bugün

bahçelerde ya da yol kenarlarında kendi kendine yetişen dikenli, otonom çalıların verdiği yemişin adı.
siyah renkte olanlar, olgunlaştım, serpildim, üstünüzü başınızı batırarak yiyebilirsiniz beni anlamına gelir. deterjan reklamlarının vazgeçilmezidir. reçeli de yapılır.
çalılarda yetişen ama yine de insanı "gelll, dikenli de olsam yine de gelll" diye çağıran, dikenleri ellere batsa da, üstünüzü başınızı bordo lekelere boyasa da yenilmekten asla pişmanlık duyulmayan vahşi meyve.
tadı gibi rengi de güzel olan meyve
dikenli oluşu göz önüne alındığında böğürmek eyleminden türediği anlaşılan hoş bir yabani bitkidir.
(bkz: blackberry)
Hafif kabiz edici ozelligi olmakla beraber; dis etleri, bademcik ve bogaz iltihaplarinda, ishal ve basurda kullanilan yararli bitkidir.
(bkz: karamık) **
şehirlerarası uzun yolculukların müthiş keyfi.
muhtemelen akşamüstü serinliğinde yeşilliklerin orda durursunuz. oturmaktan yorulmuş bünye hemen dikenli çalılara yönelir. o kadar lezzetli bir merettir ki, elleriniz simsiyah olsa dahi yüzünüz güler.
emeklilik yıllarımda bahçeli geniş bir ev hayallerimin de ilk sebeplerindendir, o denli severim. tabi abartmamak da lazım. 45 dakika aralıksız yiyince mide bulantısı yapabildiği tarafımdan kanıtlandı. çok kez.*
dondurması muhteşem ötesi olan meyve...
1) gülgiller familyasından, mineraller, organik asitler ve vitamin bakımından zengin ve tadına doyulmaz bir bitki türüdür.

ayaklardaki şişkinlikleri ve göz zayıflığını giderir. tansiyon düşürücüdür.

reçeli ve likörü yapılır.

haricen kullanıldığında ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir.

kökü kaynatılıp suyu içilirse, kandaki şeker miktarını düşürür.

2) tunceli'ye bağlı, tunceli merkezine 27 km uzaklıkta bir köy.
karamuk.
latincesi "rubus fructicosus", gülgiller familyasındandır. meyvesi ahududuya benzer, fakat ondan küçüktür. rengi zamanla kırmızıdan siyaha döner.
*faydaları:
-idrar attırır.
-kabızlığa iyi gelir.
-vücuttaki şişlikleri giderir.
-ağızda oluşabilecek her türlü iltahapları giderir.
-bademcik iltahaplarında gargara yapılır.
-şeker hastalığına karşı kullanılır.
-böğürtlen yaprakları çiğnenirse diş eti kanamaları durur.
(bkz: böğürtlen çayı)
cogu kisinin yazilisinda ve soylenisinde zorlandigi meyvedir.
(bkz: frambuaz)
bazı yörelerde karamuk denir.
(bkz: ahududu) *
dut., ahududu ve çileğin yanına ek çeşni olarak gelmiş bir diğer meyvedir. Allah'tan başka ne istenilebilir ki.
(bkz: orman meyveleri)
lat. rubus spp.
(bkz: loganberry)
(bkz: tayberry)
latincesi esasen rubus caesus'dur.
reçeli çok lezzetli olan bir meyve.
(bkz: böğürtlen reçeli)
mersin'de bir kafeydi. *
ege bölgesinde "orman üzümü" denilen bir meyvedir.

köy yollarında yol kenarların da birsürü bulmanız mümkündür, doya doya hatta biraz daha alıp sonra yemek için bile alabilirsiniz.

dalından koparılan, genelde az tozlu meyvedir.

olduğu gibi yemenin ayrı bir tadı vardır...
lekesi çıkmayan lezzetli meyve. az kıyafetimi şehit vermedim yolunda.*
bir kaç tane alayım da ağzım tatlansın derken, 1 kiloya yakın yiyip karın ağrısı çektiren meyvedir.