bugün

21 şubat 2009 fenerbahçe ülker efes pilsen maçı'nda savunmasıyla fenerbahçe ülker'e tecavüz eden takım. eski günlerden bir demet sunmuş oldular basketbolseverlere.
Başlığı içmeye çalışmanın mantıklı sebeplerindendir.
sisesiyle aramda ciddi romantik duygular olduguna inandigim biradir. iciyorum atamiyorum, kiyamiyorum. balkon doldu. seviyorum ya. gecelerin efkar dagitici yegane dostu. ne anlatsan dinler, itiraz etmez...
fabrikasının yanındaki okuldan mezun olan bütün öğrencilerin mezun olduktan sonra alkoliğe dönüşmesine neden olan bira markasıdır.
şüphesizki bunda yıllarca bira kokusu eşliğinde ders yapmanın etkisi çok büyüktür, bir yandan biri kokusu bir yandan ders insanı içmeden sarhoş edebilmektedir. **
yeni bir gençlik kulübü kurmak için kolları sıvamış ve başarılı da olmaya başlamış, sadece bira değil sosyal sorumluluk adına da başarılı işler yapabileceğini göstermiş sponsor marka.
(bkz: hayatı doldur gençlik kulübü)
hem iyi gün, hem de kötü gün dostudur.
konya yolculuğum esnasında gördüğüm cihanbeyli çıkışındaki dev arpa toplama merkezinin üstünde yaklaşık 30m ye 40m ebatında bir logosu bulunan firmadır. bitmeyen konya ovası nın ortasında bir vaha gibidir adeta. otobüsten inildiği anda adama bir bira içtirir bu logo.
enfes bi bilsen olarak kulağa çalınıp bilinç altına yerleştirilen bira markası. *
bira bu kapağın altındadır.
eski reklam metinlerinden bazıları hoştur.

örnek;

http://www.youtube.com/watch?v=SGjUaZYchWQ

http://www.youtube.com/watch?v=cAU7uIAvA54 *
lezzetinin üzerine çok konuşulmaması gereken biraların feriştahı.
izmir pınarbaşında fabrikası olan , önünden geçen 3 şeritli yoldan ne zaman geçsem arpa kokusunu iliklerime kadar çektiğim , acaba içerde çalışanların durumu nedir? diye merak ettiğim bira markasıdır
- efes pilsen ya da günahını bi bilsen !!!
aynı zamanda iran'a alkolsüz bira ihraç eden marka. hatta iran'daki alkolsüz bira piyasasının büyük çoğunluğu efes'in elindedir.
krombacher içtikten sonra tadını herhangi bir sınıfa koyulamaycak kadar kötü olduğu anlaşılan bira. tuhaf bir tadı var gerçekten.
pilsen yada cekce ismiyle Plzen avrupa da bira üretiminde öncü olan cek cumhuriyetinde bulunan bir sehirdir. efes firmasi zamaninda ayni adli bira firmasiyla ortakliga gidince bu ismi almistir.
Sloven oyuncu Bostjan Nachbar'ı da kadrosuna katarak son bikaç senedir ''bitti olm bunlar, efes efsanesi sona erdi'' diyenlere selam çakmış takım.

oha lan, gerçekten nba'e giriyoruz galiba.
türkiye'nin en büyük basketbol takımı. Her ne kadar fb'lide olsam bu böyle.
bütün başarılarına karşın hala sadık bir taraftar kitlesi oluşturamayan ve bu yüzden istanbul dışı bir ilin taraftarı olan bir takımına sponsor olması gereken takım. toplama seyirciyle nereye kadar gidilebilir ? ülker fenerbahçe, galatasaray ve beşiktaş'ın basketbol şubelerine sponsor olmakla ve adını alpellaspora çevirdiği ülkersporu trabzonspora devretmekle en doğrusunu yapmıştır.
nachbar transferi abartılan takım.sonuçta geçen yıl dinamo moskovada idi bu adam bir giricek tandansında bir oyuncu değil ki.
avrupa sayı kralı igor rakocevic'in ardından bostjan nachbar'ı da kadrosuna katarak hem euro lig hem de tbl için diğer takımlara iyi bir sinyal veren takım. zaten çok kaliteli, şampiyon bir kadroya sahipken yaptıkları bu iki süper hamle, onları bir kademe daha yukarı çıkaracaktır.
tuborg'un yanında esamesi bile okunamayacak bira çakması. basketbol takımı kraldır o ayrı.
içerken tadıyla değil, içtikten sonra boğazda ve burun boşluğunda bıraktığı eksi aromasıyla diğer biralardan ayrılan bira.
nice trafik kazası haberlerinde direğe, duvara ,ağaca toslayarak
hurdası çıkmış arabaların içinde ve çevresinde
bolca boş şişesine rasladığımız yerli malımız.
gençliğimizi , geleceğimizi , neslimizi yudum yudum
harcayan ,sömüren , yokeden alkollü içki

spor gazetelerinde tam sayfa reklamlarına (övücü ve özendirici)
rasladığımız düşünen akılları dumura uğratan çelişki.
birde basketbol takımları var. oyuncular biralı kafaylamı
basket atıyorlar acaba:) sporla biranın ne alakası var diye sorulacak soruların
muhatabı olması gereken bira firması.
özellikle efes dark brown nefistir. denenmesi şarttır.