bugün

hayvan urunlerini yemeyen kisilere denir.vejeteryanligin bokunu cikarmis,gelismis hali.
(bkz: uktedir)
protein eksikliği yüzünden bir çok sağlık sorunuyla uğraşması muhtemel kimseler. * *
ayrıca b12 vitamini eksikliği yaşarlar. vitamin hapları kullanmaya mahkumdurlar.
sadece hayvan ürünlerini yemeyen değil aynı zamanda hayvansal ürünleri de kullanmayan kimselerdir, mesela deri ceket giymezler.
vejeteryan lığın en uç noktası. hiçbir hayvani mamulü, besin ya da herhangi bir şekilde kullanmazlar. vegan bir annenin bebeğini kendi sütüyle bile beslememesi görülen bir olaydır. nitekim radikal de okuduğum bir habere göre; atlanta'da vegan bir çift altı haftalık bebeklerinin ölümüne neden olmaktan dolayı müebbet hapis cezasına çarptırılmış. habere göre aile bebeğini sadece soya sütü, elma suyu gibi gıdalarla besliyormuş.

ayrıca ilgilenenler için;

http://veganarsi.cjb.net/
şeker bile yemezler, böylece içlerindeki çocukların muhafazasını başaramazlar.
(bkz: freegan)
(bkz: vejetaryen beslenme)
demir demirkan'ın bir kelimeyle kendinizi tanıtınız sorusuna verdiği cevap. hayvanların nasıl kesilip de ambalajlandığını görünce vegan olmaya karar vermiş.
hiç bir hayvan ürünü yemeyen insana vegan denir .
(bkz: demir demirkan)
peynir, süt, yumurta gibi her türlü hayvansal gıdayı tüketmeyen, dolayısıyla ömrü fazla uzun olmayan insanımsı yaratık.

(bkz: yarak var yer misin)
hah iyice dedirten kişiler.hadi et yememeyi anladım da hiçbir hayvansal gıda tüketmemek nasıl bir bünyenin harcıdır.insan hayvan arasında ki faşizm e tepki hoş iyide,afedersiniz siz eşşeğin şeysine su kaçırmışsınız.

arının balını almak arı üzerinde tahakküm kurmamız ya da onun doğasına aykırı bir hal sergilememiz anlamına mı gelir?ayı dahi arının balından beslenir.ama sen bana kahvaltıda tereyağ bal yemeyi çok görüyosan ıslak odunla düverim seni *
başlıca protein kaynağı soya fasulyesi olan kimselerdir. bunların beyinleri çalışmaz, bedenlerinde enerji kalmaz, sık sık sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar.
(bkz: vejetaryen/#10664332)

haaa, konu hayvanlara yapılan eziyetse ona etçil ben de karşıyım. bir kere bir hayvanı sen, uygun şartlarda, yetiştirmiyorsan onu öldürme hakkın da olamaz.* öldürdüğün hayvanın her şeyinden yararlanacaksın ki hem israf olmasın hem de doğaya zararın en aza insin. sırf kürkü için sopalarla döve döve fok yavrusu öldürmek falan... hiç girmeyelim ağır konuşurum.
(bkz: steve jobs)

hayatı boyunca zen budizmi'nde kendine uyarladığı şeyleri, apple'a uyarlamasaydı bugün böylesine muhteşem estetik ürünler göremeyecektik.
hayvan ürünleri ve hayvan sömürüsü üzerinden elde edilen ürünleri tüketmeyen insandır vegan. besinden tutun da giyecek ve temizlik ürünleri gibi bir çok alana yayabilirsiniz bunu.

linklerdeki konuşmasında Gary Yourofsky anlatmış. ayrıca mevzuya dair bir çok araştırma da mevcuttur. bilgi kirliliği yaratılmasın ki görüldüğü üzere bu başlıkta çok fazla bilgi kirliliği var.

http://www.youtube.com/watch?v=es6U00LMmC4
http://www.youtube.com/watch?v=WIkC4OJEx3c
Kendimi cok tuttum, yazmayacagim, yazmayacagim iste falan diye ama icimi bir yere dokmem lazim, o da sozluge nasip oldu... Bir suru vegan arkadasim var, onlarla girdigim bir suru tartismada suratima sacma sapan bakislar atarak sonuclandi...

