bugün

üzerine bindirdiği, daha doğrusu üzerine artık yük görmeye başladığı kamu personeli tarifesinden kurtulmak için elinden geleni yapan gsm operatörü.

malum, aysel zamanında telekom kamu kurumlarıyla anlaşmış ve personelleri arasında sınırsız ama sabit ücretli tarifeler vermişti. bugünlerde, bu sayede memur evlerinde, öğretmen, polis, asker, doktor evlerinde birden fazla sayıda avea hattı bulunmakta. bu sayede mobil öğrenci olsun, normal abonelikler olsun pazar payları hızlıca yükseldi. yani bu tarife sayesinde şu anda türkiyede tanınıp, birkaç milyon aboneye ulaştılar.

yoksa kalitesiz sinyaller ve yetersiz kapsama alanları acun'larla genişlediğinden değil.

avea, aysel zamanından kalan bu anlaşmadan kurtulmak için önce yeni sözleşmelere bir sınır koyabileceği maddesini ekledi, tarife görüntülemek istendiğinde belli bir süreye kadar ücretsiz olacağı ibaresini ekledi. lakin ücretsiz konuşma hakkını bırakamadı, çünkü yaptığı anlaşma doğrudan kamu kurumları ile idi.

bazı abonelerine "sınırsız tarifeniz sınırlandırılabilir" gibi mesajlar da gönderen avea, aboneleri yeteri kadar korkutamadığı için, kurumlarla yaptığı anlaşmalardan, yine bu anlaşmalardaki tarihler sebebiyle vazgeçemedi ve başka çözümler aramaya başladı.

arayışlarının sonu reklamlarda da dönen tümkamu tarifesi. "1000dk" ya kadar tüm kamu abonelerini ücretsiz konuşturuyor. diğer hatlar 25ykr. yani ayda onbeş, günde yarım saat kadar tüm kamu personeli ile ücretsiz konuşabilirsiniz.

bu rakam, "1000dk" reklamlarda seslendirilmiyor. bilakis, "tüm kamu aboneleri ile ücretsiz konuşacaksınız" demişler. sadece üstte dikkatin özellikle ekranın orta altına verildiği sahnelerde üstte yazmışlar. neyse ki yazmışlar; yoksa yanıltıcı ve yalan reklam olacaktı yaptıkları.

böyle bir şirketin operatörlük yaptığı türkiye piyasasında vodafone olsun, teliasonera olsun adam akıllı politikalar ve tarifeler üretmeliler. kalitenin bir maliyeti olmasına kimsenin itirazı yok. fakat cebinde 3 hat taşıyan müşteriden daha hayırlı müşterinin, sadece kendi hatlarını taşıyan müşteri olduğunu fark etmeleri lazım.
web sms olayıyla 1 sms fiyatına 20 şebeke içi sms yollama imkanı veren firma.
marmara üni de 3 ytl ye satılan hat.
sevgili ile rahat rahat kesintisiz konuşabilmek için alınmasıyla beraber ayrılma ve bazı arkadaşlara da aynı durum olan talihsizlik yaratan hat. *
daha uygun konuşabilmek için alınan hat.lakin şöyle bir durum söz konusudur ; hat alan bir kişi * sevgilisine ve kendisine almıştır, sevgilisine hattı veremeden ayrılmıştır...hat elinde kalmıştır. * * * aynı şekilde diğer bir kişi *daha hat almıştır. ve aynen sevgilisine vermeden ayrılmışlardır.bunları yaşayan iki arkadaş olmakla beraber kime anlattıysalar, duyan kişiler avea almaktan vazgeçmişlerdir.* *
şu an için kullanicilarina en iyi imkan sunan gsm operatörü.
bir ay sonunda hattınızda bir kontör olmasına rağmen silen gsm operatörü... lan ne istediniz bir kontörümden... allah belanızı versin... bir de mesaj atıyorlar yok indirimli görüşme süreniz bitmiştir, tekrarı için kontör yükleyin diye, paran var mı diye soran yok a.q. ...
telsim de atar iki gün sonra o mesajdan, yine turkcell e fatura domalırız anasını satayım...
(bkz: şebeke meşgul)

edit : bu entry nin ilk tarihinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen halen
(bkz: şebeke meşgul)
1 haziran 2007 tarihinden itibaren arayanı bil ve sizi kim aradı servislerini ücretlendiren operatör.gün içerisinde gelen ilk mesaj normal sms tarifesi ile ücretlendirilecek,sonrakiler ücretsiz.

