bugün

israil in ve daha dogrusu israil ordusunun dünya kamuoyunda belli bir imajı var. nedir bu imaj?
işte iyi organize olmuş, iyi silahlara sahip, hesaplı kitaplı hareket eden bir ordu, şimdiye kadar ki imajı buydu.
son zamanlarda bu durum değişmeye başladı. aklı bırakıp kızgınlıkla hareket ediyorlar gibi geldi bana.
bunun en büyük delili bi kaç cephede birden savaş veya çatışmaya girmeye başlamalarıdır.
hitler bile bu sebeplerden yenildi. elbet tek sebep değildi ama çok cepheli savaş ancak bir kaç orduya sahip devletlerin yapabileceği bir savaştır.
dış destek bi yere kadardır.
ha umurumda değil. ben ülkeme bakarım. bize bulaşmasınlar ne yaparlarsa yapsınlar.
zaten ortadoğu nun petrolünden başka bi şeyi yok onu da bize yedirmiyorlar.
galiba rusya nın suriye deki üssünü vurmuşlar.
mantığı tamamen attıklarının bir işareti daha.
bu kadar pervasız olmaz, bir ordu.
kendi adlarına yanlış hareketlere devam ediyorlar.
Doğruysa çok iyi.
inşallah vurmuşlardır da rusya sıçar ağızlarına.
Enazından bir rakiple daha dövüşecek tabi Rusya korkmaz karşılık verirse.
Ne başlaması 1 yıldır ateşli bir şekilde kızgınlığı üzerinde.
g.tlerine buz kalıbı sokarak giderebilecekleri kızgınlıktır.

rusyanın israil ile uğraşacak dermanı yok arkadaş. bu ukraynayı gazlayıp gazlayıp boşuna rusyanın üstüne salmadılar. boşuna her gün uçak dolusu silah füze para göndermiyorlar ukraynaya. rusyayı iyice bataklığa çektiler hem dünyanın gözünde işgalci pozisyonuna düşürdüler hem rus ordusunu meşgul ettiler şimdi siyonist dürzülerle beraber istedikleri gibi at koşturuyorlar. bu zelenski denen kabzımalda zerre akıl varsa savaşı sonlandırır ruslarda akdenize iner sonra gör sen israili abd yi nasıl barış güvercinine dönüşüyorlar.
rusya nın ukrayna da bataklıkta olduğu sanısı yanlıştır.
çekilir iş biter. ukrayna zaten batının müttefiki. nato da olsa ne olur olmasa ne olur.
evet sıkışırsa çekilir. afganistan dan çekildi, amerika, hem afganistan dan hem ırak tan çekildi. ne oldu?
tabi ki hiç bişey. çekilmek savaşlarda bir manevradır. istersen gene girersin.
bu açıdan israil akılla değil kızgınlıkla hareket ediyor diye düşünmek pek de yanlış değil.
önüne gelen her şeyi isteyen ve alamayınca da yerde uzanıp tepinen şımarık çocuk gibi hareket ediyor bence.

(bkz: devletleri şımarık çocukların yönetmesi)
--spoiler--

rusya nın ukrayna da bataklıkta olduğu sanısı yanlıştır.
çekilir iş biter. ukrayna zaten batının müttefiki. nato da olsa ne olur olmasa ne olur.
evet sıkışırsa çekilir. afganistan dan çekildi, amerika, hem afganistan dan hem ırak tan çekildi. ne oldu?
tabi ki hiç bişey. çekilmek savaşlarda bir manevradır. istersen gene girersin.
bu açıdan israil akılla değil kızgınlıkla hareket ediyor diye düşünmek pek de yanlış değil.