Ilk olarak vegan olmanin mantigini ben hala anlayabilmis degilim? Kendilerine sordugumda bir suru farkli cevap aldim, asagida onlarin verdigi cevaplar ve benim bunlarla ilgili yorumlarim var...

Sebep: Dogal Gelmiyor...
Cevap: Insan binlerce senedir et yiyerek, avlanarak yasiyor. Et yemekten, sut icmekten daha dogal bir sey yok...

Sebep: Hayvan haklari sebebiyle.
Cevap: Hissetsin, ne var bunda? Biz hayvanlari binlerce senedir ehlilestiriyoruz. Kendi cikarlarimiza en cok uygun olan inekleri, bogalari, kecileri, kuzulari seciyoruz. Mesela inek 2 gunde bir sagilmazsa huysuzlasir. Sutunun memelerinden cikmasini istiyor inek! Cope mi atalim? Biz inekleri citlerimizle, coban kopeklerimizle korumazsak onlari kurt kapar... Evrimsel olarak bu hayvanlarin bizi tatmin etmesi, bizim cikarlarimiza hizmet etmesi (guzel sut vermesi, iyi yumurtlamasi) karsiliginda biz onlari koruma ve himayemiz altina alip haytta kalma sanslarini arttiririz. Onlari dogaya basi bos salsak, yarin olurler...

Sebep: Onlarin da duygulari var onlar da aci cekiyor...
Cevap: Bitkiler de aci cekiyor... Sacmalama diyeceksin. Haklisin... Ama ben de hakliyim. Aci, organizmanin duzenini tehdit eden bir unsura karsi verilen bir tepkidir... Bir bakteri ortamda zehir algiladigi zaman uzaklasir, insan elini atese degdirirse refleksif olarak ceker. Bunun bilincsel duzeyde algilanisina verilen isim ise acidir... Kisaca insan rasyonelize eder, elini niye cektin diye sorsalar "acidi" der, halbuki gercek sebep elin varligini korumaktir... Her neyse olay cok psikolojiye girdi, ama aci diye adlandirdigimiz sey kafanin icerisindedir. Bir canliyi tehdid eden her sey tehditdir, gerisi detaydir. Bitkiler de hayvanlar kadar aci (turkcenin kitligina geldik, buradaki aci pain degil suffering anlaminda kullanilmistir) ceker.

Sebep: Kotu muamele.
Cevap: Dunyada 7 milyar insan var, bu insanlarin beslenmesi gerekmekte. Maalesef 7 milyar kisiye yetecek kadar 'organik' besin dunyada yok. Sartlarin dogru ve hos olsugunu soylemiyorum, ama saglikli bir insanin gunde 5-6 yumurta yiyebilmesi icin tavuklarin fabrika gibi yumurtlamasi gerekmektedir... Ben bu tartismada insandan yanayim, hayvandan degil...

Bana mantikli gelen tek sebep: "Hayvan ot yiyor, o enerjinin belli bir kismini protein yapimi icin harciyor, biz ikinci elden enerjiyi ve yapi maddelerini aliyoruz" Halbu ki birinci elden bitki yiyerek, beslenme verimliligimizi arttirabiliriz.
Cevap: ama etin tadi da lezzetli be abi...

Her neyse, protein eksikligi falan birileri yazmis. Olaya bir aciklik getirelim... Ben kendimden bahsedeyim mesela... Afedersiniz ama ayi gibi bir adamim. Her gun spor yaparim, 8 aydir duzenli olarak her gun agirlik kaldiriyorum. 110kg halterle set giriyorum... Beni goren herkes "ooo, oglum ne yaptin, protein mi bastin" falan diye soruyor... Prensip olarak bu yapay urunleri agzima surmem. Isin sirrini acikliyorum:

duzenli beslenme!!!!!!! Tabi ki de meyveni sebzeni yiyeceksin, ama etini, yumurtani da ihmal etmeyeceksin! Mesela her gun 5-6 yumurta beyazi yerim sabah kahvaltisinda, oglen bir karbonhidratla beraber, salata yaninda da ya peynir ya balik ya tavuk ya da et yerim. Aksam yemegimdense eti kesinlikle eksik etmem...

