bugün

en çok estetik ameliyatı yapan ülke ve bu yüzden estetikte bir numaradır.
30 yaşındaki adamın 20 yaşındaki kızı karaoke odasında öldürmesi sonucu ayağa kalkmış ülke.
görsel

Duyguların yazıldığı post-itlerin fotoğrafı da tepkinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Ayrıca zanlının "ona karşı hiçbirşey hissetmiyordum,herhangi bir kinim yoktu. Ailesinden özür dilerim.onun adına da üzülüyorum" demesi üzerine Olayın sadece kadın nefreti olması protestoların daha da büyümesine yol açmış.

Bizim Ülkemizde daha felaket şeyler olmasına rağmen şu olaydaki tepkinin onda biri yok. Onlar ileri,biz geri.
halkına helal olsun. amerikan etlerinin ülkelerine ithalatını günlerce protesto ettiler sokaklarda.
ve sonunda hükümet istifa etti.

http://www.radioaustralia...ories/200806/s2271004.htm

iki gram da türk halkına ver allahım şu bilinci ve cesareti.
vatandasi bir kimseyle ilk tanistiginiz zaman - ki bu kisi "hangi ulkedensin" sorusuna "koreliyim" cevabi vermistir- kesinlikle:

- ehe, kuzey mi guney mi?

diye bizim icin neredeyse tik olan "icinden mi?" kabilinden sorular sorulmamasi gereken ulkedir. zira, akabinde

- sen hic yurt disinda kuzey koreli biriyle karsilastin mi?

ayarla karisik cevabini sindirmek zor olabiliyor. bu yuzden "koreliyim" diye cevap veren birini default guney koreli sayabilirsiniz.

yukarida bahsi gecen konuda hassas olsalar da yine de gayet efendi ve delikanli adamlar. eger cekik gozlu bir eleman gorduyseniz ve istemsizce kaniniz kaynadiysa bilin ki korelidir. yani guney korelidir.*
kesinlikle gidilip gezilmesi gereken bir ülkedir. dizileri bizimkilerin aksine genelde en fazla 20 bölümden oluşur bıktırmamayı ve uzatıp kaliteyi düşürmemeyi amaçlarlar. halkı sanıldığı gibi çekingen yada soğuk degildir terbiyeli, gelenekçi, sıcakkanlı ve saygılı insanlardır. ayrıca eğer çekik gözlü değilseniz sokakta yürürken sizinle konuşmak için durdurup "hello! how are you?" gibi pek de iyi olmayan ingilizceleriyle dilleri döndüğü kadar konuşup sorular soran ve gülüşen gençlerle karşılasabilirsiniz.
ben bizzat koreye karşı aşırı bir sempati duyuyorum sebebi dizilerindeki yakışıklı erkeklerinden vs. kaynaklanmıyor (tabi o da onemli bir faktör ama neyse) korenin genel halkının karakterleri, kişilik özellikleri hoşuma gidiyor asıl. aile büyüklerine duydukları saygıdan tutun dizilerinde sevgili oldukları halde sürekli öpüsme sevişme sahnelerine yer verilmemesi, evlere ayakkabıyla girilmemesi ve temizliğe çok önem verilmesi, tarihlerini asıl kore geleneklerini hatırlatmak ve öğretmek için onlarca saray dizisi-filmi yapılması, kızlarının çok ağır makyaj veya abartıdansa sadelik ve dogallığa önem vermeleri, kore mutfağınin baharatlı, lezzetli ayni zamanda sağlıklı yemeklerden oluşması benim sevdiğim özelliklerindendir.
biraz da kore'de bir türk'ün neler yaşayabileceğinden/yaşatabileceğinden söz edelim. bu ülkede 2012 yılından itibaren her senenin altı ayını geçirmekteyim.

sıradan bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı dört beş sene öncesine kadar, kore'de son derece olumlu bir imaja sahipti. öyle ki; benden eskilerin anlattıklarına göre gidilen her yerde el üstünde tutulan türkler çeşitli sektörlerde kendilerine yer edinmeye, çalışkan türk öğrenciler başarıları ile kore ve ülkemizde övünç kaynağı olmaktaydılar. bu devirde pek çok türk vatandaşı tarihten gelen zaaflarına yenilerek çekik gözlü insanlara gönüllerini kaptırarak bu ülkede yaşamlarını sürdürmeye karar verdiler. bu evliliklerin meyveleri ülkenin eğlence sektöründe önemli yerlere geldiler.
misal mini mini aleyna yılmaz geleceği son derece parlak bir evladımız. şimdiden büyük bir yıldız olacağına inananların sayısı son derece fazla. ailesi ile birlikte mutlu ve çalışkan bir aile olarak gösterilerek topluma rol modelliği bile yapabiliyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=76LJWHZtjD8
https://www.youtube.com/watch?v=blFa_mx8TWg

üniversitelerde görev alan türk hocalarımız ve hatta meslektaşım olup ders veren ceza hukukçuları bile var. onlarla ne kadar övünsek azdır.

fakat her elin parmağı bir olmadığı gibi her türk vatandaşı da kore'de güzel işler yapmıyor. ülkeye bir şekilde gelip ekmeğini kazanmaya uğraşacağı yerde itlik peşinde koşan pek çok insanımız var ki; bu insanlar ile asla ve asla diyalog kurmuyorum. çünkü, er ya da geç bir problem yaşanıyor.

