bugün

Türkiye yi eleştiren layikçi hayin tiplerin sözünü dahi etmediği gerçek. Benzinin güncel litre fiyatı 1.45 euro. Bu 5 lira 30 kuruş gibi bişey yapar.
canım sende farkındasın ki euro fiyatı 4 küsür lira olduğu için o hesap ortaya çıkıyor (gülücük).
bizim memurumuz 2000 tl maaş alıyorsa adamlarınki de 2000 € maaş alıyorlar yalnız.

çok ayrıntılı açıklamadım anlayabilesin diye basitleştirdim.
asgari ücretin 1400 euro olması durumunda, bu hesapla türkiye'de 1,45 tl olması gibi birşeydir.
bmw modeli gibi benzin litre fiyatı mı olur?
almanya'da yaşayanların türk lirası ile harcama yaptığını gözler önüne sermiş beyan.

(bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
içine benzin konulabilen herhangi bir motorlu taşıtın fiyatını al, kendi para birimleri bazında hesapla.

sonra da az ötede utan.
http://www.bloomberght.co...gari-ucret-2017de-artacak

almanya'da saatlik asgari ücret 8.8 euro. benzin ise 1.32 euro ortalama olarak. dolayısı ile bir alman saatlik asgari ücreti ile 8.8/1.32 = hesabı ile 6.66 litre benzin alabiliyor.

istanbul'da ise benzinin litre satış fiyatı 5.20 tl, asgari ücret saat fiyatı ise 6.6 tl'dir. 6.6/5.20= 1.2 litre sonucu çıkar ki üzerine daha fazla hesap yapmaya gerek yok sanırım.

sonuç olarak: alman 1 saat çalışarak türkün aldığından 5.5 kat fazla benzin alabiliyor.

türkiye çok güzel, sende gelsene!

görsel
görsel
aynı mantıkla asgari ücreti hesaplarsak.. 1 çocuklu karı kocası çalışan bir aile maaşını hesaplarsak..

askeri ücret ; 1498 euro X 4,16 = 6.231 tl ( eşi de aynı parayı alırsa = 12.462 tl )

çocuk parası : 440 euro x 4,16 = 1.830 tl

toplam yatan : 14.292 tl

(bkz: kalk şimdi siktir git amına kodumun çomarı seni)
Daha asgari yazamayan adamlar bizim asgari ücreti beyenmiyor. Layik ve hayin bunlar. Net.
salak almanların bizi kıskanmasına sebep olacak ironi başlık.

not: bu durumu " gısganan alman " henüz tesbit edilememiş.
1 tane ak yiğitte çıkıp beni savunmuyor. 16 ak yıl geçirdik beraber bu mudur yani!
"almanya'da elmayi da tane ile aliyorlar" diye sacmalayayim ben de.
Sıradan bir 3.dünyA ülkesi almanya dediğiniz yer. Ne bekliyorsunuz yani.
kıyası böyle yapıyorsanız. sizin asgari ücretinizi 4,22 ile çarpıp 6000 küsür lira olduğunu görün bakalım.
Kabaca 1,5 euro olması.

Adamlar euro kazanıyor ve euro harcıyor. hay senin kafana...
Evet asgari yazamayanlar demiştim pampa. Ayrıca beyenmiyorsunuz yalanmı ellam.
Adanlarım 1400 euro asgari ücret alıyor yani 5600 tl eder benzin 5.30 tl
Türkiyede 1300 tl maaş 5 tl benzin. Umarım aydınlanmışsındır.
Hep hakaret hep hakaret. Sanki alamanya doğumlular alamanya yı kolluyolar ellam.

Beyenmeyen almanya ya gitsin bakalım içeri alıyor mu merkel.
almanya´da ortalama bir maaş alan adam 2500 litre falan benzin alabiliyo- sen kac litre alabiliyosun?

ben mesela ayıptır söylemesi 2500 litreyi geçerim.
Güya alaman halkı refah içinde yaşıyormuş...

Yer mi anadolu çocuğu amk.
Avrupa ortak para birimi olan euro yu kullanıyor olsak haklısın. Asgari ücretimiz 1400 euro ya denk geldiğinde başlığı yenilerisin.
hanginiz orta gelir 2.000 euro kazanıyor bu da başka bir sorunsal.
Asgari ücretin 1400 euro olmadığı bir yere göre iyi bir fiyat.