bugün

işte bunu diyen insanı kardeşim diye bağrıma basarım.
böyle düşünen aleviler gerçekten çoğu sünniden insani olarak daha iyi oluyorlar genelde.
katılmadığım önermedir.

ibadethanenin neresi olduğunu önemsemiyorum şahsen sadece temizliği önemlidir bence. hz. ali camide öldürüldüğü için camiye gitmiyorlar bildiğim kadarıyla.
Alkışla katıldığım ve müslümanları farklı saflarda tutan diğer her şeye karşı olduğum savını teyit eden görüştür.
türkiye gibi bir ülkede ibadethaneler de mezheplere göre ayrılırsa, bir mezhep kavgasına hazır olmak gerekir. benim ülkemin mutluluğu, aleviliğimden çok daha önemlidir. bu yüzden müslümanların tek ibadethanesi, camiidir. cemevleri de yararlı kurumlardır, her ilçede açılmalıdır ama, ibadethane muamelesi değil, alevi sohbetlerinin yapıldığı bir mekan olarak görülmelidir.
alevi ibadeti ve sünni ibadeti farklı olduğundan mantıksız olan eylemdir. aleviler cem yaparken sünniler namaz kılacak aynı camide bence pek mantıklı değil bu uygulama.
bende bir alevi olarak öncelikle müslüman birisi olduğumu söylemek istiyorum. islamiyette tek bir ibadethane vardır oda camidir. ibadet etmek isteyen mezhebi ne olursa olsun şayet müslümansa camiye gitmelidir. cemevine ibadet için değil varoluş amacına (dini sohbet açları doyurmak semah cekmek namaz kılmak) uymak isteyenler gidebilir kesinlikle kısıtlanmamalıdır. bırakalım arkadaşlar aleviyi sunniyi şafiyi hepimiz müslümanız hepimiz allaha inanıyoruz hepimiz ademle havvadan gelmişiz.
alevi insanlarinin ibadethanesi cami midir yoksa cemevi midir ? biraz samimi olalım bugüne kadar hem sağcı solcu kavgalarda hem türk ve kürt savasinda ve çoğu zamanda alevi sunni çatışmalarında her daim ezilen alevi insanı olmuştur. alevilerin bırakın dini insanı olarak bile bu ülkede yaşaması ikinci sınıf insan muamelesine denktir. basortusu özgürlüktür , kisi ıstedigin gibi giyilebilir diye naralar atanlar cemevi için ibadethane olsun dediklerinde " aleviler ibadet etmek için camiye gitsin " diye demeçler veriyor. bırakın bu ayaklari yıllardır anadolu hem kültürel hemde inanç olarak asimilasyon uğraşları var ve devam ediyor. bu açılan başlıkta bu asimilasyon politikasına ornektir. önce insana sonra dine yatırım yapılsın.
alevi kökenli bir insan olarak katıldığım önermedir. zira hz.ali (ra.)' nin yaşamı ve yaptıklarıyla anadolu aleviliğinin yakından uzaktan alakası yoktur. bugünkü bu inancın kökenlerine bakılırsa türkmenlerin ortasyadaki şaman inancı ile oralardan gelip yerleştikleri acem diyarı kültürü karışımıyla sonuçlanan bir *aldanmadır. bir yerinden sallıyorsun diyenlere aleviliğin örnek aldığı şahıslara ve o kişilerin yaşamlarına bir bakılması tavsiye edilir.
hz ali camiye gitmeyen, ramazanda oruç tutmayan, bizim ibadethanemiz cami değil cemevi diyen insanları görse ne derdi acaba? hz. alinin yolundan gidiceksen, onun yaptığı gibi ibadet ediceksin. hz. ali camiye giderdi siz gitmiyorsunuz, hz ali ramazanda oruç tutardı siz tutmuyorsunuz. hz. ali namaz kılardı siz cumaya bile gitmiyorsunuz. bir de kendinizi alevi diyorsunuz. hz. ali hepimizin imamıdır. fakat sünniler sizden daha çok hz. ali gibi yaşayıp, onun öğretilerini benimsiyor. takım tutar gibi mezhep tutmak olmaz. oturup mantıklı düşünün bir kere. hiç bir şey kaybetmezsiniz. hz. ali camiye giderken öldürüldü diye camiye gitmemek nasıl bir saçmalıktır yahu? hz. ali camiye giderken öldürüldüyse sizin daha çok camiye gitmeniz gerekir.

edit: tabiki istisnalar hariç. tanıdığım islamı doğru yaşayan alevilerde var, onlara saygım sonsuz.
aleviyim diye ortaya atlayan bir yezid söylemidir büyük ihtimal...cem evi ibadethanedir.bunu o kazma beyninize sokun. insanların gerçek düşüncelerini kabul edin !
katıldığım önerme. öncelikle biz türkler kardeş gibi yaşamalıyız. mezhepçilik yapmak bize yakışmaz.

bu dünya yalan dünyadır, süleymandan nuhtan kalan dünyadır. birbirinizden ayrılmayın.
cemevi ibadethane diyen alevilerin, dinimiz islam değildir, müslüman değil aleviyiz deme cesaretini gösterememesiyle kanıtlanan önerme.
alevilikten geldiğini iddia eden irlandalı tetikçilerin asimilasyon cümlesi...

(bkz: yemezler yavrum)
Cami ibadethane cemevi dergahtır öz alevilikte. dergah zamanla camileşmiştir. o da anlaşılır bir şeydir.
cahil, cühela insan söylemidir.
cemevi yıllardan beri olan bir alevi ibadethanesidir. (üstüne basarak söylüyorum ki sadece alevileri girebildiği bir yer ve ibadethane değildir.)