ortalama zekanın üstü bir düzeyde olup, biraz da eli yüzü düzgün bir insan olarak kendisine televizyon şovlarında, filmlerde yer bulup, bir anda reklam yüzü haline gelip ülkemizi en iyi şekilde tanıtması gereken yurdum insanı, sıçıp batırıp ülkenizi son derece kötü bir imaj ile karşı karşıya bırakabiliyor. evet, kore'de genellemenin allahına rastlıyorsunuz. enes kaya adam parladı, söndü, yok oldu.

daha ufak kaşalotlar, olur da koreli bir kızı tavlarlar ise kızın parasını emip, evine yerleşip en sonunda polis zoruyla gözlem altına alınanlar bile mevcut. işin kötüsü, bu kişiler bir değil, iki değil... kürt kökenli bazı vatandaşlarımız ise japonya'da olduğu gibi iranlılar ile birlikte uyuşturucu işine girmeye yeltenseler de başaramadılar. kore polisi türk insanına hürmet etmesine rağmen artan kopuk nüfusun tabiri caiz ise anasını ağlattıktan sonra sistem tekmeyi basıyor. suç işleyen kişi kim olursa olsun, en kral dayağı yedikten sonra sınır dışı ediliyor.

son derece kuvvetli bir ailenin tek kızı ile evliliğimi yaptığım yıldan itibaren hiçbir ayrımcılığa uğramamama rağmen benim ardımdan bu maceraya atılacak türk gencinin korelilerin genelleme hastalığı ve malum şüpheleri nedeniyle zorlanacağını düşünüyorum. çünkü koreli mantığında genelleme şöyle işleyebiliyor.
televizyondaki fırlama= türk. falkenheim=türk
o zaman, falkenheim=televizyona çıkmayan fırlama.

kore'de türk vatandaşına koşulsuz saygı ve sevgi duyan o'nu "hyeolmaeng" yani kan kardeşi olarak gören yaşlı nüfus yavaş yavaş hayata gözlerini yumuyor. zaten aşırı refaha erişen sıradan bir koreli genç için ülkenin imajı şiş kebap, istanbul ve yukarıda saydıklarımdan ibaret olduğu zaman sevgi eriyip gidiyor.

ne olursa olsun kore insanı ahlaklı yapısı sebebiyle nankörlükten uzak. devlet televizyonları kahraman türk askerini halka unutturmamak için elinden geleni yapıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=98KBGvZymMA

liseli kardeşlerimizin yaptıkları gibi aşırı hayranlığa kaçmadan, dost ve tarihten gelen bağlarımızın olduğu kore'yi unutmamakta fayda var.
yaşadığım yer turistik bir yer olduğundan koreli misafirlerimizi sık sık ağırlarız.insanları hiç bir ülkenin insanına benzemez.her biri o kadar sempatik,o kadar tatlı insanlar ki..ve bu neşeyle o kadar hüzünlü filmleri nasıl yapıyorlar merak ediyorum doğrusu.
Kuzey korenin birçok açıdan tam tersi olan ülke. Müzik , film, dizi kültürleri ise fazlasıyla gelişmiş olan ülke. Herkes az çok bilir dram filmlerinin ustası olmuşlardır artık, dizileri de tam tadındadır, komedi dram dengelidir, kalitesiz olan dizileri yok gibidir. Müzik piyasası ise azımsanmayacak sayıda grup barındırır. Hepsinin ciddi bir hayran kitlesi vardır ve bunlarında çoğu iyi iş çıkaran kişilerdir, ve hep şarkılara ingilizce sözler sıkıştırılır, bu da amerika ya olan bağlılık ve hayranlığın bir göstergesidir. Ama türkiye ye de oldukça minnet duyar ve hep dost devlet gözüyle bakarlar.
Liseyi bitiren kızlara aileleri tarafından estetik ameliyat hediyesi vermenin bir gelenek olduğu ve kozmetik ürünü tüketiminde başta gelen ülke.
vefakar insanlardır.

güney koreli atletler kore savaşına katılan türk gaziler önünde saygı ve minnetle eğildi.
görsel
türkiye ye milli tank projesinde en çok destek sağlayan ülkedir. türkiyenin şu an göğsünü kabartarak sergilediği %100 yerli fırtına obüsleri güney koreli k 9 obüslerinin teknolojisinin türkiye ye transfer edilip geliştirilmesi ile üretilmiştir.

tank konusunda ise çalışmalar halen sürmektedir.
çalışkan bir ülkedir vesselam. koca yaz mevsimi boyunca sadece 5 gün tatilleri vardır.
Kızları çok sempatik olan ülke.
Rus kızları bildiğin odun şunlara bakın çiçek gibi.
Şu son 2 senedir izlediğim her güney kore filmi holywood'a resmen ders niteliğindedir. Şahsi fikrim en izlenilesi ve gerçekci filmleri yapan ülkedir.

Filmlerinden ve internetten gördüğüm kadarıyla kültürel açıdan çok benziyoruz. Hatta bana göre Türkiye müslüman bir ülke olmasaydı tam olarak güney kore gibi olurdu.
evlere gönderdiği yardım paketi
görsel