--spoiler--

çekilemez. 3 ay önce olsa çekilirdi artık onu yapamaz çünkü ukraynada rusyaya girmeye başladı. siz hala bazı şeyleri çözememişsiniz.. bu saatten sonra rusya tamamen çekiliyorum işgal ettiğim yerlerin hepsini geri veriyorum dese gene abd ve avrupa durmaz ukraynayı daha çok gazlar "bak putin senden korktu geri çekildi hadi aslanım sıra sende" der ukraynayı rusyanın üzerine gönderir intikam söylemleri ile. bazı şeyleri görebilmek için alim olmaya gerek yok rusya-ukrayna savaşı tamamen abd ve avrupanın ukraynayı ateşe atarak bop projesinin önündeki en büyük engel olan rusyayı saf dışı bırakma hareketidir. ne abd ne avrupa ne de israil ölen ruslara ukraynalılara zerre acımıyor umurlarında da değil. emperyalistlerin tek amacı kendi çıkarlarıdır gerisi umurlarında olmaz. abd ukraynayı çok sevdiğinden mi bu kadar silah para ekipman yağdırıyor ?
(bkz: öyle derlerse de meçhuldür)
çekilir. neden?
ya ukraynalı bi kaç kişi gördüm. erkek kalmamış nerdeyse. herkes askerde.
kamuoyu baskısı diye bişey var. rusya çekilsin. şu dakka savaş biter. zelensky halkı hala savaşmaya zorlarsa isyan çıkar.
o açıdan üsse saldırı haberi doğruysa akılsızca bir iş olmuştur. israil in savaştığı cephe sayısı 4 e çıkmıştır.
israil in cephelerde zayıfladığını gören pek çok ülke karşı tarafa yardım etmeye başlar. buna barış imzaladığı mısır da dahildir.
bence hiç iyi gitmiyor, olaylar. israil açısından tabi.

bu arada kaçınılmaz bir durum ortaya çıkacak. ortadoğu da büyük boşluklar doğmaya başladı.
belki ekonomik olarak zorlanırız ama tr nin lübnan da etkinliğini arttırması gerekliliği ve fırsatı çıkmıştır. değerlendirilmeli midir bilmiyorum.
(bkz: tr nin lübnan da etkinliğini artırma gerekliliği)

sözlük bozuldu. bkz larda sorun var.
elimde güç olsa benim karakter özelliklerimi yansıtan ülke. sinirli, zorba ve istediğini alan...
Rusya ve israil arasında 2016 yılında imzalanan bir anlaşma var. buna göre şayet israil, Hizbullah ve iran arasında silah sevkiyatı yapıldığına dair yol güzergahı olan Suriye'de bir hareket görürse ve müdahale ederse rusya nın buna göz yummasına dair bir anlaşma var aralarında.

https://www.iramcenter.or...-rusyanin-sessizligi-1089

üstelik bu saldırılar yeni değil. epey eskiden beri var. daha Ukrayna savaşı gündemde yokken bile vardı. Rusya, israil'e karşı açıktan bir tavır içerisinde değil anladığım kadarıyla, her ne kadar esadı desteklese de. ama şayet israil yarın öbürgün Suriye'yi de işgal etmeye kalkarsa o zaman iş değişir muhtemelen. hatta belkide israil'in lübnana kara harekatı işgale dönerse, evet belki rusya israil politikasını gözden geçirebilir. tabi Ukrayna savaşından başını kaldırabilirse. zira Ukrayna savaşı rusyayı haddinden fazla meşgul ettiği de bir gerçek. orda bilerek rusyayı oyalıyorlar..

aslında akdeniz konusunda Rusya net değil. en azından Türkiye ile işbirliği halinde değil. tek başına hakim olma hayalindeydi. o da suya düştü. öte yanda israil iran'a karşı aynı Lübnan'da olduğu gibi mütecaviz tavrına devam ederse rusya ne yapar ne eder kestirmek zor. çok güven vermiyor. belki denge unsuru olarak amerikanın direkt müdahalesine engel olmaya çaba gösterir. fakat görünen o ki Rusya, esasında vekalet ve bir menfaat savaşı olan ama yaptığı saldırılar islam coğrafyasında olduğu için adeta bir haçlı seferine dönüşen bu durumda tarafsız kalmak niyetinde. direkt olarak pek karışmak istemiyor tablosu çiziyor. yada bilerek müdahale etmiyor başka bir planı var. ihtimal belkide o da Amerika'nın israil'e yaptığı gibi el altından iran'a destek verebilir. Rusya adeta satranç oynuyor ve bir stratejisi var. erken hamlelerden sakınıyor. Putin beklemede..
Herkes herboku biliyor ülkemizde ama bi türlü parayı bulamıyoruz amk.

Bu kadar zeki insan, bu fakir ülkede nasıl toplanmış anlayamıyorum.

Umarım bu forum köşesi uzmanlarının kendilerine bari bir faydaları vardır, en azından eyt lidirler.
israil biterse ortadoğu biter. sınıra çin seddi falan çekmemiz gerekir artık terörist araplardan kurtulmak için.