bugün

Onuru için yaşar. Onuru için yaşayanlar da kimsenin kıçını yalamaz.
ayrıca,

(bkz: insan neyle yaşar)
Hep sorulan sorudur.

insan, değer kazanmak için değil, değerli görünmek için yaşar. Halbuki değer kazanmak için yaşasaydı, mutlu olabilirdi. Evet.
Şu ucu bucağı olmayan sonsuz kozmik evrenin kaosunda aklını yitirmemek adına gözlerini kapattığında tüm varlığıyla yanı başında olabileceği birini bulmak için yaşar.
insan bu. ne yaşar ne yaşamaz.
istememek için.
bir insan kimseden bir şey istememek için okur, çalışır, para kazanır, sağlığına dikkat eder.
Eskiden yaşamak için çalışılırdı...
Şimdi insan çalışmak için yaşıyor...
ölmek için.
hayatta kalması ve soyunu devam ettirmesi gerektiği için yaşar.
yemek, seks, saygınlık, para, barınma, silah, televizyon, genelev, burgerking, sosyallik, starbucks vs hepsi insanın hayatta kalabilmesiyle ve neslini devam ettirebilmesiyle doğrudan veya dolaylı olarak alakalıdır.
Ne için yaşadığını bilen insan yok dünyada. Sonuç olarak yaradılış sebebini bile bilmeyen, ne için yaşadığını nereden bilsin? Sadece yaşadığın hayata anlam, amaç yüklemek var.
Olasılıklar henüz sıfırlanmadığı için.
karmadaki rolünü oynamak için yaşar.
yaşamaya değer bi şey bulmak için,
yaşamın merakından, belki güzel bir şey olur diye

-hamlet'in olmak ya da olmamak tiradı'ndan bir kesit
Kim dayanabilir zamanın kırbacına?
Zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine,
Sevgisinin kepaze edilmesine,
Kanunların bu kadar yavaş
Yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine.
Kötülere kul olmasına iyi insanın
Bir bıçak saplayıp göğsüne kurtulmak varken?
Kim ister bütün bunlara katlanmak
Ağır bir hayatın altında inleyip terlemek.
Ölümden sonraki bir şeyden korkmasa,
O kimsenin gidip de dönmediği bilinmez dünya
Ürkütmese yüreğini?
Çocukları için yada umutlandığı, hayal ettiği istekler için yaşar.
neslini idame ettirebilmek için. temel yaşam amacı budur.
Açta olsan iyidir şerefli ölmek, Herkes şerefi için yaşar dünyada.
Umut ile yaşar. Ve güzel bir gün görmek icin.
Onuru, gururu, dini, diyaneti, çocukları, hürriyeti için yaşar. Ve bunun için ölür. Şüphesiz balikesirlinin düstürü budur.
Kadınsa Doğurmak için yaşar. Erkekse eşi doğursun diye yaşar. Doğan çocuğunun sıhhatini korumak için yaşar. Boşanmamak için yaşar. Bunları yaşayacak yaşta fakat bunları yaşıyamıyorsan, allah kurtarsın.
seçemediği bir dünyada, seçemediği şartlarda yaşayan insan, yarının seçebildiği bir yarın olabilmesi için yaşar.

kavga ile, mücadele ile.
Mezarda yatmak için.
Bilmiyorum şimdi namus için yok onur gurur cennet vs diyenler var bana mı öyle geliyor bence insanlar "öylesine, amaçsız, günü kurtarmalik, işçiler köle gibi yaşıyor" insanlar birşey için değil yaşamak için yaşıyor bugünde ölmedim işte diyoruz benim gozlemim bu.
ulu manitu için.
ölümsüz olmak için: içgüdüsel olarak çocuk yapar, en ileri uçta eser bırakmak için uğraşır
(sanat eseri, bilimsel eser vb)
ne için istiyorsa onun için yaşar. bu kimisi için iş, kimisi için kariyer, kimisi için evlat, uğruna bir hayat adanmış bir ideal, bir kedi, bir köpek bile olabilir. çünkü hayatın anlamı ona siz hangi anlamı veriyorsanız "o" dur.