(bkz: ne anladım ben bu işten)
mesajları saatler, hatta bazen abartıp günler sonra ilettiğinde sevinilen gsm operatörü. zira, genelde "gönderilemedi" raporu geliyor.
bedava kontör kampanyası adı ile öğrenci tarifesinde 100 kontör yükleyince gelen 100 mesajı geçen ay iptal etmiş şebeke.yani artık 100 kontör yükleyince mesaj falan gelmeyecek.sayfada şöyle yazıyor.

"ayrıca 250 ve üzeri kontör yüklemelerinde 150 her yöne mesaj hediye!"

ulan ne anladım ben bu işten?sizin vereceğiniz 150 mesaj için ben her ay 31 lira bayılıp kontör mü alacağım?

anasını satayım vodafone çekmez,turkcell desen hepten kazık.ne b*k yiyecek lan bu öğrenciler?
bu gün gelen kısa mesaj.

---spoiler---

Gönderen : avea 500

12 haziran itibariyle 150 ve üstü kontör yükleyerek tüm mobilöğrencilerle 30 gün boyunca dk'si iki kontör yerine 10 dk'si 2 kontöre konuşun.Detaylı bilgi için 500

---spoiler---

parça parça kontör yükleyerek ne mesaj ne indirim kazanamayacağınıza göre,artık 10 dakikası 2 kontörden konuşmak ve mesaj kazanmak için en az 250 kontör yüklemeniz gereken şebeke. (250 knt 31 lira ve yakında zam geliyor.)

edit: 33.5 ytl oldu.

ne diyim ki, amına koyim avea.

edit 2: 37 YTL. (bkz: çüş)
mayıs başından beri kendisine bir haller olan gsm şirketi.

ilki, ''arayanıbil'' özelliği mayıs başında ücretli oldu;

ikincisi, ''mobilöğrenci'' tarifesinde 100 kontör yükleyene 100 mesaj hediyeyi kaldırdı;

üçüncüsü, 250 kontör alana her yöne 250 mesaj hediye özelliğini 150 mesaj hediyeye çevirdi;

dördüncüsü, önceden 100 kontör ve üzerinde yükleyince öğrenciler kendi aralarında 10 dakikası 2 dakikaya konşuyorlardı bunu 150 kontöre çıkardı;

beşincisi, ''mobilöğrenci'' ve ''aramızda'' aboneleri daha önce en az 100 kontör yukleyişlerinde yukselerek kazandıkları(kazandıkları diyorlar bir de ki aslında bu da bir kandırmaca, bu hediye zaten kontör ücretinin içinde) kontörleri, ancak 250 kontör yuklediklerinde alabileceklermiş.

tamam belki bir nebze kampanyaları bitirirsin ya da azaltırsın onu anlarım da, var olan bir kampanyayı kendi çıkarların doğrultusunda insanları sömürmek için kullanmak ne kadar doğrudur. ''elleri mahkum nasılsa'' diyerek ''100 kontör alacaklarına 150 kontör alsınlar'' ya da ''şu 100 kontöre verdiğim hediyeyi 250 kontör için yapayım da biraz daha kontör satayım.'' mantığı ne kadar etiktir, ne kadar insanlığa sığar.

ey avea'nın %51 sahibi ''iş bankası'' sana soruyorum. cevap ver kodumunun bankası ne diye sömürürsün öğrenci milletini? bankalar içinde bir düzgün seni bilirdik sen de yaptın yapacağını. kırmaz mıyım ben şimdi o yıllardır sana sembol olan kumbarayı..
şaşkın ve uyanık gsm şebekesi

eskiden avea kullanırdım.
gözlemlerim

dakikası 3 kontör olduğu zamanlardı.

aradığınızın ilk saniyesi 3 kontör düşer o dakika için düşmezdi bir daha. 2. dakikaya geçerken yine ilk saniye 3 kontör düşer ve bu süreç böyle devam ederdi. tabi bu teorikte ve avea nın bize yazdığıyla böyle olması gerekiyor.
peki pratikte nasıldı?

