bugün

normal olmayan bir hadise veya söz karşısında yaşanan şaşkınlık ötesi insan hali.
Bartın şehiriçi özel belediye otobüsünde m.k. adlı otobüs şöförünün koltukta oturan hamile bayana dönerek sen çok yer kaplıyorsun iki kişi parası vereceksin dediğinde yaşadığım durum.
(bkz: maçta yaşanmış dumur olaylar)
-durum kelimesini tepetaklak ederek oluşan kelimedir dumur(durum-dumur).
-durumun hiç de istenilen gibi olmaması, aksilik çıkması, şok edici olması hali.
an itibariyle msn adresimi listesine ekleyip, "oğlum merhaba" diyen babamın beni uğrattığı olay.

(bkz: babası tarafindan msne eklenip dumur olan yazar)
(bkz: göt olmak)
kadıköy'de gece 01 civarları. polis otosu gelin arabasının önünü keser ve siren çalar. damat çaresiz hazırladığı bahşiş zarflarından birini uzatır. polis otosu yol verir ve megafonundan şu anonsu yapar: "allah bir yastıkta kocatsın".
bir arkadaşımın "aga kuşbaşı kuşun kafasından mı yapılıyo?" diyerek beni ve diğerlerini yarması.
yaşanan yada anlatılan bir olay sonunda gerçekleşen şaşkınlığın fetiş hali max. düzeye çıkması ve yaşayanın dilinin tutulması kombinasyonuyla gerçekleşen duygu karmaşası.
ekmeğin içinde ay çekirdeği çıkmasının ardından, insanın şaşkınlık anını tanımlayan kelime.

ulan fırıncı! bari antep fıstığı filan yeseydin..
eeiiiehhh .... oiiieehhhhhh.... diiip kütük gibi karşındakine bakakaldığın ortalama 2 sn lik beyinsiz boş bakış süreci.

kimisinde 30 sn kadar sürer ki bunu tespit ederseniz arkadaşlığınızı bitiriniz. (bkz: allah muhafaza)
6 yaşındaki kuzenin, bülent ersoy'un evlenmesi üzerine sorduğu: "abi bunlar nasıl çocuk yapacak" sorusundan sonra karşılaşılan olaydır.
(bkz: 22 temmuz 2007 genel secimleri sonucu)
leman dergisinin yarattığı orjinal bir söz. Daha sonra dumur detayları olarak serüven haline gelmiş karikatür köşesi.
hayatımın parçası, anlamı, meali, şerhi.

cartta yaşanan dumur olaylar, curtta yaşanan dumur olaylar.

bu kadar dumura uğrayıp da bu kadar kayıtsız kalabilen bir millet daha var mıdır bilemiyorum.

-kızın eteği bir havalandı, bütün okul dumur.
+ölü sayısı bini geçti.
-ölür gurban insanlar, normaldir.
olay çinde gerceklesir.yolcu gemisinde çalışan türk çarşıda gezerken kendisine bir bisiklet çarpar.

Turk - ahhh hay ananı
bisikletli -pardon bilader
Turk -bahta bak 1 milyar bisiklet süren çinli arasında bir türk çarpıyor.

bu olay dumura örnektir.ama hangisi icin.
bazen basit bir ilanla yaşayacağınız durum.

yer; ismi lazım değil bir vergi dairesi

ilan; x marka bir arabanın ihaleli satış ilanı

araba ile ilgili bilgiler;

alarm var.

cd çalar var.

ruhsat yok *
anahtar yok *
hakan gürses in ben arabeskin peygamberiyim demesi sonucu müslüm gürses in ben böyle bir peygamber göndermedim demesi.**
beklenmedik bir durum karşısında alınan şekl-i vaziyet.

cümle içinde: ben dumur oldum.
babam bana dumur aldı.
oynanan halı saha maçında ilk yarının 45 dakika oynanıp 6-1 önde kapatılması ve ardından oynanann 15 dakikalık 2. yarının dolayısıyla maçın sonunda skorun 6-7 bitmesi.. nasıl verdik lan o maçı ordan. laannnn.. s*kecem yaa.. dedim size defanssa gelin diye *mına koyim. ahanda dumur budur.

büdüt: imla
yer: bursa'da bir dershane
tarih: 2005 yılı
olay: bir matematik faciası ya da tren faciası
kahramanlar: matematik öğretmeni, öğrenciler, tren...

üniversite sevdasıyla dolup taştığımız o dershane günlerinde bir matematik problemi kafamıza takılır ve d.hanedeki matematik hocasına sorulup cevabı öğrenerek üniversiteye bir adım daha yaklaşmaktır amacımız. soru da artık klasikleşmiş olan tren uzunluğu bulma konulu problem sorusudur.

matematik öğretmenimiz soruyu alır ve tahtada çözmeye çalışır.bu çalışma, dakikalar geçtikçe bir cebelleşemeye; bir güreşe döner. en sonunda da "haahh buldum işte, böyle basit soruyu yapamıyor musunuz ayıptır çocuklar" diyerek tahtada harıl harıl problemi çözer ve bulduğu cevabın da altını tebeşirle şöyle bir çizer ki şahaserinin altına attığı bir imzadır o çizgi...

fakat gözler çiziğin üzerine odaklanınca olanlar olur: trenin uzunluğu -15 çıkmıştır!

içine kapanık bir trendi heralde...
ne saçma bi kelime lan.
aşağıdaki linke tıklandığında içine girilen halet-i ruhiye;

görsel

kendime gelmeye çalışıyom... hicre ne lan allahım yaa. hicre yaa.
şiştinmi mors oldunmu cümlesinden daha entel bir cümledir.
çok ilgisini çeken bir entry görüp, açtığında yazacak bir harf bile bulamayan yazarın halidir. *