bugün

ilk yapan kadının kocasına "hoş mu erim" diye sormasından türediği gibi bir uydurmasyona maruz kalmış süt ve irmik tatlısı. Farsça hoş (tatlı) ve maram (kaymak) sözcüklerinden türemiştir.
Çok severim, her balıkesire tatile gittiğimde yerdim. Şimdi şok'ta satılan peynir helvası ile idare ediyoruz. *
balıkesir'e özgü irmikli bir tatlı.

görsel
iyi yapılanı ile destan yazan irmik ve peynir bazlı balkes tatlısı.
balıkesir'e özgü irmikli bir tatlı.
Hoş mu erim cümlesinin kısaltılmış halidir.

Yoklukta yapılan malzemeler ile hazırlanan Balıkesir tatlısıdır.
Yanında vanilyalı dondurma yendiğinde tadı 3x güzelleşen tatlı.
eski eşimin en sevdiği tatlı. lağnet olsun höşmerime (ünlem tuşum çalışmıyor. üç ünlem yan yana)
Sevmediğim tatlı bir bu birde peynir helvasını sevmem. ikisi birbirine benziyor zaten. Balıkesir tatlısıdır.
yolumuz balıkesir'e düşse de, bir kez daha (gerçeğini) yesek dediğim tatlıdır.
Bir peynir helvası değildir ama güzeldir.
Balıkesir üniversitesine gittiğim bir gün yediğim değişik bir tatlı türü. Genellikle sarı olur ve koyun sütünden, inek sütünden yapılmış ve antep fıstıklı gibi çeşitleri vardır. Balıkesir'i terk ettikten uzun bir süre sonra aklıma düşmüş ve online sipariş vermişliğimde olmuştur.
höşmerim biçim biçim,ölürem höşmer için.Bu bayatlık bile bu tatlıdan daha hoş bence.
"hoş mu erim?"den evrilmiş isimli tatlıdır.
Antep fıstıklı olanı efsanedir. Höşmerim seven kızlar eklesin. Evet.
Balıkesir’i sevme nedenim olan peynirli tatlı. Ancak şu Eker’in sattığı hazır höşmerimleri yiyerek ben höşmerim yedim demeyin, bu kadar alakasız iki tatlı olabilir ancak.

Susurluk ve Balıkesir’de yenilmesi gereken muazzam tatlı.
Tatlıdan kişilik analizi yapılabildiğini anlamamızı sağlamıştır.
Ne kafalar var arkadaş!
Hiç sevmem. Sevenlerle de aynı ortamda bulunmamaya dikkat ederim.
çok güzeldir yedikçe yiyesi gelir insanın ama kıvamı önemli sulu olmasın kuru da olmasın .

edit: ıslak olanı yeğdir.
bu ramazana özel mizahımız:

görsel

bu da öğle yemeği üstüne gömmelik olanı:

görsel
Konya da tuzla ya da şekerle yeniyor tatsız bir şey, un helvası iyidir ayrıca öğrendiğim ve yaptığım ilk tatlı kurtlu un helvası kurtcuklu desem iyi olur aslında sonra tabi insan ol dediler tarifte eksiklik yaptım ama elime su döken yok, eh?
Balikesirin meshur tatlisidir. Ozel bir peynirden yapilmaktadit.
konya'da lezzetli mi lezzetli yapılan tatlı.
çok kötü bir tatlıdır.
Bir kazandibi değildir.
Offff olsada yesek.
sanki tatlıdan çok bir hitap şekli.