bugün

92 yılındaki * Savaş döneminde sistematik tecavüze uğrayan kadınlara yönelik, " Meseleyi lüzumundan fazla abartıyorsunuz " , " 500 yıl önce zaten hepimiz Sırptık, yeniden Sırp ve Hristiyan olalım, mesele bitsin . " gibi bir söz söylediği rivayet edilir .

aga bak sanat ile bilmem neyi karıştırma editi : sikerim sinemanızı da sanatınızı da ...
filmlerinin hepsini beğenerek izlerim. iyi yönetmendir. bundan sonra da yapacağı filmleri izlemeye devam edeceğim. ama söylemiş olduğu sözleri de iyi film yapıyo diye duymazdan ya da görmezden gelemem. ben sezen aksu'yu sadece hür iradesini kullanarak bi tercihte bulunduğu için savundum. ama burda durum biraz daha farklı. ne demek "abartıyorsunuz". hıyarağası insan ölüyo, bunun abartısı mı olur. istemiyorum seni film festivalimde jüri başkanı falan olma. semih kaplanoğlu protesto edip, gelmiyeceğini açıklamış. aynı duyarlılığı diğer sanatçılardan da bekliyoruz.
gereğinden çok fazla abartılan yönetmen. tony gatlif'in tırnağı olamaz.
nam-ı diğer nemanja kusturica. herif o kadar şeciye fakiri ki, hayran olup yücelttiği sırplığını tescilinden sonra kırk yıllık ( lafın gelişi,aslında daha fazla ) isminden bile istifa etti. halbuki, dünya onu had safhada abartılmış filmleri ve emir kusturica adıyla tanımıştı. boşnaklıktan vaz geçip vaftiz töreniyle ortodoksluğa adım attı,emir ya da nemanja.
şanslı bir adamdır nemanja ya da her ne ise. sathi bir bakış açısıyla ele aldığı ve her nasılsa görsel şenlik olarak lanse edilen filmlerinde çingenelerin yaşamını en görkemli tarzda anlatan yönetmen diye bilinir. daha doğrusu böyle pazarlanır, alıcıları da hazırdır. ya,ben beğenmedim diyecek olsanız 7.sanatın cahili ilan edilmeniz an meselesidir. gidip bir sorun ex-yugoslavya çingenelerine, ne düşünürler nemanja ya da her ne halt ise kusturica'nın filmlerine dair. westernize edilmiş çin yemekleri gibidir, kusturica'nınkiler. alkışı ve parsayı toplayacağı batının damağına uygun,ehlileştirilmiş. oryantalizmdir entelektüel bağlamda.
bu herif şimdilerde bosna soykırımını ( birleşmiş milletler ve sömürgeci batı alemi her ne kadar sevgili sırplarına bu kötü sicili yakıştırmayıp,katliam demekle iktifa etse de, 20.yüzyılın son demlerinde, bütün dünyanın gözü önünde neredeyse canlı yayınla gerçekleştirdiği bu vahşet soykırımın dik alasıdır) aklayıp, paklamakla meşgul.
boşnaklar fazla abartıyorlarmış ona göre, zaten 500 yıl önce hepsi sırpmış,yeniden sırp ve hristiyan olsunlarmış,olsun bitsinmiş. 300 bin ölü, binlerce tecavüz edilmiş kadın yok sayılacak bu mantıkla.
şimdi,bu barbarı altın portakal jürü üyeliği için antalya'ya çağırmış bizimkiler. afferin,iyi düşünmüşünüz diyorum onlara, da, kendi hesabıma denk gelirsem kafasına portakal sandığını geçiririm, söylemiş olayım.
orta yerde üçyüzbin katledilmiş insan,sayısı asla bilinmeyecek tecavüz mağduresi varken bunların avukatlığına soyunmuş bir adamı tenkit etmenin gerekçesini ülkemizdeki bazı mahalli idare yöneticilerine giydirme senaryosu ile irtibatlandırmaya bağlayanlar olduğunu görmemize vesile olmuş adamdır ayrıca. ne diyelim,insan kıçından gülüp,kıçından ağlayınca zamanla düşünme merkezini de oraya naklediyormuş demek ki. ortaya da kaka kıvamında fikirler çıkıyor neticede.
Mustafa akaydının Kankisi bir yönetmen(öyle diyorlar).
ipne diye adlandırabıldııgimı, yaratıklardan herhangi biri..
bu adami destekleyenler srebrenice'de coluk cocuk, demeden sistematik olarak 8000 kardesimize yapilan katliam'i bi arastirsinlar. arastirip hala kusturica'yi destekleyen olursa o'nun insanligin'dan süphe ederim. emir kusturica'nin kanimca ratko mladic denen serefsiz'den farki yoktur. ikisi de insan hayatina deger vermezler.
kendisi türk asıllıdır. özünü unutmusturccc.

