bugün

günümüzde sayısı hiç de az olmayan zihniyettir. kadın denmesi için illa ki evli olunması/bekaretin ortadan kalkması gerektiğini düşünen zihniyettir. (tabii düşünebildiğini farz edersek)

cidden hala "bayan" kelimesini kullananları anlamıyorum. kadın demenin neresi ayıp? bir kadına "kadın" dediğiniz zaman tepki gösterilmesinden mi korkuyorsunuz? korkmayın. kendisine "kadın" dendiği için tepki gösteren bir kadın, henüz bırakın kadın olmayı, insan dahi olamamıştır zaten.

bayan demek kibarlık göstergesi değildir. bayan diye hitap etmek, aynı sigara için "kullanmıyorum" demektir. ulan içen adam da kullanmıyor ki! ilaç değil ki bu! içersin ya da içmezsin. kullanmıyorum ne demek?

sanırım bu iki kelimenin kullanım sıklığında en büyük etken toplum baskısı. yani hangisi en çok kabul görüyorsa o daha çok kullanılıyor. ama her zaman savunduğum gibi, kabul gören her şey doğru değildir. bu yüzden hala bayan diyen barzoları sağduyuya davet ediyorum. bayan dediğiniz için daha kibar biri olmuyorsunuz. diyecekseniz kadın deyin. demeyecekseniz de hiçbir şey demeyin. kendinden bayan diye bahseden kadından da uzak durun. bu kadar.

söylemeyi unuttum: erkeğim.
baymış olan kişidir.
o zihniyete kimse karışamaz tamam mı ha ben bayan derim sen gider kadın dersin ikisi de kurban olduğum yaresürallahdan gelir lakin öyle değildir hadi iyi akşamlar.
kadın yerine bayan demekte bir sakınca yoktur asıl felaket kadını bekareti yitirmekle eş tutmak hatta kimi zaman küfür gibi algılamaktır ki evet, bu zihniyet kesinlikle hatalıdır.
türk toplumunda bayan demenin kibarlık olduğu düşünülürse bir erkek olarak karşı olduğum zihniyettir.
+nasılsınız baayan?
-iyidir yarraam senden naber?
+evet..
çok saçma bir konudur,sonuçta bayan da desek kadın da desek aynı şeyden bahsediyoruz ,ille de öküzün altında buzağı aramya gerek yok,ben bundan sora mayan diyim bari nolacaksa
bayan aslında söylendiği anda havada kalan bir hitap şeklidir. yabancı filmlerdeki seslendirmeleri izlemiyorsak eğer günlük kullanımda ciddi derecede zorlama duran bir kibarlık gösterisidir.
erkekler kendi aralarında üçüncü tekil şahış hakkında "şu kadın, bu kadın" şeklinde konuşmaktan çekinmezlerken günlük hayatta tanımadıkları bir kadına hitap ederken kadın demezler de bayan diye hitap ederler. eğer gerçekten kibar olunmak isteniyorsa aslında en yakışık alanı hanımefendi olmalıdır.
genelikle magazalarda kadın tezgahtarların kullandıgı bayan kelımesınden gercekten igreti duyuyorum.bayan tuvaleti bayan basketbol takımı durumlarıda içler acısı bir durum.bayan tuvaleti yanında erkek tuvaleti olması çok komik .
(#11148977)
--spoiler--
bağyan eteğiniz açılıyöör.
--spoiler--
"bayan" demenin neresi ayıp ki?

yahu ben bir "kadın" olarak bile, ikisini de kullanıyorum. gayri ihiyari. ikisine de nötr'üm. ama sırf "bayan" dediğim için -özellikle sözlük ortamında- o kadar azarlanmışlığım vardır ki: artık "kadın" diyeceğim varsa bile bayan diyorum... o derece.

bayan bayan bayan...
kişiyi bağlayan tercihtir.

senin ülkende kadınlar her gün patır patır katlediliyor. sen istersen "leydim" de, ne yazar ki amına koyim hı?

alıntıdır.
(bkz: ören bayan) *
(bkz: hala kadın ne la)
bi markette bayan bize bunu tavsiye etti demek kadın bize bunu tavsiye etti demekten daha kibardır.
arkadaşım yeni yeni icatlara gerek yok kültürüne sadık kal nasıl kullanılıyosa öyle kullanmaya devam et.
peki ya bayan kelimesini kimler için kullanalım, kimdir bu bayan sorusunu akla getirir.
tabii ki de kadın kelimesini kullanmanın yakışık almadığı durumlar vardır. örneğin söz konusu bayan yere bir eşyasını düşürdüğünde onu tanımayan ve duruma şahit olan kibar kişimiz, "bayan, xxxinizi düşürdünüz" yerine kadın kelimesini kullanırsa sizce de abes kaçmaz mı?

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
şimdi bu bayan kelimesi ingilizce kökenden gelen mr and mrs smiths olayıdır. yani bu kelime kullanıldığı zaman, zerafet göstermek için soy isim de kullanılır, ve kullanılan kişiyle arada bir tanışıklık vardır. ama ülkemizde, direk bu kelimenin kendisinin kullanılması zerafet sanılır, oysa bu kıroluktur. halbuki, zariflik olsun istiyorsan hanımefendi kelimesini kullanırsın. olay bu kadar basittir. kadın kelimesi kullanılmamalıdır, çünkü o da bence kabadır. hem gözlemlediğim kadarıyla, neredeyse tüm kadınlar beyefendi kelimesini tercih eder. karşı cinse de, iki dakika kibar olup hanımefendi demek düşer.
gayet doğal olan davranıştır.afedersinde, pardon bayan yerine pardon kadın hişşt alo sana diyorum mu dicekti??
(bkz: bokunu çıkarmak)
dişi diyerek tüm sorunlara çözüm sunulabilir.