bugün

"Don't müf" ve "are you daft" replikleri ile bu gece de akla gelen ve kendisini andığımız efsane call of duty karakteri.

(bkz: One shot one kill)

(bkz: Rip)
Az önce captain marvel'ı izlemiş bir şekilde eve geldim ve acaba sözlüktekiler film hakkında neler yazmışlar diyerek arama butonuna yazmaya başladım. Tam "Captain ma-" yazacaktım ki kendisinin başlığı önüme geldi ve kulağımda iskoç aksanıyla "write it out totally, or just let it pass. Your call" duymam bir oldu. Birden çok özlediğimi farkettim. Emirlerini zorunluluktan değil, gerçekten saygı ve sevgi duyarak yerine getirdiğim yegane komutandır kendisi. Şu sıralar baseplate operatörlerinden birisidir benim canım komutanım, umarım tekrardan görüşme fırsatımız olur kendisiyle.

Neyse sözlük, üzerimdeki radyasyon seviyesi arttı benim. Pripyat'a ameleliğe gidiyorum. Umarım helikopter pervanesine ayağımız falan sıkışmaz mazallah.
too much radiation, we'll have go around. fallow me, and keep low.

tüü maç radieeeyşın, wil haff tu go arayöönd, ffallow mii, and kiip lowf.

çok radyasyon, çevreden dolaşmalıyız. beni izle, ve yerde kal.

ççok radiasiyoon, çevredenn dolaşacaaağuzz. iizle beni, yyerde kall.

(ne? o britanya kuzeylisi, bu türkiya kuzeylisi)

nerede o eski iskoçlar.
Kendisini mw1 de ve mw3 de gösteren cod tarihinin en çok sevilen karakterlerinden. işin ilginç tarafı seri boyunca 2 bölümde gözüktü mw3 de ise sadece sesi duyuldu.
Benimde en çok sevdiğim oyun karakteridir kendisi. iskoç aksanı süperdir. Çernobil pripyatta bize öncülük eder. Price ile arasında baba oğul ilişkisi vardır. Bunu mw3 te price a sürekli olarak evlat demesinden anlıyoruz.
Price in o ihtişamlı havasını söndüren tek adam. Stronghold cutscene sinde konuşmaları insanın tüylerini diken edecek cinstendir. Macmillan: ne yapmayı planlıyorsun evlat.
Price: bana öğrettiğini herkesi öldürmeyi.

Look at this place, fifty-thousand people used to live in this city, now it's a ghost town. I've never seen anything like it...
ONe Shot one kill bölümünde bir ara gelen rus askerleri ile çatışmak için çalılıkların arasına bıraktığım sonra tekrar bulmakta hafiften zorlandığım reyiz. Kamuflajı çok iyi ibnenin napayım.
yavşağın tekidir. helikopteri düşürdün iş bitti zaten amk. bir dön arkana bak hele miyşın komplit mi, helikopter düştü mü, ıssız acun kaldu mu amk ya! biz de eşşeğiz zaten seni taşıycaz. hayvanın oğlu.

şaka şaka.

oyunu 5 kere bitirmiş olmama rağmen her seferinde komutlarına itaat ettiğim değerli komutan. ne diyeceğini, ne yapılacağını ezberlemişsindir ama takım ruhunu bozmamak adına emirleri dinler, birlikte hareket edersin.
En karizmatik bilgisayar oyunu karakteri.
Her ne kadar şahsıma hakaret etse bile affettim ben onu ama sırf artistlik yapayım derken helikopterin altında kalarak sakatlanan ve bölümü bize işkence haline getiren kaptan.
kamuflajları çekip pripyat şehrinde sniper'larla fink attığımız adam.

forward area clear.
bugün neden bilmiyorum ama sık sık aklıma gelen kıymetli reyizdir.

sol frame de görünce lan öldü mü yoksa diye düşündüğüm sonra da saçmalama amk, o bir karakter diye kendimi telkinlememe sebep olan oyun karakteri.

edit: stand-by, stand-by, go! diye bizi düşman hatlarına sızdırması hâlâ kulağımda.
En sevdiğim call of duty karakteri.

birlikte pripyat'a sızarız. Zakhaev'i vururuz. g3'le helikopter düşürürüz. "Oi, suzi.", "Good night bastard" aklımda kalan sözleri.