Insan vucudunun normal kapasitelerine (min. kendi agirligini kaldirabilmek) ulasmasi icin hayvan urunlerine her turlu ihtiyaci vardir. En basitinden buyume cagindaki cocuklar icin kolesterol, b12 vitaminleri, kirmizi et, yumurta kesinlikle sarttir. cocuga verdigin seyi sen mi yemeyeceksin? Omega3'u balik yemiyorsan nereden alacaksin. Balik beyinin gidasidir, zekanin temel tasidir...

Her neyse, daha 10 gun konusurum... Siz yiyin gari.
sözlükten öğrendiğim yeni bir din gibi bir şey. durumlar çok karışık. heyecan arayan burjuvalar için birebir. ayrıca güzel otomobil markası olur. vegan slx benzinsiz!
zorla zıvanadan çıkarılan kişiler oluyorlar.
illa bi tatlı su etoburu çıkıyor ve dürtüyor bunları. ulan size ne elin veganından? neden pırasa yemediğinizi, neden sevmediğinizi soran oluyor mu size?
olmuyordur; çünkü çok saçma!
işiniz gücünüz iftira atmak, dünyaya yararı olan seçimleri ezmeye çalışmak.

kasap alışverişi yapmamak; süper marketlerdeki illüzyona kapılıp her gördüğünü almamak nasıl oluyor da burjuvaziye giriyor?
vegan kişisi süper markete girdiğinde, raflardan çok insanlara bakar ve gülümser acı acı. yüzlerindeki sersemliğe, alışveriş arabalarındaki kalabalığa acır. kimyasal yüklü, hormon yüklü hayatlar.
bir süper markette vegan kişisinin uğrayabileceği reyon sayısı ikiyi geçmezken, kim-ne burjuvalığından bahsedebilir? kendinize gelin.
fotosentezle yaşamlarını idame ettirir bu tipler. yazıh la kimin bebesiyse. evet.
markette hayvansal gıda tüketenleri görünce içleri acırmış. neymiş gdo'luymuş, hormonluymuş onlar!

e be benim zekâsı 4 yaşında kalmış malım; gdo, kimyasal ve hormon dediğin bitkilerde görülen bir şey. bir hayvanın bunlardan birine maruz kalmasının tek yolu bunları içeren bitkiler tüketmektir.

boşuna bunların beyinlerinin çalışmadığını söylemiyorum. bak, çalışsa şu mallığı yapmaz.
http://www.facebook.com/photo.php?v=101510847018534858rvRsysDoWw&feature=youtu.be
hayvan sömürüsüne karşı çıkan hayvanların da canlı olduğunu bilen onların köle gibi kullanılmamasına karşı çıkan kişilerin kendilerine verdikleri isimdir. gururla söylüyorum ki emin adımlarla veganlığa ilerliyorum.
hiçbir sağlık veya maddi sorunu olmadan bunu yapan zevksizdir ve ağır maldır.
Hayvanlarla beslenmek insanın doğasında var olan bir şey zaten, eskiden bunu insanlar daha vahşi yollarla yaparken şimdi daha modern ve hayvana acı çektirmeden yapıyorlar. Bunu bahane ederek ve hayvanları koruduğunu düşünerek bitkisel beslenmeyi tercih edenler Bunca zaman hayvansal ürünlerden beslenen insanoğlunun doğasına aykırı bir şekilde bünyesinin ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalıyorlar. Nasıl aslan ceylanı yediğide hayvan katli değil de besin zincirinin bir sürekliliği oluyorsa insanın da yemesi bununla eş değerdir. Veganlıkla bir yere kadar gidilebilir, ileriki yaşlarda bunun etkileri kendini gösterir zaten.
güncel Önemli Başlıklar