bugün

bir rockcu tarafindan cozulmesi umulan sorunsaldır. isterlerse emolar da cözebilir. aldi basını gitti ''ateistler daha zeki, dindarlar o kadar değil'' ya da ''dindarlar daha zeki ateistler mal'' demeçleri. açiklayın abi. ortaya mantıklı seyler koyalım. bilimin aydınlattıgı yolda bu sorunsalı çözelim artık. bana sorarsanız; gönlüm evsahibi takım olan ateistlerden yana, ama deplasmanlari pek umursamayan dindar kesim de sürprizler yapabilir. sonucta dindarlar asil hayatın öteki (?) dünyada olduguna inandiklari için bu dunyada misafir sayılırlar. zaten ne demişler ? ...

cidden ne demişler ?
insanları sorgulamak lazımdır. içlerinden biri çıkıp da ben malım demez.
(bkz: a mi diyim b mi diyim c mi diyim d mi diyim)
soruyu soranın inancını açıklarsa, hükmen karşı tarafın kazanacağı durumdur.
wais zeka testini alıp 50'şer kişiye geçerli ve güvenilir koşullarda uyguladığımızda sonuca ulaşabileceğimiz sorunsal.
pigmelerin cinsel sorunlarından daha önemsiz olan sorunsal.
dindarlar daha zekiidirler, kafaları daha fazla çalışır. ateistler, ancak dindar insanların ürettiklerini çürütmek yönünde kafalarını çalıştırırlar. yoksa, extra birşey üretemezler.
nereden bahsedildigine gore degisir. genellikle ortalama bireysel zekalar esdegerdir. ancak doganin bir kanunu vardir. hayati tehlikede olan kisi veya canli zekasini gelistirmek zorundadir. bu sokak kopeklerinin yiyecek bulma konusunda ev kopeklerinden daha zeki olmasi gibidir.

o halde sonuc:

bir yerde kim hakim degil ise, onun kollektif zekasi daha gelismistir.

kollektif zeka ve bireysel zeka ayni sey degildir.
tabi ki cenab ı hak tarafından kendisine baglı muminlere daha cok zeka varilmiştir. ya da akıllı muminler allah ın verdigi akılla dindar olmuslardır.
önemli olan, akıl ve mantık yeteneğiyle zekayı doğru ve ustaca kullanmaktır:

sofu insan kurnazdır: kendi çıkarları için, doğru olmayan şeyi doğru göstererek, hileli yollardan amacına ulaşmaya çalışır.

ateist: aldatmacalarla, hurafelerle değil, bilimsel kanıtlarla, mantık ve akıl yoluyla sonuca direk gider.
(bkz: her boka sorunsal diyen zihniyet problemi)
zeka seviyesi inançlarla belirleniyorsa neden her dinin dindarları ayrı ayrı bir öneme sahiptir. misal zekasını konuşturan bir yahudi dindar paraya para demez bir hristiyana şarap somun yeter müslümana 2 gün aç kalsa bana mısın demez. * lakin şöyle bir şey var dindarın zekası bir dine inanması gerektiğini gösterirken bir ateistin zekası her şeyin rastlantılara dayandığını kabul etmesi gerektiğini gösterir. öznel yaklaşımdan öteye geçemez. dindarın da zekisi vardır ateistin de aynı zamanda her iki grupta da tabiri caizse gerizekalılar da vardır. bu sadece ne derece bir bakış açısına sahip olduğunu gösterir.
(bkz: sozlukte ilgi çekmek için götünü verebilecek yazar)
(bkz: götten uydurulan sorunsallar)
bu dünya için bakarsak ateistler çünkü herifler hayatın tadını çıkarıyor yerine getirmekle yükümlü oldukları birşey yok ama öteki dünya için düşünürsek cehennemde lom demiri gircek bi taraflarına haberleri yok.
olmayan sorunsaldır çünkü din bir inanç meselesidir ve zekayla çok alakası yoktur. dindarlara aptal dersek einsteini nereye koyacağız o zaman? adam zamanında kuantum fiziğini reddetme noktasına gelmiş tanrı zar atmaz demiş. mendeli nereye koyacağız? adam keşiş ama genetik biliminin babası sayılıyor. böyle gider bu. tam tersi de benzer örneklerle geçerlidir. laf atıcaz diye iyice saçmalanmaya başlandı.
(bkz: tüm genellemeler yanlistir) bundan dolayi cozum bulanamiyacak bir sorunsaldir.
insanın zekasını inanıp inanamamayla sınamak ne kadar doğruysa cevap da o kadar saçmadır.
iki tarafta inancında yüzde yüzlük bir kanıt veremediği için cevabı olmayan bir sorudur. ortalama bir cevap olabilir ancak bu dünyada ateistler öbür dünyada (eger varsa) dindarlar...
takmazsan olmayacak sorunsal. kaldı ki aylardır aynı muhabbet. eşeğin ziki bile bizden daha zeki.
http://www.guncel.net/gun...nri-inanci-daha-dusuk.htm
birisinden biri daha zeki olsa ne olacakki, inançlı inancından, inançsız inançsızlıgından mı vazgeçecek denilebilecek sorun!insanları birbirine düşürmek size nasıl bir haz veriyor merak ediyorum!
problem çıkartıp zaman kaybetmeye gerek yok, benim inancım bana senin inançsızlıgın sana kalsın, bunları bırakta kavga etmeden yaşamayı ögren...

yahu insanlar inanmaktan ya da inanmamaktan mutluysa derdi neden size düşüyor?
sen yeterki saygı göstermeyi, tahammül etmeyi ögren.
tam cevabi bilinmez ama bu sorunsala(aslinda sorunsal bile degil) kafayi takmis tum ateist ve dindarlar gerizekalidir.
(bkz: allah baska sorunsal vermesin)
(bkz: alaka mı maydonoz mu sorunsalı)