Aksanı müthiştir. Hala oyun her aklıma geldiğinde ortama göre dışımdan sessizce veya içimden "don't müv" derim. Ne aksanı olduğunu bilen varsa lütfen mesaj atsın.
Cod 4'ün efsanevi karakteri ve cpt.price'nin komutanı.
sakatken bile yerden sniper tüfeğiyle rusların amına koyar.

adamı bırakın orda siktirin gidin. o geleni geçeni indirir.
reyizdir. askerlikten emekli olduktan sonra celtic kulübüne masör olarak katilmistir. su anda hala masör olarak görevini layikiyla yerine getiriyordur.
sakatlandığında öyle beni boşver sen git falan demez bu beyefendi. bölümü bitirmek istiyorsan sike sike taşıyacaksın der.
"acaba kurtulduktan sonra ne yaptı lan?" diye insanı düşüncelere sokan, sevilen oyun karakteri.
şüphesiz call of duty modern warfare in en güzel bölümünün başkahramanı.

olay şöyle gelişiyor, rus mafyası imran zakhaev e düzenleyeceğimiz suikastta captain macmillan bizim gibi toy keskin nişancının yanında tecrübe abidesi olarak bir takım direktifler verecek ve suiskastın başarılı olması için bize yardım edecek.

ilk olarak kamuflajlı kıyafetlerimiz içinde çernobildeyiz. kamuflajlı olduğumuz için kolaylıkla ilerliyoruz, adamın yanından geçiyoruz görmüyor o derece yani.

önümüze geleni sniper yardımı ile kasmadan öldürüyoruz, tabii burada captain macmillanın işlevi çok önemli. orda dur yavaş askerin geçmesini bekle çömel kalk domal ..

uzayıp giden emir zincirine karşı pek sempatik geliyor bu çok bilmiş adam. en sonunda suikast düzenleyeceğimiz terkedilmiş binanın en üst katına çernobil meydanını**
tam cepheden gören yere çıkıyoruz.

gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra barret i açıp kuruyoruz, sonrasında zakhaev cipten iniyor, yine uyuşturucu kaçakcılığı peşinde. etrafında ak47 li askerler bulunuyor. zakhaev cipten indikten sonra siyah bir çantanın yanına gidiyor. o sıra tam bu adamın üstüne nişan almışız. ama önümüze gelen uçak dönerken zakhaev i görmemizi engelliyor. uçak döndükten sonra yine zakhaev karşıda. macmillanın vurrr talimatıyla barretimizin tetiğine basıyoruz. ama karavana, zakhaevi kolundan vuruyoruz. saldırıyı anlayan zakhaev cipine binip kaçıyor biz de tam toparlanmak üzereyken uçak tekrar bize dönüyor barret ile uçağı patlatıyoruz.

hemen toparlanıp macmillan la birlikte binadan aşağıya ip yardımıyla iniyoruz. bu sırada düşman askerleri alarm vermiş durumdalar. dışarı çıkıp tüm gücümüzle kaçıyoruz. sonra helikopter peşimize takılıyor.

helikopteri düşürürüz, binanın kenarına çarpıp üstümüze doğru gelen helikopterin pervanesi altında captain macmillan ın ayağı sıkışır. asıl olay buradan sonra başlar.

cpt macmillanı sırtımıza alırız. bundan sonra hem düşmanla hem de sırtımızda büyük bir yük olan cpt macmillan la uğraşmak zorundayız. arada sırtımızdan indirip düşmanları öldürtükten sonra yine sırtımıza alırız. en son olarak çernobil parkına geldiğimizde 10 tane claymore elimizdedir. ilk başta bilinçsizce sağa sola döşeriz bu mayınları. bizi almaya savaş uçağı gelecektir ama uçak gelene kadar düşman askerleri de anamızı ağlatacaktır.