"ibadet masa altında da ibadettir" diyen zihniyet nasıl oluyor da bunu eleştiriyor anlamadım.
namaz evde tek başına da yapılabilecek bir ibadettir ve her gün olur. cem böyle değildir toplu bir şekilde ve hafta da bir gün olur, siz isteseniz de istemeseniz de cemevi aleviler için önemli bir yerdir -ehlibeyt derneklerini çıkararak söylüyorum bunu.-

ha tabi farklı bir din olsun diyorsanız o başka bak, bende isterim bunu. aynı dinden olduğum insanlar bizi gavur, gayrimüslim görüp katlediyor ise ben o dini de istemem arkadaş, varsın onların olsun. o zaman katliamcı kişilikleri biraz söner belki. müslümanım demekle müslüman olunmuyor nihayetinde.
bunu desinler ciğerimi yesinler.

en azından ne olduklarını anlarız.

böyle diyen aleviye en azından saygı duyarız.
alevilik bir din olmadığına, müslümanlığın bir yorumu olduğuna göre son derece doğru ifadedir. içinde ali olmayan alevilik olamayacağı gibi, içinde namaz olmayan müslümanlık da olmaz. bu konuda ısrarcı bir tutum takınıp "istediğim gibi inanırım, istediğim şekilde yaşarım ama müslümanım." diyebilen her kim olursa olsun karşısında dururum. babam olsa dahi dururum ki öz be öz bir aleviyim. aileme içinde bulundukları yanlışı her fırsatta ifade etmişimdir, edeceğimdir de.

elbette istediğin şekilde inanırsın istediğin şekilde yaşarsın ancak hz. ali gibi yaşamıyor ve inanmıyorsan aleviyim müslümanım filan diyemezsin.

çünkü hz. ali de dahil olmak üzere, hatta peygamber efendimiz hz. muhammet başta olmak üzere hiçbir müslümana "istediği şekilde ibadet etme hürriyeti" verilmemiştir.

müslümanlık iddiasında bulunan insan bünyesinde olduğunu iddia ettiği dinin gereklerini bilmek ve uygulamakla yükümlüdür. özgürlük güzel bir şeydir ancak istediğin her haltı yiyip istediğin her şeye dahil olabileceğin düşüncesine özgürlük adını vermek güzel bir şey değildir.
arapçı dayatma. bir insan istediği yeri ibadethane tutabilir. yok kitapta böyle yazıyor diyen olursa biri de çıkar kuran'da et vurarak ölü diriltmeyi sorar adama kitaptan. hadi bunu da uygula der.
Müslümanlıkta ibadethane olarak görünen tek yer camidir. Kitapda mezhep mi vardır ki mezhebe gore ibadethane olsun.
Hepsi bir yana;
Cem evinde mi yapmak istiyorlar bırakın yapsinlar. Neyi tartistiginiz merak konusu.
doğru ve katıldığım bir düşüncedir cemevi ibadethane ise hangi dinin ibadethanesi ? eğer aleviler müslümansa neden cami yerine cemevini ibadet hane olarak görürler bu başlı başına bir paradoks.
Aleviler böyle düşündükten sonra bir hanefi olarak ben de cemevine gider sohbetlerini dinlerim.

Amaç dinle kültürü ayırmaksa camide ibadet edilir cemevinde kültür yaşatılır.
Kafalarının içinin ne ile dolu olduğunu merak ettiğim bir zihniyetin, sike sürülmeyecek akıllarıyla yaptıkları tespite bak hele.
Bir türlü anlam veremiyorum arkadas.

sizin kafanız bu kadar mı çalışıyor yahu? aklınız alıyor mu sizin koskoca islamı 5 şarta bağlayıp üzerine bin tane uyduruk hadisler süsleyip, kuran budur böyle yaşayacaksın, buraya gideceksin, bunu yapacaksın demek.bu nasıl bir sığlıktır.

bak hele açılan başlığa bak. bir alevi olarak demiş birde. aleviliği zerre kadar anlamamış, üzerine bide asimile olmuş, silinmiş, allahın eziği, gelmiş buraya bütün alevileri itham altında bırakıyor. kusura bakma arkadasım, sen bu kadar sığ isen, ben de bu kadar kabayım. kimin haddine böyle bir şey söylemek. aleviliği sizin gibi asimile olmuş puştlara yedirmeyiz. devletin güttüğü mahluklar sizi. yüzyıllardır mücadele ettik biz bu egemen anlayışla, hala yılmadık. yılmayacağızda. camiyi falan unutun olum. yok cami falan. alevilerin ibadethanesi cemevidir. zoruna mı gidiyor? gitsin amınakoyayım. gelmiyoruz lan camine. al senin olsun cami. ben sana diyormuyum gel cemevine. gelme olum gelme. sen zaten bu kafayla gelsende bişey olmaz. sinirlendiriyorsunuz adamı ya.

en nihayetinde, götten uydurulmuş, altı bomboş olan bir önermedir. üstelik bu önermeyi desteklemeye çalışan, başlığı açanda daha fena bir haldedir. cahildir. hatta dik alasıdır.

önce gidin, öğrenin efendim. alevilik neymiş ne değilmiş. sonra zaten bu tarz şeyleri düşünmenin bile utanç verici olduğunu göreceksiniz. bakın düşünmenin diyorum, söylemenin demiyorum.

insanların birbirlerine doğrularını dayatmadığı, eşitlikçi ve özgürlükçü bir türkiye özlemiyle... hadi eyvallah.
cemevi diyenler genelde ateisttirler ve maalesef çoğunluğu oluşturuyorlar.