ama gidesim var hala. kokusunu duysam, istiklalde bir tur atsam bir de ortaköyde denize karşı otursam yeter valla daha fazlasını istemiyorum.
istanbul'a güneşli değil kesinlikle kapalı hava yakışıyor. elimde olsa parası neyse verip her gün kapalı yaptıracağım ama tanrının işine karışmak gibi olmasın diye duruyorum. zira kapalı havalara tapan biri olarak istanbul'un üzerini çok yakında kapatabilir ve yapay yağmur yağdırabilirim.
içinden deniz geçiyor lan şehrin.
geceleri böyle janjanlı kımıl kımıl.
gündüzleri cehennemin öbür adı olan, fakat geceleri gözlerini kapatan, ruhları üşüten şehirdir.

geceleri şiirlerden kurulmuş bir kent, gündüzler bir demet akalın albümüdür.

bırakması zor şehir...
trafiğini s*ktiminin şehri.ulan 10 km yol bir buçuk saatte mi gidilir!!!!!
şairlerin, kendisine duydukları aşkı şiirlerinde bir gergef gibi işledikleri şehir.
ipini koparanın gittiği,türkiyenin en kalabalık şehri.
ya allah!!

allah allah allah allah allah allah

fsm: bütün toplar! ateş!!

m: mehter hücum vur!! hasduur haydi Ya Allah!

fsm: allah yardımcınız olsun! hücum!!!

not: herhangi bir ideolojiyle alaksı yoktur.
yaşamaya doyulamayan..
yaşanası şehir...
557 yıl önce, bugün fethedilen şehir.
ışıkları,sessizliğiyle, her mevsim güzel oluşuyla şairleri kendisine aşık ettiren şehir.
vakt-i zamanında büyük bir öküzlük yapılarak tercih edilmeyen şehir. ama kararlıyım kavuşacağız büyük şehir. hem görev yapan bir polis hem de bir tarih bölümü öğrencisi olarak. her şeye, her olumsuzluğa inat...
seni sevmiyorum derdim ama ayrılmak neden acı veriyor istanbul.
kaçıp gitmeyi düşlersiniz zaman zaman, kötü anıları acıları yalnızlıkları bu şehirde bırakıp gitmek... ama içinizdeki istanbul buna asla izin vermez. tene işler bu şehir, öyle kolay terk edilemez...

"bazen 'ben de terkedip gidebilsem keşke' diyorum... içimde bir istanbul var ondan vazgeçemiyorum..." *
ne onla olabilirsin ne de onsuz...
ankara ile kıyaslanmaktan daha kötü bir şey yapılmadı bu şehre.
kültürü de kültürsüzlüğüde içinde en derinine kadar barındıran avrupa kültür başkentidir.
Evin içinde bir oda, odada istanbul
Odanın içinde bir ayna, aynada istanbul
Adam sigarasını yaktı, bir istanbul dumanı
Kadın çantasını açtı, çantada istanbul
Çocuk bir olta atmıştı denize, gördüm
Çekmeğe başladı, oltada istanbul
Bu ne biçim su, bu nasıl şehir
Şişede istanbul, masada istanbul
Yürüsek yürüyor, dursak duruyor, şaşırdık
Bir yanda o, bir yanda ben, ortada istanbul
insan bir kere sevmeye görsün, anladım
Nereye gidersen git, orada istanbul.

Ümit Yaşar Oğuzcan ~
istanbul'un zorluğu da güzelliği de önemi de var. herşey var. ne ararsan var. acılar tatlar tecrübe dehşet ölüm aşk vs vs. istanbul'u fetheden fatihi ve ordusunu Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) methetmiştir.
istanbul....en kozmopolit, en dinci, en dinsiz, en dindar, en metalci, en alaturkaci, yahudiligin, hristiyanligin müslümanligin olmazsa olmaz saheserlerinin hem de birkacini bünyesinde barindiran, en köklü üniversitelerin yanibasinda tiner cekip sarhos olan cocuklarin yasadigi bir sehir....

orospu istanbul, hizmetci istanbul, efendi istanbul, esrarkes istanbul, halifelerin namaz kildigi camilerin ( sultanahmet, süleymaniye ) sehri istanbul, binlerce pavyonun, kuran kursunun sehri istanbul...

kisaca tezatlarin en büyüklerinin her an yanyana oldugu sehr-i istanbul !!!... etilerden 500 liraya canta, salipazarindan 10 liraya "levis" pantolon alabildigin istanbul...

istanbul "önyargi" kaldirmaz cünkü senin bütün önyargilarina tipatip uyusan ve tamamen ters giden herseyi ayni anda görürsün... mahmutpasa da elalemi kaziklayip, sonra da gidip sultanahmet camii nde aglaya zirlaya cuma namazi kilan esnafiyla istanbul. parasiz kalip bostanci dolmusuna bindiginde "senin paran bizi zengin etmez kocum" diyen dolmus söförlerini bünyesinde barindiran sehir istanbul....

ne desen ne yazsan bos...istanbul bu, hem cok güzel hem de cok cirkin...hem cok namuslu, hem de cok orospudur istanbul...ama cok severiz kendisini...ona olan askimiz hic dinmez.