cpt macmillanı istediği yere bırakırız ve yerde bulunan ak47 lerle ilk gelen düşmana karşı saldırıyı başlatırız. düşman teker teker gelse neyse, durmadan akın akın geliyorlar efenim. claymore lar bunun için lazım. düşmanın geliş yerlerine koyacaksın ki düşmanlar üstüne basıp ölsünler ve tek claymore la 5 asker vuralım. aksi halde imkansız o bölümü geçmek.

cpt macmillan yerine kurulmuştur. gelen düşmanları sniper la bir bir indirir. ama düşman her yerden geldiği için asıl iş bize düşmektedir. karşıdaki iki bina arasından gelen asker bölüğünü imha ettikten ,2 hatta 3 asker bölüğü gelir. bunları da imha ettikten sonra 4 helikopter gelir. sanırsınız ki sizi almaya geldiler. fakat öyle değildir,

iplerle sallanarak inen düşmanlar sizi durmaksızın ateşe tutarlar. her helikopterden 10 kişi kadar iner. burada yapılması gereken iplerin sallandığı noktaya el bombası atmaktır. böylelikle en az 3 asker öldürülür. her helikopterden inen askerlerin yüzde 30 u öldürülmüş olur ki işimiz hayli kolaylaşır.

bu sırada köpekleri sesleri duyulur. köpek deyip yabana atmayın üstünüze atladığında kurtulmanız çok zor. sonrasında bizim askerler uçaktan inerler ve bizi korumaya çalışırlar. biz de cpt macmillanı sırtımıza alır ve uçağımıza döneriz.
çok güzel standby diyen cod 4 yüzbaşısı.
--spoiler--
modern warfare 3 ten anlıyoruz ki kendisi mi6 da görevlidir.
--spoiler--
etrafımızda onlarca düşman varken bir kamyonun altında harekete geçmek için uygun zamanı bekliyoruz, mcmillan adeta içimizdeki kıpırtıyı farkedip, "patience, dont do anything stupid" diyor.

http://www.youtube.com/watch?v=CupkxlLPCdk&feature=related
ne iskoç ne irlanda... kendisi kanada aksanı ile konuşmaktadır.
adını her duyduğumda sırtımda ağrı hissetmişimdir. cod 4 de bize bayağı bir nakliyecilik yaptırdı şerefsiz.
modern warfare da captain price ın gençliğine gittiğimizde karşımıza çıkan iskoç aksanlı ingiliz yüzbaşı.pripyat sokaklarında bir yılan sessizliğinde süzülürüz onun sayesinde.keskin zekası ve dikkati kendine hayran bıraktırır.suikastten sonra ne yazık ki düşürdüğü helikopterin altında kalır."beni bırak görevini tamamla" falan demez, direk "kusura bakma dostum öyle görünüyor ki beni taşıyacaksın" diyiverir.bizde bunu emir telakki ederiz hemen alırız sırtımıza.Call of Duty serisinin belki de en zorlu anlarını macmillian ile yaşarız.ingiliz sniper takımının tartışmasız favorisi,gönüllerin kahramanıdır o.
call of duty 4 isimli oyunda pripyat bölümünde karşılaşılan yüzbaşı..
oyunu oynayanlar ne kadar kan getirici bir bölüm olduğunu bilirler. tavsiyem tabanca yerine keleş almaları, mayınları ilk saldırıdan değil, ikinci saldırıdan önce yerleştirmeleri, c4 leri arabalara yapıştırıp, ortalık kalabalıklaşınca patlatmaları.
tüm bunlara rağmen yine de çok zorlanacaksınız. gerçi ben zor ayarda oynamıştım ondan da olabilir. şimdi de veteran ayarında tekrar başladım oyuna.. bakalım uzun ve zor geceler beni bekler...
modern warfare 2 de de görmek istediğim fakat göremediğim efsane ingiliz yüzbaşıdır. şimdi rütbesi ne olmuştur bilemem ama modern warfare oyun serilerinin devamında kendisini görmek isterim. captain price ın var olma sebebidir bu adam.
güncel Önemli Başlıklar