(bkz: emir)
can dündar'la yaptığı ropörtajda, kültür bakanına "liseli" diyen kişi.
--spoiler--
kültür bakanı’nın da kendisini protesto ederek festivale katılmayacağını hatırlattığımda ise manidar bir soru sordu:
“hangi okula gitmiş o...? liseye mi?”
--spoiler--
http://www.milliyet.com.t....2010/1299659/default.htm
an itibariyle gelen tepkiler nedeniyle jüri üyeliğinden çekildiğini ve ülkesine döndüğünü açıklayan sırp yönetmen.
akp yöneticilerinin partizanca yaklaşımları sonucu sanat sebebiyle geldiği ülkemizden kaçarak giden yönetmen..

(bkz: #9598602)
(bkz: http://www.hurriyet.com.t...aber/16006033.asp?gid=373)
akp hükümetinin ikiyüzlü istismar politikasını bir kez daha görmemize vesile olan yönetmen.
iyidir, kötüdür...
burası tartışılır ki ettiği laflardan dolayı da nazarımda şerefsizin önde gidenidir.
lakin burada değinilmesi gereken nokta şudur ki, kendisi daha önce bursa büyükşehir belediyesi'nin düzenlediği festivalde onur konuğu olarak yer almış, belediye başkanı ve akp'li bakan ile enseye tokat, göte parmak kıvamında samimi görüntüler sergilemiştir.
hal böyle iken ve kusturica'nın söylemleri o dönemde de geçerli iken altın portakal'da yaşananları sorgulamak son derece doğal.
bosna'lılara sırpların yaptıklarını mazur gören, hafifletici bulan açıklamalar yapan bu adamı daha önce onur konuğu yapıp şimdi hain ilan etmek nedir?
hadi kusturica'yı siktir edin arkadaşım.
orhan pamuk var.
içimizdeki en önemli şeref yoksunu insanlardan biri.
başbakanınız dahi onunla gurur duyuyor.
üstelik kusturica türk milleti ile ilgili tek bir menfi açıklama dahi yapmamışken, orhan pamuk'un açıklamaları meydanda.
önce orhan pamuk'a tepki gösterin ey akp'liler. varsın kusturica kusur kalsın...
bu herif hakkındaki düşüncelerim bakidir. yukarıda iki maddede bunları dile getirdim.jüriden çekilmiş,iyi olmuş. söyledikleri arasında iler tutar hiç bir şey yok,bursa'da iyiydi de niye antalya'da kötü haricinde.bu konuda hepimizin samimiyet testinden geçmemiz gerek. ertuğrul günay dışında. onu tanıyoruz,hayatı samimiyetsizlik temelleri üstüne kurulu.
hakettiği tepkiyi görmüş olan boşnak kanı taşıyan çetniksever.
ipek yolu film fest. katılmış ses çıkmamıştır ancak chp li antalya belediyesi davet edince soldan sağa geçen hayattaki ideolojileri satılık olan kültürsüz bakan "neden geldi" diyor. siz neden ermeni cumhurbaşkanı ile aynı masaya oturdunuz önce kendimize bakalım sonra boşnakların sorununa bakarız. kendimizi unuttuk dünyadaki diğer müslüman ülkelerin avukatı olduk.
tabir yerinde ise salyalarını sağa sola saçıp siktirip gitmiştir.
çağırılmış, davete icabet ederek gelmiş, buyur edilmiş hiç bir misafire bu yapılmaz. Kusturica haksız da olsa haklı artık. bu gibi konularda ne fertler, ne siyasi görüşler devreye girmeli. ülke bir bütün olarak düşünüp hareket etmek zorunda. yoksa Kusturica yı birimiz davet eder, öbürümüz kovar böyle... çok yanlış çok... ülke kocaman bir bütündür...
