bugün

call of duty 4 te, bulunduğunuz tarihten 15 sene önceki çernobil dönemine gidip, terörist zakhaev e suikast düzenlediğiniz bölümde size eşlik eden, sizi zırhlıların arasına gözünü kırpmadan sokan, yaralandığında sırtınızda taşıdığınız hafif meczup ingiliz yüzbaşısı.
15 sene önce captain price, ın lt. price olduğu zamanda komuntanlığını yapmış kişi. "look at this, 50.000 people used live in here. now it's a ghost city." vecizesi kafamıza kazınmıştır. nedendir bilinmez 15 sene sonrasında macmillan'i bir kere bile olsun göstermeyerek, beni hayal kırıklığına uğratmışlardır.
call of duty 4 te pripyat bölümüne gelmişsinizdir, arkadaş * düşen helikopterin pervanesine bacağını kıstırmış ve yürüyemez hale gelmiştir. sırtınızda 1-1.5 km taşırsınız ve lz ye ulaşırsınız. ''beni buraya bırak'' dediğini duyar ve büyük bir zevkle birkaç adım daha taşıyarak sarı bölgeye çuval gibi fırlatırsınız. ''bıdıbıdı * nı çıkar şu şu şu noktalara yerleştir, bak adamlar çullanacak şimdi, heli gelene kadar mevta olmayalım.'' diye emrettiğini duyar ve 10 tane claymore u bölümü daha önceden oynamadığınız için rastgele oraya buraya döşersiniz. son claymore u da döşediniz mi adamlar yavaş yavaş ortama akmaya başlar. arkadaş ölmediği için kendisi bakımından sorun yoktur. supressed özelliği olmayan sniperıyla adamları avlamaya başlar fakat adamlar pek onunla ilgilenmez. sonunda küçük grup biter. heli nin gelmesine yaklaşık 3-4 km vardır. arkadan yükselen müzikle birlikte 3-4 tane helikopter sesi duyarsınız. ''n'oluyo lan'' demeden helikopterler ortaya çıkar. gözünüze bir yer kestirip saklanmanızı söyler macmillan. fakat nereye saklanırsanız saklanın adamlar sizi bulacaktır, bundan emin olun. sizi lz den alacak helikopter, ortamda 30 sn kalıp yakıt yetersizliğinden tekrar havalanacağından bu arkadaşa yakın bir yer seçmenizi öneriririm. ayrıca meydanı da görmeli. helikopter ortama geldi mi çok fazla adamla kapışmamanız * için yaklaşık 20 adam ve 2 köpek almanız gerekecek. size önerim macmillan ı bıraktığınız yerin en sağ tarafındaki çarpışan araba bölümünün arkasına yatmanız. uzağa açılıp da radyasyondan ölmeyin ayrıca. ne kadar kendinizi saklamak isterseniz isteyin regular ya da hardened mod da düşmanlar sizi farkedip üzerinize bomba sallayacak. flash yememeye bakın. atar atmaz oyun pistinin etrafından dolaşıp üzerinize çullanıyorlar. gelecek 2 köpeğe dikkat edin. bulunduğunuz yerden silahla almaya yeterli mesafe pek olmadığı için işlerini bıçakla bitirmeniz gerecek. ayrıca bulunduğunuz mevkinin de gelen adamları almak için çok uygun olduğunu ekleyeyim. tahtanın altında boşluk var ve buradan rahatça 5-6 adam alabilirsiniz, geri kalan 15 adamı da grup oluşturup üzerinize çullanmadan sniperla alın . heli gelince mevzinizden hemen ayrılmayın. bırakın sizin adamlar çıksın dışarı, düşmanı oyalasınlar. siz macmillan a ulaşana kadar sorun yok. siz macmillan ı sırtınıza alır almaz, matrix teki ajanlar gibi olayı farkedip size doğru yönelmeye başlayacak 10-12 tane herif. yolu hiç uzatmadan helikoptere gitmeye bakın ve bölümü bitirin.
(bkz: standby)
(bkz: don t move)
(bkz: good night)
(bkz: your call)
büyük ihtimalle iskoç olan kral adam. konuşması, yürümesi ile beni benden alıp desmond david hume ı hatırlatmıştır. hele hele o ''take him out quietly, or just let him pass. your call'' diyişi yokmu ve şerefiz imran zakhaev i bana öldürtme imkanı sunması yokmu beni benden almıştır.
(bkz: goodnight yaa bastard)
aksanı süper oyun kahramanı. efsanevi captain price in hocası.
call of duty 4 oyununun başında artistlik yapıp hardened mod'u seçmemin ne kadar yanlış oldugunu bana gösteren kişi. kendisini helikoptere taşıyacağınız insanlık dışı bölümde sadece götünüzü sağlama almanızı tavsiye ederim. şöyle ki;

