bugün

yarın 11 mayıs pazar günü olacak gündür.
bombok bi gün.
mına koyim ben öyle günün.
topunan tüfeklen geliyorlar adamın üzerine "hediye al, hediye al" diye.
almıyorum amk.
hediyeyle mi sevicem lan annemi.
bu gününün kutlanmasında emeği geçen herkesin ta amk.
asıl annesi olmayanların kutlaması gereken gün.
malum anneler günü bir kadının annesi öldüğünde kutlayıp bunu özel bir gün yapmak istemesiyle oluşmuş gün *
o yüzden demem o ki anneler gününü annesi olmayanlar hatırlamak, anmak için kutlasın.
ha hatırlamak istemiyorsanız siz bilirsiniz.
onun dışında annemiz hep yanımızdaysa zaten her gün birbirimizin günüdür. özel bir güne gerek yok.
duygusala bağlamadım. çok ciddiyim ulan.
ben doğum gününde bile hediye almayan ve kendi adıma hediye istemeyen biriyim. ailecek tek amacımız pasta yemek. hiçbir doğum gününü boş geçmeyiz. süprizde yapmayız pastamızı yeriz ve odalarımıza çekiliriz.
diğer tüm sonradan uydurulmuş günler gibi, kapital düzenin insanları tüketime yönlendirdiği maddi zayi günlerden yalnızca biridir.
öyle ki insanların umurunda bile değildir annesi vefat etmiş birinin her sene aynı gün canının acıdığı gerçeği.
kimsenin umurunda değildir senelerdir anne olmak istemiş buna çabalamış ama olamamış kadının burukluğu.

işte bundan gerçekten nefret ediyorum, insanlar her şeyi hak ediyorlar.
zalimler için, yaşasın cehennem.
anneler gününü ele avuca sığdıramayan tüm görgüsüzler için yaşasın.
kapitalistlikle bir alakası olmayan gün. aynı vakitte tüm annelerin mutlu olduğu bi gün. her annenin ayrı ayrı hatırlandığı gün. güzel bi gün. bütün annelerinki kutlu olsun.
annesine hediye alan insanın aslında kapitalizme hizmet ettiğinin farkına varmadığı gün.
(bkz: ben de sizdenim)
Her yıl mayısın ikinci haftası pazar günü kutlanan gündür. Bu dünyadaki en değerli varlıklar olan annelerimiz sadece anneler gününde değil her gün hatırlanmalı.
Annenin basi elleri arasinda
Parmaginda aydinlik gunlerden kalma yuzuk
Bir fotograf asilidir duvarda
Aynaya geceye maziye donuk
Annenin basi elleri arasinda.
Cennet anaların ayakları altındadır.
*hz. muhammed (s.a.v)

Kadınlarımızın genel görev ve çalışmalarda paylarına düşen işlerden başka, en önemli, en hayırlı, en faziletli bir ödevleri de "iyi anne" olmalarıdır.

* mustafa kemal atatürk

bizlere olan, karşılıksız sevgi ve fedakarlıklarıyla gönlümüzün baş tacı olan, ayaklarının altına cennet serilen annelerimizin, anne adayları'nın Anneler Günü'nü kutlar, başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelere sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim. kutsal, yegane varlığını kaybetmiş olan değerli yazarlarımıza başsağlığı dileklerimi sunarım, allah mekanlarını cennet etsin. unutmayın ki siz nefes alıp verdiğiniz müddetçe, sevdikleriniz sizinle yaşamaya devam edecektir...
Başta Şehit anneleri ve engelleri annelerinin olmak üzere bütün annelerin günü kutlu olsun.
Anne; evladını dünyaya getiren, yediren içiren, büyütüp yetiştiren, güzelliğin, vefanın, kadirşinasılığın taçsız sultanıdır.

Anne; ilk nefes, ilk bakış, ilk sıcaklık, ilk dokunuş, ilk sevgi, ilk feragat, ilk umut, ilk sahipleniştir.