ben x
arkadaş y

arıyorum.
zııııııır.
y açar.
ilk saniye -3 kontör
konuşmaya başlarsınız

40. saniye civarına gelirken hat kopar.
haydaaaaa dersiniz ve söyleyeceğiniz yarım kalmıştır.
bir daha aramak zorundasınız.
yeniden arasınız y'yi
zııııııır
y açar.
ilk saniye yine -3 kontör

tamam abi görüşürüz bye
dersiniz
kapatırsınız

şimdi hesap yapalım
konuşma süreniz iki aramayı sayarsanız 1 dk.
1dk da kaç gitmesi gerekiyordu?
-3
ama kopma olduğu için şimdi kaç düştü pratikte?
-6

yorumsuz
hergün yenisini devreye soktuğu servisleriyle işin bokunu çıkaran gsm şirketi.
her turlu kufuru hak etmekte olan sacma sapan gsm firması. en pahalı kontor bundadır ama ne yazık ki en az kalite de bundadır. Bi de simdi yeni bi zamazingo cıkarmıslar, 150 ve ustu kontor yukleyenler 10 dk'sı 2 kontore konuscaklarmıs. Bu durumda; Avea sahibi olanların yuzde 70' inin ogrenci milleti oldugunu dusunursek, artık Avea'nın suyu ısınmıştır diyebiliriz.
not: avea'nın beytepe kampusunde cektigi reklam filminde ogrencilerin elinde bulunan tepsiler ve tabaklar tamamıyla yalandır, o tepsi ve tabaklarla idare kısmı yemek yemektedir, ogrencilere demiri yamulmus karavanalar verilmektedir. Kimse kimseyi kandırmasındır.

edit: sanırsam benim entry i okudular, tepsilerde bi düzelme var sözlük.
ohhh beee yerine yuuuh beee denmesi gereken,gun gectikce beni kendinden sogutan gsm operatoru..hayır gecilebilecek baska iyi bir operator olsa gecicem ama yok hepsi kazıklamak icin yer arıyor.
Bu durumu avea yetkilileri ile bire bir görüşeme rağmen bir çözüm getirmeyen iğrenç ötesi şirket artık o da bir kan emici pozisyonuna bürünmüş bir kene görevi görmektedir kulkandığım hat avea dır mailler ve telefon görüşmeleridne bu soruların cevapları alınamamıştır avea tüm güzelliklerini artık geri almaktadır. duyanlara seslenilir. burdan
eğer okuduğunuz çalıştığınız yerde -1 de olma sebebiyle çekmiyorsa artık cama yapışmaktan sıkılmışsınızdır. masanın üzerine çıkıp aynı zamanda bir hoca var mı diye gözlemekten de.
(bkz: bir tek avea bize yeter/@gamlibaykus)
şu yüzdeli küsüratlı reklamı her görüşümün akabinde nedendir bilinmez "biz ülke çapında %99 çekiyoruz" şeklindeki vodafone reklamını görüyorum.

ben şahsen türksel kullanıyorum, bu gibi durumlardan ise feci kıllanıyorum.
nedense son zamanda iyice azıtmıs gsm operatoru(msu).. mesaj atıyorsunuz gonderilemiyor ibaresiyle karsılasıyorsunuz,arkadaslara soruyorsunuz onlarda gonderemiyor iyice inada bindirip denedikce deniyorsunuz sonuc 1 saat sonra msg yolladıgınız arkadasa 12 mesaj gitmesi.. ha bu kadarla bitmiyor tabi saf saf kontur yollamak istiyorsunuz aksam 9 sularında sabahın 7sinde onaylamanız icin mesaj geliyor.. su aralar 5bin ve 5yuz uygulaması dısında rezil mi rezil bir operatordur daha iyisini bulsam kırıcam hattımı..
'hacı okulun önündeyiz, gel' mesajını 2 gün sonra ulaştırma kabiliyetine sahip operatör.
kırsalda çekme kabiliyeti zayıf olan operatör.
artık 10 dakikası 2 kontür muhabbetini 150 kontür alıpta yapabildiğimiz olay.her gecen gün berbatlaşıo bu olay.sevmiorum.