bugün

muharrem ayının en özel tatlısı.
aynı dönemde(bu dönem) yapıldığından mütevellit, pişirilen kazanlar kolu komşuya dağıtılır. komşular da kendi kazanlarını kendi komşuları olan sizlere dağıtır. böylelikle evdeki aşure miktarı hiç değişmez. bu bir nevi komşular arasında aşure sistemi üzerindeki zayıf nodeları bulmak için kompleks bir network oluşumu sağlar.
tatlı değildir. net.
(bkz: asuregibisurat) ın yanakları tadında bir tatlıymış. kızların yalancısıyım.
Normal hali tatlı değildir, sonradan tatlı olarak damağımızda kalıcı olmuştur. Yabancı kültürden gelen, ne idü belirsiz tatlılar yerine seçilmesi gereken üründür. Bir de iç anadolu'da pekmez'den yapılan puding'e benzer bir tatlı çeşidi de vardır. Onu da tatmalısınız.
Yavaş yavaş mevsimi gelmiş tatli.

Komşular pişirir gönderir,anne pazar sabahı pişirir koca bir tencerede ,1 ay ziyafet cekersiniz.
(bkz: noah s pudding)
Gece gece insanin basini donduren lezzet.
Bir kisim caferiler bu ayda asure yemezler . kerbela savasindan sonra galip gelen yezit soyunun savas sonrası asure pisirip yediği soylenir .

Not: bizlere hep boyle anlatıldığı icin bu şekilde yazdim .
ah keşke memleketimde olsaydım da annemin yaptığı aşureyi yiyebilseydim diye içimde ukte bırakandır.
(bkz: aşura) doğru olanı
buralarda komşuluk ölmüş arkaddaş.bilmem kaç yıldır şu şehirdeyim daha tek bi komşunun aşure dağıttığını görmedim.yazık.çok yazık.
evde kalan bir öğrenciyseniz komşular yapsa da dağıtsa dediğimiz, bol tahıllısının makbul olduğu tatlı. hadi be komşular. *
çok güzel şifalı bir yiyecek.
içerisinde değişik baklagil ve meyvelerin olduğu aslında tatlı olmaması gereken değişik ama güzel bir tatlı.
bir aşırı yapanım bile yok
en güzel tatlılardan birisidir.
tarihi çok zengin bir tatlı olsa da, biz onu en çok hz Nuh'un tufandan kurtuluşunu anmak olarak biliriz. içinde 12 çeşit yiyecek vardır. nuhun gemisinde son kalan yiyecekler olduğu düşünülse de, bizler de sonradan sonraya eklemelerde bulunmuşuz. aşure zamanı aşure yapmanın benim için tuhaf olan yanı, her hangi bir dine inanmıyor olmama rağmen, son 3 yıldır düzenli olarak aşure günlerinde aşure yapıyor olmam. anlamadım sebebini. yarın haklarını alacak olan komşulara şimdiden afiyet olsun.
"bu tatlı bir harika dostum" dedirten tatlı çeşididir.
tatlıların en tatlısı en bıkkınlık vermeyenidir. bir de ayşe teyzeniz yapıyorsa yemeyin de yanında yatın artık. nasıl böyle güzel yapıyor anlamıyorum kimse o gibi yapamıyor* bugün içim dışım aşure oldu halada yiyesim var.
hoşgörüyle bir arada olmanın simgesidir.

düz adamlar ''o ne ya içinde bi ben yokum'' gibi densiz laflar edebilirler aşure hakkında.
içine süt koyanlar var. sanki yakışmıyor gibi.
Gereksiz bir tatlidir. bir bu bir zerde.
öğrenci yurtlarına-evlerine pek uğramayan yiyecektir.
Portakal kabuğunun çok yakıştığın enfe tatlı.Bir de sevinç ve huzur oluşturuyor insanda.
insanın ihtiyaç duyduğu karbonhidrat,protein,yağ ve vitamini karşılayan besindir.