Anne; sallanan beşikteki göz nuru, kundağa düşen sevgi sağanağı, ömür boyunca üzerimizden eksik olmayan dua sancağıdır.

Anne; küçücük bedenlere hayat perdesi açılırken şefkat, nezaket ve merhametiyle Cennetin bedenleşmiş halidir.

Anne; sabrın sembolü, fedakarlığın simgesi, hoşgörünün gül yüzlü sedasıdır.

Tüm annelerimizin anneler gününü kutluyor hepsine sağlık, huzur, mutluluk diliyorum.
bazilarinin mutlulukla, bazilarinin kirginlikla, bazılarının mezar basinda kutladiklari gündür.

ayrica, 'olan var olmayan var' cumlesinin en yakistigi gunlerden biridir. siz hayvan gibi coskuyla, sanki yilda bir kez anneniz oluyormuscasina bu gunu kutlarken, birilerinin mutsuzluk atesine bir kürek köz atmış oldugunuzun farkinda degilsiniz aslinda. sosyal paylasim sitelerinde hediyelerinizi, fotograflarinizi paylasirken birilerinin içini acittiginizi dusunemiyorsunuz. dusunemezsiniz de. cunku annesiz, babasiz kalmamis hic kimse annesizligi ya da babasizligi dusunmez. sevgilisi olan biri sevgilisizligi dusunur mesela. ama annesizlik ya da babasizlik dusunulemez, kaldirilamaz.

hepiniz özünüzde iyi insanlarsiniz bence, en azindan facebook'ta, twitter'da, instagram'da bunu yapmayin kimseye. herkes sizin kadar şanslı olmayabilir.
Tüm annelerimizin annler günün kutlu olsun.
az önce ak partinin düzenlediği açık büfe kahvaltı eşliğinde kutladığımız özel gündür.
annelere armağan olarak elektrik süpürgesi, mutfak robotu, çamaşır makinası vb. alınmak suretiyle nedense hizmetçiler günü olarak kutlanan gün.
görsel
annenin ev sanıldığı gündür.
görsel
Bir gune sigdirdirmadan butun yil boyunca kutlasakta bugune ozel yine tum annelerin anneler gununu kutlarim.
annelere günü sadece bir gün değil klişesine girmeyeceğim fakat güzel gün. seviniyorlar hediye çiçek vs bekliyorlar. ayılık etmeyin en azından bir çiçekle gidin.

bizim de kutlanacak ileride.
annesini yitirmiş olanlar için sonsuz hüzün günü...
benim babam yok. 5 yıl önce öldü. babalar günü'nde içim buruluyor, bir tuhaf yalnızlık çöküyor içime...
düşündüm de bugün, yani anneler günü'nde de içi burulan, bir tuhaf yalnızlığa gömülen, tanımsız bir yoksunluk içinde susan arkadaşlarım vardır.
Bugün "öksüz" hisseden arkadaşlarımın acılarını paylaşıyorum.
işte o arkadaşlarım lütfen kötü hisettiklerinde kendilerine bu cümleyi tekrarlasın...
" aslında annem hep yanımda "
görsel
annelerin nasıl da farklı koşullarda yaşadıklarını ve bu ayrıma karşı savaşılması gerektiğini anımsatan gün.
görsel
fedakârlığın simgesi olan annlere adanan gündür.
görsel
bazen yalnızca vefa göstermemizin yeterli olduğu gün...
görsel
evlatları kaybolan, ölen değil kaybolan annelerin* içinin sızladığı gündür.
görsel
annelerin yalnızca insan olmadığını, anne olan her canlının saygıyı hakettiğini unutmamamız gereken gün.
önce kendi annemin, sonra da tüm annelerin ellerinden, patilerinden, pençelerinden, toynaklarından, kanatlarından, yüzgeçlerinden öperim...
görsel
Kapital sistemin sömürü günlerinden biri.