bugün

Hayvansal gıdalarda bulunduğu için vejeteryanım dediğinde sana aptal gözüyle bakılmasına neden olur.
Yıldız tilbe gibi konuşmanıza neden olabilir. Cümle bağlamını kaçırırsınız, çoğu şeyi unutursunuz. Dayanın balığa.
en büyük belirtisi unutkanlık olan, hayvansal gıdalarda pekçe bulunan ve eksikliği durumunda hapı veya iğnesi o lan vitamin eksikliğidir.
algılama güçlüğü çekersiniz.

(bkz: beyin yanması)

(bkz: nerox b12) *
1-denge bozukluğu
2-sürekli yorgunluk
3-unutkanlık.
multivitamin şart. biraz pahalı ama sağlık önemli.
B12 diğer b grubu vitaminlerin aksine vücutta karaciğerde depolanabilen vitamindir. Temel formu siyanokobalamindir. Normalde tam dolu bi deponuz mevcutsa bu size yaklaşık dört yıl gider. Yani eksiklik yaşıyorsanız bu sürecin uzun bi yol kattederek geldiğini unutmayın.

B12 eksikliği günümüzde özellikle genç kadınlarda fazla görülür. Çünkü b12 doğada sadece ve sadece hayvansal besinlerde bulunur. Özellikle dana ciğeri temel kaynakların başında gelir. Günümüzde de bu tür gıdaların genç nesil tarafından tüketilmelerinde azalma vardır.
Besinlerle yeteri kadar b12 alıp yine de vitamin seviyeniz düşükse bu durumda mide problemi yaşıyor olmanız muhtemel. B12 midede interensek faktör denen faktörle bağlanarak metabolize olur çünkü.

Eksiklik durumunda ise temel problem; anemidir. Bu anemide kan hücreleriniz normalden büyük görünür ve megaloblastik anemi adını alır. Sebebi de kan hücrelerinin gelişim evrelerinde hücre bölünmesi için kullanacağı b12'yi bulamayıp bölünememesidir.
Anemiye bağlı saç dökülmesi, tırnak kırılması, yorgunluk, bacaklarda çabuk yorulma ve hipotansiyon görülebilir.
Doktorunuz size ağızdan ilaç başlayabileceği gibi eksikliğini hızlı gidermek amacıyla iğne verebilir.
lise de ilk çıktığınız kızın adını unutup buluşmaya gitmektir. ölümdür.
depresyon ve anksiyeteye yol açar.
ereksiyon olamamaktan başlayıp her türlü hastalığın temel taşı olan eksikliktir.
Bir diğer adıyla (bkz: megaloblastik anemi) olarak bilinir.
şu sıralar bende bulunan sıkıntıymış. internette araştırınca böyle bir sorunum olduğunu fark ettim. akşam balığa düşerim ben de artık.
veganlarda bulunan durum. evet.
salaklık yapar. o yüzden ihmal edilmemeli. salak çıkabilirsiniz.
unutkanlığa neden olur. çare cevizde ve balıkta. sentetik ilaçlar kullanmayın kısa vadede işe yarıyor uzun vadede bir işe yaramıyor.
dışarıdan hap şeklinde alınan b12 işe yarar mı merak ediyorum.

not: evet hafiften gerzeklik baş göstermeye başladı önlem arayışındayım.
Ciğer balık keten tohumu filan yenilebilir.

Yoksa dodex yersiniz vala. Hemde beş on tane.

Ayrıca birde ağızda yara çıkarır. Aft yapar.
B12 eksikliğinin altında yatan nedenleri bulmak gerekir mide ve bağırsak emilimi bozuklukları gibi hastalıklar b12 eksikliğine neden olabilir. Hayvansal gıdalar et,süt,yumurta, balık, tavuk, sakatat doğal b12 kaynaklarıdır.
Üniversite hayatımın yarısından fazlasında uğraştığım bir hastalık. Hergün iğneydi,haptı kullandık etkisini taa 6 ay sonra ancak gösterebildi. Unutkanlık mı dersin? Sürekli mide sancıları mı dersin? Yediğin her yemegin kokusunu dibine kadar almak mı dersin? Eczane eczane reçete aramak mı dersin? Allah kolaylık verdin kardeş. Balık tüketin balık.
(bkz: fakir insan hastalıkları)
Kimseyi kırmak adına fakir hastalığı olarak ifade etmedim.surc-i lisan ettiysem affola yalnız etin kilosu da 50 lira.
Günde 1 kilo et yememe rağmen bende bile olan hastalık.
Halk arasında her türlü hastalığın esas sebebi olarak bilinir (yersen). Sırf bedava test yapıldığı için sağlık ocaklarında düzenli olarak bu testi yaptıran kişiler var.

Bir abla vardı b12 eksikliğinin olduğuna o kadar inandırmıştı ki kendini test sonucunda değerlerin normal çıkmasına bile inanmayıp tekrar test yapılmasını istemişti. Muhteşem(!) tıbbi bilgi donanımına sahip hasta örneği.
unutkanlık yapar.
bir dönem yaşadığım eksiklik, doktorun verdiği hap sayesinde 11 kilo almıştım, hala duruyor veremedim.