bugün

1988 doğumlu amerikalı aktör..the sixth sense'deki rolü ile henüz 11 yaşındayken oscar adayı olmuştur
http://www.imdb.com/name/nm0005286/
çoğu filmin altından çıkan ufaklık diyeceğim sırada 1988 doğumlu olduğunu öğrenip zaman kavramını irdelemeye başlamama sebep olan, "i see dead people" repliği dillere düşen insan...
baslarda 'bari sen macaulay culkin gibi olma, yuru be velet' dedirtmis, ama ne yazik ki umutlarimi bosa cikarmis, ne oldum delisi bir yeni yetmedir kendisi. baslarda 11 yasinda oscara aday ol, sonra ergenlik sagolsun bi rol bulama kendine... ve sonra los angeles'ta kafa bi sekilde araba surerken bi de uzerinde eroin ile polise yakalan, 'iyi mok yedin' dedirtmistir. halbuki bu velete az mi helal olsun cekmistim yapay zeka'da!
altıncı his'ten daha sonra izlediğim forrest gump'ta da forrest gump'ın oğlu olarak ufak bir rolü bulunan, küçüklüğü daha sevimli büyüdükçe çirkinleşmeye aday delikanlı.
artificial intelligence filminde oynayan, 18 yaşına gelmesine rağmen, hala veletlik yapan başarılı oyuncu.
(bkz: sezercik)
çok küçük yaşta ünlü olan amerikan aktör. sixth sense*, forrest gump vb. filmlerde dertli bir çocuğu oynamıştır. bahtı karadır, yazıktır, günahtır...
bizim idolümüz küçük emrah*ın amerikan versiyonudur. filmlerdeki rolün etkisinden midir bilinmez fiziksel olarak da küçük emrah'a benzemiştir. hatta şimdilerde büyüyüp eski sevimliliğini kaybetmiştir. anasının sonu benzemesin.

görsel
los angeles california doğumlu oyuncu. küçükken sevimliliği ve üstün rol yapabilme kabiliyetiyle bir aralar geleceğin yıldızları arasında gösterilmiş. bunu da bence oynadığı filmlerle kanıtladı, sonraları büyüme kabusları başlayınca piyasadan silinen çocuk oyuncu.

(bkz: bogus)
(bkz: sixth sense)
(bkz: pay It forward)
(bkz: AI)
(bkz: the country bears)
(bkz: secondhand lions)
6. his'deki 40 yıllık aktörlere taş çıkartan performansı ile tanıdık onu ilkin, daha sonra da yapay zeka'daki dramıyla gözlerimizi yaşartan sevimli robot performansıyla. Şu anda piyasada olmamasıysa çok üzücü bir durum.
artık kazık kadar olmuş, meşhur "i see dead people" repliğinin sahibi.

http://www.imdb.com/galle...%20Haley%20Joel&seq=5
bilmem kaçıncı oscar ödül töreninde "i see people, and all they are alive" cümlesiyle tüm salonu yapmacık kahkahalara boğan bebe.
her çirkin ama sevimli çocuğun akıbeti gibi büyüyünce sevimsizleşmiştir.
(bkz: i see dead people) repliğiyle üne kavuşmuş oyuncu. o zamanlar bebeydi.

fakat hakkını yemeyelim the sixth sense filminde harikalar yaratmış En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu oscarına aday gösterilmişti yavşak.
6. his, iyilik bul iyilik yap gibi filmlerden hatırladığımız velet.
çok iyi de rol yapar.
hayatımda gördüğüm en über çocuk yetenek. iki filmini biliyorum çocukken oynadığı the sixth sense ve artificial intelligence. Bu filmlerde beni kendine hayran bırakmış bir velet. 30 yıllık oyunculardan daha iyi rol yapıyor neredeyse o yaşında. Ama çoğu çocuk yetenek gibi büyüdükçe silindi piyasadan. büyük filmlerde göremez olduk belki de üstüne koyayamamıştır yeteneğinin, kim bilir.
the sixth sense filminin seçmelerine katıldığında yönetmen m.night shyamalan, " senaryoyu okudun mu ? " diye sormuş, " evet, üç kez " cevabını vermiş. shyamalan şaşırıp, " karakterinin olduğu sahneleri 3 kez mi okudun ? " demiş. o da, " hayır bütün senaryoyu üç kez okudum " demiş. rolü kapmış. tabii sırf bu yüzden değildir. ama büyük etkisi olduğu aşikar.
ülkem oyuncularını 99 yapımı the sixth sense adlı filmde henüz 11 yaşındayken cebinden çıkarmış oyuncudur. büyüdükçe çirkinleşmekte, keşke forrest gump ve malum filmdeki gibi küçük kalsaydı dedirtmektedir.

oynadığı cole adlı karakter ile natalie portman'ın 12 yaşında hayat verdiği leon mathilda karakteri sıklıkla karşılaştırılmaktadır ancak kendisi o versus'un galibidir.
(bkz: yiğit bulut)
entourage Da rol almış, fena değildi ama cidden cüce gibi boyuyla ve antipatik gülüşüyle pek hoş gelmedi bana, gerçi oynadığı karakter tamamen gerizekalıydı, ondan da olabilir.
(d. 10 Nisan 1988, Los Angeles), Amerikalı oyuncu. 11 yaşında 1999 yapımı 6. His adlı filminde Bruce Willis'le oynamıştır. Bu film ile En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiş, En iyi Genç Oyuncu Saturn Ödülü'nü kazanmıştır. 11 yaş 311 günlük iken aday olduğu En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne en genç aday olmuş ikinci kişidir. Ayrıca Hannah Montana'da oynamış Emily Osment'ın da ağabeyidir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Haley_Joel_Osment
maalesef şöhretin bozduğu ünlülerden. 18 yaşında 3 kez falan alkollü (hatta birinde ilaveten uyuşturuculu) halde trafik kazasına karışmıış.