bugün

balıkesir' de zaman höşmerim' den yeneni makbuldür. adamlar 10-12 çeşit höşmerim koyuyor önüne ve sen hayran kalıp ee daha önce yediklerim neydi o zaman diyorsun.

antep fıstıklı, karışık meyveli, cevizli, damla sakızlı, bol peynirli, sade....
balıkesir'in çok güzel tatlısıdır. mutlaka balıkesir'de yenmelidir; zira çok taklitleri vardır başka yerlerde.
tadı muhteşem olan sarı renkte şiddetle tavsiye edilen tatlı.
her can çektiğinde bulunamayan tatlı. süpermarket süpermarket , hipermarket hipermarket gezdiğim halde bulamadığım anlar olmuştur. bulduğunuz an stok yapın. bitince hemen getirmiyorlar.
yenmediğinde kendini aratan, bağımlılık yapan tatlıdır.
balıkesirin en özel tatlarından biridir.
alıpta bir türlü yemeye cesaret edemediğim tatlıdır. adını sapını neyden yapıldığını bilmediğimden hiç tatmaya cesaretim olmadı. yenge peynir tatlısı diye bir tatlı getirmişti sıcakken yeniyordu o muydu acaba içinde peynir olduğunu öğrenince aklıma geldi.

görsel
görsel
bursa'nın karacabey ilçesinde irmik yerine un katılarak yapılır dondurmayla birlikte yenilir.
(bkz: yaran yanlış okumalar)
(bkz: hemşerim)
adı kadar güzel gelmemiştir.
hoş mu erim?den gelen o muhteşem lezzet.
ülkemizin en ucuz tatlılarından olup balıkesirde her köşe başında bulunabilecek tatlı.
yeni yeni çikolatalı, kestaneli, antep fıstıklı, karamelli gibi çeşitleri yapılmaya başlanmış balıkesir'in meşhur peynir tatlısı.
(bkz: #11920552)
özellikle balıkesir'e ait olan bir tatlı çeşidi.
anne tarafı tekirdağlı baba tarafı ise çanakkaleli olduğundan her yaz bol bol tükettiğim tatlıdır.

dondurmayla birlikte çok çok güzel olur..

çanakkaleye yolunuz düşerse karpuzoğlu isimli yerden muhakkak almanızı tavsiye ederim.* * * *
balıkesir sındırgı ilçesince sahiplenilen revani adlı tatlının az pişmiş ve peynirli olanına benzeyen tatlıdır. hafif ve hoştur.
bursa nın mustafakemalpaşa ilçesinde keçi sütünden yapılır. bir oturuşta yarım kilo yemeyen dövülür. ayrıca dolaba koyup hafif donmasını beklerseniz yazın ortasında dondurma kıvamında da çok hoş olduğunu bünyenize kanıtlayabilirsiniz.
bağımlılık yaratan bir tatlı. yoğurt kabı içinde olupta uzaktan kusmuğa benzeyenlerinden değil fırınlanmış höşmerim yenmelidir efenim. kendileri hem soğuk hem sıcak yenebilir. her türlü ortama uyum sağlar. dondurmayla da pek bir güzel olur. izmirde bir türlü fırınlanmış höşmerim bulamamanın ezikliğini de insana yaşatır.
(bkz: Harika)
höşmerim biçim biçim, ölürüm höşmer için, alem bana düşmandır, höşmer sevdiğim için dizelerinin ağzımdan dökülmesine sebep olan tatlı. seviyorum ulan!
şahsen balıkesirliyim her yıl balıkesirde bulunduğum zamanlarda yerim bu tatlıyı ama höşmerim demez kimse bu tatlıya ,'' höşmelim ''der herkes.ya da yıllarca ben yanlış duyup yanlış anlıyorum. doğru yazılışı höşmerimdir ama . ''hoş mu erim'' den geldiği söylenir . diğer tatlılara oranla daha ucuzdur maliyeti de. peynirden yapılır en nihayetinde . tazesi ve az şekerli olanı makbüldür , yendikçe yenir . ağır, şerbetli tatlı sevenlere pek hitap etmez o yüzden bence .
çeşitlerinden en güzeli peynirli olanıdır.
memleketimin özlenen tatlısı.
buralarda pek sevenini görmedim ama herkese inat her bulduğumda çilgınlar gibi tüketirim.

(bkz: olsa da yesek)
keşke soru sorulan adam valla hiç hoş değil peyniri yumurtayı zebil etmişsin bir daha yapma deseydi de kimse bu işkenceye maruz kalmasaydı. buram buram yumurta kokuyor, peynir desen tatlının içinde ne arıyor. özür dilerim sevenlerinden ama facia la bu.