--spoiler--
Birkaç ay önce Bursa'da konser verdik ve çaldım. Kültür Bakanı'yla aynı partiden olan Belediye Başkanı bizi öpüp kucaklıyordu. Elinden gelen en iyi ağırlamayı yapıyordu. Çok güzel bir konser verdik. Çok değişik türde seyirci toplulukları vardı. Başörtülü kadınlar el çırpıyordu. Bu benim için çok büyük bir mutluluktu. Benim anneannem de başörtülüydü. Hayal ettim; hayatta olsaydı onlarla dans ediyor olacaktı. 1.5 ay sonra bir Kültür Bakanı'yla karşılaşıyorum, Ben geldiğim için festivale katılmayacağını açıklıyor. Bu barbarca bir skandal ve çok büyük bir ilkellik.
--spoiler--
bir nevi boşnakların orhan pamuğudur. sırp zulmü için abartıyorsunuz demesi hakikaten şerefsizliğin daniskasıdır.
soyadıyla uyumlu işler yapıp altın portakal fetivali için geldiği ülkemizde etrafa kusarak geldiği yere defolup giden canlı. bi daha da gelirse ünlü sanatçımız şahin k karşılasın, belki pert eder de kurtulur insanlık bu faşodan.
kendisini tanımam etmem yaptığı filmlerden izlemişliğim yoktur, verdiği demeçleri hiç siklemem.
ama bilirim ki;
bu adamı bir ay önce getirip el üstünde tutup şimdi tefe koyanlar ne kadar yavşaksa, bu adamın insanlık dışı açıklamalarını duymazdan gelip buraya yeniden çağırmak o kadar yavşaklıktır.
ertuğrul günay'ın tribünler oynaması da semih kaplanoğlu'nun kaplan kesilmesi de aynı bokun laciverdidir.
çağıra bi eşşeklik edip çağırmış e hemşerim bu taa ne zaman belli oldu neden gelmemesi için çalışmadın da sen gelince cıngar çıkardın?
ayıp be!
sanatla düşünceyi karıştırdığımız için altın portakal jüri üyeliğinden çekilmiş insan. büyük kayıp bu kadar iyi bir yönetmeni ülkemizden kaçırdık ya aferin bize!
çağıran da suçlu, işi bu hale getiren de suçlu, kustrica da suçlu... bu kadar tepki göz önünde bulundurulmadan niye çağırılıyor. ve adamın giderken bahsettiği "ermeni soykırımı" ve "barbarlık" lafları işin tüm türk milletine yıkıldığını gösteriyor. yazıklar olsun...
şerefsizliğin sistematik ve görsel olarak alnının çizgilerine yansımışlığın göstergesi olan yönetmen.
kim biliyor srebrenitsa katliamını?
hangi biriniz?
hangi biriniz bundan 15 yıl önce kosovada yırtılan çığlıkları duydunuz?
ve hangi biriniz bu adamın savunduğu o faşist sırp kasaplarını savunabilirsiniz?
bizim için apo ne kadar vatan hainiyse bosna hersek için emir kusturica o kadar vatan hainidir.

buda katliamdan küçük birm anı;
http://video.mynet.com/ka...ebrenica-katliami/931699/

edit: sinirden bok gibi cümle kurmuşum artık silemem kusura bakmayın amk.
edit: sırplar hiçte az değilmiş! adam iki tane che tişörtü giymiş diye bu adamı savunan zihniyet var ya ........