oncelikle macmillan'ı bıraktıktan sonra pistolünüzü atın ve yerine aslan gibi bir ak47 bulun*. kopekleri oldururken*, uzun yada kısa menzilde hertürlü bu bolum için en iyi silahın ak47 olduğunu anladım. daha sonra macmillan'ı bıraktığınız yerin en soluna gelen helikopterin dibine kadar koşun* ve askerleri yere inmeden vurun. aynı noktaya 10 saniye sonra bir helikopter daha gelicek ona da aynı işlemi uygulayın ve daha sonra tam karşınızdaki bina duvarına kadar koşun, hatta sağdaki çitlere de yaslanın ki iki tarafınız sağlam olsun*. bu köşe helikopteri bekleyeceğiniz ana kadar sığınağınız olacaktır zira macmillan kendisini koruyabilmekte ve ölmemektedir. bu köşede size saldırıcak askerler ya tam karşınızdaki beton blokların üstünden* yada betonların arasından size yardırmak suretiyle geleceklerdir. eğer hardened moddaysanız mutlaka köpek sesini uzaktan duysanız bile ak47'yi hazır tutun zira köpek bir kez üstünüze atladı mı melee attack falan yalan oluyor, köpek karşınıza çıktığı gibi vurun. bu köşede oyunun yapay zekası dolayısıyla size bomba da atacaklardır, dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

helikopter gelince pilot 30 saniye uyarısı yapana kadar bekleyin, macmillan'a biraz uzak'ta olsanız helikopterden inen askerler sizi koruyacaktır, bu yüzden yardırmaca usulu ile etliye sütlüye karışmadan götürün macmillan'ı bitsin gitsin.*
(bkz: oi suzy)
her ne kadar iskoç dense de, aksan itibariyle irlandalı havası veren efsane insan. iskoç ve irlanda aksanını birlikte duydum ben cpt.macmillan'dan.

kendisi zach hanks tarafından seslendirilmiştir.
are you daft? deyişine gurban olduğum efsane oyun karakteri. zor gelir bir daha onun gibisi.
easy does it deyişine de gurban olduğum efsane oyun karakteri.
(bkz: dont müf)
modern warfare 2 de de görmek istediğim fakat göremediğim efsane ingiliz yüzbaşıdır. şimdi rütbesi ne olmuştur bilemem ama modern warfare oyun serilerinin devamında kendisini görmek isterim. captain price ın var olma sebebidir bu adam.
call of duty 4 isimli oyunda pripyat bölümünde karşılaşılan yüzbaşı..
oyunu oynayanlar ne kadar kan getirici bir bölüm olduğunu bilirler. tavsiyem tabanca yerine keleş almaları, mayınları ilk saldırıdan değil, ikinci saldırıdan önce yerleştirmeleri, c4 leri arabalara yapıştırıp, ortalık kalabalıklaşınca patlatmaları.
tüm bunlara rağmen yine de çok zorlanacaksınız. gerçi ben zor ayarda oynamıştım ondan da olabilir. şimdi de veteran ayarında tekrar başladım oyuna.. bakalım uzun ve zor geceler beni bekler...
modern warfare da captain price ın gençliğine gittiğimizde karşımıza çıkan iskoç aksanlı ingiliz yüzbaşı.pripyat sokaklarında bir yılan sessizliğinde süzülürüz onun sayesinde.keskin zekası ve dikkati kendine hayran bıraktırır.suikastten sonra ne yazık ki düşürdüğü helikopterin altında kalır."beni bırak görevini tamamla" falan demez, direk "kusura bakma dostum öyle görünüyor ki beni taşıyacaksın" diyiverir.bizde bunu emir telakki ederiz hemen alırız sırtımıza.Call of Duty serisinin belki de en zorlu anlarını macmillian ile yaşarız.ingiliz sniper takımının tartışmasız favorisi,gönüllerin kahramanıdır o.
adını her duyduğumda sırtımda ağrı hissetmişimdir. cod 4 de bize bayağı bir nakliyecilik yaptırdı şerefsiz.
ne iskoç ne irlanda... kendisi kanada aksanı ile konuşmaktadır.
etrafımızda onlarca düşman varken bir kamyonun altında harekete geçmek için uygun zamanı bekliyoruz, mcmillan adeta içimizdeki kıpırtıyı farkedip, "patience, dont do anything stupid" diyor.

http://www.youtube.com/watch?v=CupkxlLPCdk&feature=related
--spoiler--
modern warfare 3 ten anlıyoruz ki kendisi mi6 da görevlidir.
--spoiler--
çok güzel standby diyen cod 4 yüzbaşısı.
şüphesiz call of duty modern warfare in en güzel bölümünün başkahramanı.

olay şöyle gelişiyor, rus mafyası imran zakhaev e düzenleyeceğimiz suikastta captain macmillan bizim gibi toy keskin nişancının yanında tecrübe abidesi olarak bir takım direktifler verecek ve suiskastın başarılı olması için bize yardım edecek.

ilk olarak kamuflajlı kıyafetlerimiz içinde çernobildeyiz. kamuflajlı olduğumuz için kolaylıkla ilerliyoruz, adamın yanından geçiyoruz görmüyor o derece yani.

