bugün

Ne dicektim lan ben.
görsel
görsel
(bkz: ne diyorsun kardeşim türkçe konuş)

Toplumda bayağı yaygındır.
bende olmayan eksiklik.
yaşadığım saç dökülmesi ve halsizliğin nedeni, ferritin eksikliğiymiş (hafif kansızlık olarak nitelendirilebilir.) demir değerim fena değildi ama ferritin düşüktü.
Bu meret bir kere düşme egilimindeyse, senede 1 kere degerlerin kontrol edilip tekrar ilaca başlanması gerekiyor, zira yerinde asla durmuyor.
Bizim hatunun inadı yüzünden başına musallat olan durum.
Kırmızı et, sakatat (hele ki karaciğer) vb hayvansal gıdalar tüketmemesi yüzünden bu illet ile boğuşuyor.

Yalan yanlış beslenme diyet programları bunun en büyük nedeni.
ileride çekeceği alzheimer gibi rahatsızlıklara değinmiyorum bile.
ilacı var ama unutkanlık yaptığı için ilacı içmeyi de unutuyor insan. Bir çözüm bulunmalı.
ağız yaraların sebebi. hayatımı siken eksiklik.
Düzenli seks ile çözülecek eksikliktir.

işte bunlar hep seks kardeşim.
Modern insanın başının belası olan bir takım yoksunluklar vucuttaki vitamin ve minaralleri hunharca sömürür ve insanı içten içe kemirerek vitaminsiz bırakır.

Evlenin. iyileşin.
En iyi vitamin, en iyi hap evliliktir.
çektiğim durum devamlı düşmekte .
vitamin hap iğne peşinde koşacağınıza düzgün beslenin, yemek seçmeyin, bakliyat tüketin toparlarsınız.
kafam leyla unutkanlık hat safhada alzheimer mi oldum diyordum kendi kendime. doktor tahlil yaptı d vitamini ve b12 çok düşük çıktı damla ve iğne yazdı doktor ama nefaide yükselmiyor gibi birşey anlam veremedim.
kıymanın kilo fiyatına bakınca bu vitamini artık benexol den falan almak daha mantıklı geliyor dar gelirliye...
insanı sersem tavuğa çevirir .
Saç dökülmesine ve unutkanlığa sebep olan şey. Ciddi ciddi eksikliği yaşıyorum.
bir dönem ağır halde yaşadığım durumdur. yumurta ve et yemekten tiksindiğim bir dönemdi. yumurtayı hala aşmış değilim. ayda 2-3 tane yesem iyidir. midemi bulandırır. aşırı unutkanlığa sebep olur. örneğin elinize aldığım şarj aletini nereye koyduğunuzu unutursunuz dolabı süt almak için açtığınızda dolapta bulabilirsiniz şarj aletini. odaya girersiniz çok sık ve anormal bir biçimde sürekli ben neden buraya geldim gibisinden düşünürsünüz. bir gün eve geldim evi topladım, duş aldım, müzik dinledim evden çıkıcam evde anahtar yok meğersem kapının üstünde unutmuşum. evde ocakları açık bırakabilir, yapacağınız her şeyi unutabilirsiniz. o dönem yine elektrikliyi ısıtıcıyı açık unutup battaniyenin yandığını son anda fark etmiştim ama ben ısıtıcıyı kapattığıma emindim yani zihnimde kapattığıma dair görüntüler var sürekli öyle yaptığınızı düşünürsünüz zaten. teyzemde bu durumdaydı bir gün o da dolabı açmış dolapta kömür görmüş sobaya atacağında dolaba koymuş kadın yazık. doktora gitmedim çünkü gitmekten nefret ederim 2-3 yıl sonra kendiliğinden geçti. bende tiroid hastalığı da var o da unutkanlık yapıyormuş. sizi ve çevrenizi bıktıran durumdur.

edit: o dönem saç diplerimde yaralar oluşmuştu kanıyordu, duşta suyun üzerinde pembeleşmiş kanlar görüyordum belki bununla ilgilidir. ama yine gitmedim doktora doktorlardan nefret ederim bazı tanıştığım tıpçı arkadaşlar da bu önyargımı destekledikleri için umuyorum büyük bir hastalığa kapılıp hastaneye gitmek zorunda kalmam.
bi şeyimiz de tam çıksa şaşıracağım zaten. b12 eksik olduğu halde fil gibi de hafızam var çok çabalıyorum demek ki. olmaz olayım.
Biran önce giderilmesi gereken eksikliktir. Sinir uçlarınızı besler düzgün büyümelerine yardımcı olur ve kırmızı kan hücreleri üretimine yardımcı olur. En önemli vitaminler arasına girer, ihmal etmeyiniz.
et, balık, süt ve yumurta az tükettiğim halde bende bulunmayan eksiklik, 440 idi benim değerim. çok yoğurt tüketmem ve besin takviyesi olarak ginseng takviyesi almamdan dolayı sanırım.
sadece hayvansal gıdalarda ve cep yakıcı fiyattaki kabuklu yemişlerde bulunduğu için türkiyede çok rastlanan eksiklik.
Tırnak kırılması ,saç dökülmesi ve unutkanlık sebebi ile doktora gidip b12 vitamin hapı ıle tedavi olamadığım rahatsızlık

Çünkü hapı almayı da unutuyorum.
ne işe yarıyordu unuttum.
beyin fonksiyonlarının düzenini bozan, hafızayı olumsuz etkileyen, vücudun üretmediği ve dışardan almak zorunda bulunduğumuz bir vitamin grubu.

eksikliğini direkt hissedersiniz.

geçen telefonumun şarjı bitince odama gidip şarj aletini aldım, kabloyu telefona taktım. prize takmadan odadan çıktım gittim. 1 saat sonra geldim, kabloyu takmamışım aq.

aynı gün, ocakta duran çaydanlıktan bardağıma çay doldurup, bardağı almadan gittim. bir iki saat sonra hatırladım. döküp yeni çay doldurdum. salona gittim, biraz orada oturdum elde bardak, oradan çalışma odama, bir baktım bardak yok. aq o yol güzergahında nereye bıraktığımı bulamadım.

ertesi gün de iş dönüşü arabayı nereye bıraktığımı bulamadım. lan iki gün önce arabayı park ettiğim yeri hatırladım ama o sabah nereye bıraktığımı hatırlayamadım. sokak sokak gezdim arabayı bulmak için. baktım arabayı kilitlememişim. kapı mapı hep açık.

boku çıkınca nörolojiden randevu aldım, erken bunama mıdır nedir lan bu diye, tetkikler yapıldı, b12 eksikliği dediler. et, balık, ciğer, süt ürünlerine aban toplarsın dedi doktor, ilaç bile yazmadı. nitekim dediği gibi beslenerek toparladım.
Teyzemin akşam yemeğini pişirip balkona ılıması için bıraktıktan sonra yeniden akşam yemeği pişirmesine neden olan rahatsızlığı.
F*ministte ne gezer b12 ya
Seni kandırmışlar.
nasıl eksiltebiliriz bu b12mizi, doktora gidip hocam benim b12 den biraz alır mısınız desek alırlar mı, çünkü ben hafızamla sınanmak istemiyorum artık.