bugün

Oyumuzda, sonumuzda hayır'lı olsun.
Yine vergi pahalı olsa da bir şey alınıyor.

Peki ya 1 milyon 200 bin tl yi nasıl geri alacağız.
Seçimlerde oy verirkenki mantığı 'inadına' olan bir halk değil ezilmek, afedersiniz s.kilse yeridir.
umarım bundan daha ağırı yoktur.
tam da şu an yaşadığımız durum.

http://www.dogrulukpayi.com/bulten/57f50da07c8bc
valla sizinle paylaşmak istedim. ben çilingirim yanımda ki dükkanda mobilyacı ama Suriyeli dilimizi akıcı konuşuyor. yazar kasaya bakarak aylık kaç para vergi ödüyorsunuz dedi ne sattıysak %18 i dedim çok dedi. sizin orda kaçtı dedim aynıydı dedi nedense şaşırdım sanki diğer ülkeler %18 vergi alamazmış gibi.
(bkz: motorlu taşıtlar vergisine yüzde 40 zam yapılması)
Kitaplarda okurken çok tahayyül edemediğimiz yaşayınca ne kadar kötü bir şey olduğunu anladığımız vahim durum.
Vergisi ayrı, fiyatları ayrı. Siktiler ülkenin ekonomisini, kokmasın diye uğraşıyorlar.
(bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)
binali durmuyor gemilere yenisini ekliyordu,
halk aç, perişan, bitap...
ebu hureyre ağlıyorduuuu

görsel
Bu masalı yaşadığımıza göre güzel günleri de göreceğiz diye düşündüren masalsı gerçek.
(bkz: melih beyin beyin yakan tweet i/#37857684)
ne yani bir isyan çıkarmayı mı düşünüyorsunuz.
" ben makarnamı bilirim kardeşim " diyenler şen ve şakraktı her zamanki gibi.
çöküş dönemi klasiğidir.
istikrarlı bir şekilde tecavüze uğradığımızın kanıtıdır.
50 kuruş + vergiler. Tırrek.
"laissez faire, laissez passer" bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler. Adam smith'i sevgiyle analım.
Fransız ihtilâlinin olma nedenlerinden biridir.

Eziyettir.
zamlar sürecektir .para bitti zaten katar başta olmak üzere araplardan gelen para ayakta tutuyordu.deniz bitti ...
"ağır vergiler bir ülkenin çöküşe gittiğinin belirtisidir" önermesini getiren anlatımdır.
Çocukken masal kitaplarında geçerdi ve ben merak ederdim.
Keşke daha güzel şeyleri merak etseymişim. Üzgün surat.
Ve bu vergileri koyanlar ciğerini sökmeye yeminliydi...
Son 2 yıldır iyiden iyiye hissedilmeye başlanan durumdur. Önceleri yine bi nebze dolar'ın düşük seviyelerde olması, euro'nun seviyesi, Mazot ve altın fiyatlarının durumu olayı bir nebze olsun idare edilebilir seviyede tutuyordu.

artık ipin ucu baya bir kaçtı. Halk ağır vergiler altında eziliyor ve daha da ezilecek daha beteri bekliyor gibi görünüyor. Alım gücümüz her sabah daha da azalıyor. Dün aldığımız ürünün fiyatı ertesi sabah artıyor. Dolar, Euro değer kazandıkça, diğer bir deyişle, türk lirası değer kaybettikçe dersek daha doğru olacak çünkü dolar ve euro olduğu yerde duruyor, değer kazanmıyor... Aksine tl değer kaybediyor. Bunu nereden anlıyoruz? Diğer ülkelerin paraları dolar ve euro karşısında değer kaybetmiyor hatta bazıları değer bile kazanıyor. Dünya'nın tam tersi bir durum yaşanıyor bizde. Marifet dolarda euroda değil, iş bilmezlik bizde.

Bu durumu düzeltebilecek gibi de görünmüyoruz. Ne olacak? Tek ve basit çıkar yol, vergi vergi vergi.

Dışarıdan aldığımız ürünlerin fiyatları zaten otomatikman lira değer kaybettiği için artıyor, buna bir de ağırlaşan vergileri eklerseniz? O zaman katmerli şekilde artışlar oluyor / olacak demektir.

Başımıza bir felaket ya da bir kurtuluş gelir mi bilinmez ama eğer gelirse; tarih bu dönem için de bir dip not düşecek: "Halk ağır vergiler altında eziliyordu."