bugün

güney kore

kesinlikle gidilip gezilmesi gereken bir ülkedir. dizileri bizimkilerin aksine genelde en fazla 20 bölümden oluşur bıktırmamayı ve uzatıp kaliteyi düşürmemeyi amaçlarlar. halkı sanıldığı gibi çekingen yada soğuk degildir terbiyeli, gelenekçi, sıcakkanlı ve saygılı insanlardır. ayrıca eğer çekik gözlü değilseniz sokakta yürürken sizinle konuşmak için durdurup "hello! how are you?" gibi pek de iyi olmayan ingilizceleriyle dilleri döndüğü kadar konuşup sorular soran ve gülüşen gençlerle karşılasabilirsiniz.
ben bizzat koreye karşı aşırı bir sempati duyuyorum sebebi dizilerindeki yakışıklı erkeklerinden vs. kaynaklanmıyor (tabi o da onemli bir faktör ama neyse) korenin genel halkının karakterleri, kişilik özellikleri hoşuma gidiyor asıl. aile büyüklerine duydukları saygıdan tutun dizilerinde sevgili oldukları halde sürekli öpüsme sevişme sahnelerine yer verilmemesi, evlere ayakkabıyla girilmemesi ve temizliğe çok önem verilmesi, tarihlerini asıl kore geleneklerini hatırlatmak ve öğretmek için onlarca saray dizisi-filmi yapılması, kızlarının çok ağır makyaj veya abartıdansa sadelik ve dogallığa önem vermeleri, kore mutfağınin baharatlı, lezzetli ayni zamanda sağlıklı yemeklerden oluşması benim sevdiğim özelliklerindendir.