önümüze geleni sniper yardımı ile kasmadan öldürüyoruz, tabii burada captain macmillanın işlevi çok önemli. orda dur yavaş askerin geçmesini bekle çömel kalk domal ..

uzayıp giden emir zincirine karşı pek sempatik geliyor bu çok bilmiş adam. en sonunda suikast düzenleyeceğimiz terkedilmiş binanın en üst katına çernobil meydanını**
tam cepheden gören yere çıkıyoruz.

gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra barret i açıp kuruyoruz, sonrasında zakhaev cipten iniyor, yine uyuşturucu kaçakcılığı peşinde. etrafında ak47 li askerler bulunuyor. zakhaev cipten indikten sonra siyah bir çantanın yanına gidiyor. o sıra tam bu adamın üstüne nişan almışız. ama önümüze gelen uçak dönerken zakhaev i görmemizi engelliyor. uçak döndükten sonra yine zakhaev karşıda. macmillanın vurrr talimatıyla barretimizin tetiğine basıyoruz. ama karavana, zakhaevi kolundan vuruyoruz. saldırıyı anlayan zakhaev cipine binip kaçıyor biz de tam toparlanmak üzereyken uçak tekrar bize dönüyor barret ile uçağı patlatıyoruz.

hemen toparlanıp macmillan la birlikte binadan aşağıya ip yardımıyla iniyoruz. bu sırada düşman askerleri alarm vermiş durumdalar. dışarı çıkıp tüm gücümüzle kaçıyoruz. sonra helikopter peşimize takılıyor.

helikopteri düşürürüz, binanın kenarına çarpıp üstümüze doğru gelen helikopterin pervanesi altında captain macmillan ın ayağı sıkışır. asıl olay buradan sonra başlar.

cpt macmillanı sırtımıza alırız. bundan sonra hem düşmanla hem de sırtımızda büyük bir yük olan cpt macmillan la uğraşmak zorundayız. arada sırtımızdan indirip düşmanları öldürtükten sonra yine sırtımıza alırız. en son olarak çernobil parkına geldiğimizde 10 tane claymore elimizdedir. ilk başta bilinçsizce sağa sola döşeriz bu mayınları. bizi almaya savaş uçağı gelecektir ama uçak gelene kadar düşman askerleri de anamızı ağlatacaktır.

cpt macmillanı istediği yere bırakırız ve yerde bulunan ak47 lerle ilk gelen düşmana karşı saldırıyı başlatırız. düşman teker teker gelse neyse, durmadan akın akın geliyorlar efenim. claymore lar bunun için lazım. düşmanın geliş yerlerine koyacaksın ki düşmanlar üstüne basıp ölsünler ve tek claymore la 5 asker vuralım. aksi halde imkansız o bölümü geçmek.

cpt macmillan yerine kurulmuştur. gelen düşmanları sniper la bir bir indirir. ama düşman her yerden geldiği için asıl iş bize düşmektedir. karşıdaki iki bina arasından gelen asker bölüğünü imha ettikten ,2 hatta 3 asker bölüğü gelir. bunları da imha ettikten sonra 4 helikopter gelir. sanırsınız ki sizi almaya geldiler. fakat öyle değildir,

iplerle sallanarak inen düşmanlar sizi durmaksızın ateşe tutarlar. her helikopterden 10 kişi kadar iner. burada yapılması gereken iplerin sallandığı noktaya el bombası atmaktır. böylelikle en az 3 asker öldürülür. her helikopterden inen askerlerin yüzde 30 u öldürülmüş olur ki işimiz hayli kolaylaşır.

bu sırada köpekleri sesleri duyulur. köpek deyip yabana atmayın üstünüze atladığında kurtulmanız çok zor. sonrasında bizim askerler uçaktan inerler ve bizi korumaya çalışırlar. biz de cpt macmillanı sırtımıza alır ve uçağımıza döneriz.
"acaba kurtulduktan sonra ne yaptı lan?" diye insanı düşüncelere sokan, sevilen oyun karakteri.
sakatlandığında öyle beni boşver sen git falan demez bu beyefendi. bölümü bitirmek istiyorsan sike sike taşıyacaksın der.