bugün

çocukların içine düşmesinler diye yan oturtuldugu tuvalet
hergün yaptığımız işemek ve sıçmak eyleminin zor yoldan yapabileceğimiz, doğal olarak kullanım şekli olan çömelmiş durumda bacaklarımızın uyuşmasını neden olan tuvalet çeşididir. gazete, dergi gibi yazılı kağıtların uzun uzun okunması atraksiyonuda alafranga tuvaletteki gibi mümkün olmamaktadır. insan bir an önce işini bitirip çıkmak ister.
(bkz: alafranga tuvalet)
(bkz: def i hacet)
(bkz: tuvalet)
(bkz: klozet)
(bkz: wc)
(bkz: hela)
(bkz: cis)
(bkz: sidik)
(bkz: idrar)
(bkz: isemek)
(bkz: sicmak)
(bkz: kaka)
(bkz: bok)
su ve el yardımı ile taharet almaya en uygun tuvalet tipidir. iki yanında bulunan izli basma yerlerine barasarak, kıçınız delik tarafına gelecek şekilde oturulur.biraz fazla kalındığında ayak bileklerinde ve dizlerde ağrıya ve uyuşmaya sebep olabilir. dengesiz oturuşlarda seyrekte olsa düşmeler olabilir ki bu durumdan çıkmak oldukça zordur (-hadi be kardeşim kubura mı düştün?).
günümüzde pek kalmasa da umuma açık alanlardaki tuvaletlerde genellikle bir adet bulunan hela çeşidi.

(bkz: alaturka tuvalette eğilmiş sıçarken tuvalet içindeki karasineğin aniden ortadan kaybolması) *
özellikle alafranga tuvaleti kullanmaya alışmış kişinin adapte olmasında epey zorlandığı tuvalet biçimi.ve eğer antremansızsanız bacaklarınıza kramp girmesi kaçınılmazdır..o yüzden sıçmadan ısınma hareketleri yapmanız mantıklı olacaktır..
tüm doğu anadoluda bulunan tuvalet şekili.

6 ay askerliğimi de yapsam, hala o suyla götün nasıl temizlendiğini anlamış değilim.

parmaklamayam ulan götümü ! kasmayın boşa !
(bkz: sicilasi sey)
alafranga tuvalet e göre hijyen bakımından, daha mantıklı olabilen tuvalet çeşididir ki, umuma açık tuvaletlerdeki alafranga tuvaletlerin, - çok afedersiniz - hemen hemen her yeri, sidik içinde kaldığı için, oturarak ve daha hijyenik tutarak kullanımı daha mantıklıdır.
tazyikli sidik yapıp sinek avladığım tuvalet, sürahisi bir de yüzlük ampülü olan, kışın deliğinden duman çıkan tuvalet...
kişinin, portatif olduğu tuvalettir.

mantıklı/doğru kullanımını, 11 yaşımda öğrendim tuvalet türü. küçük bir delik falan. tuhaf.
okulda, beş tuvalet kapısının en az ikisi arızalı olurdu.

tuvaletimi yaparken, dalan olmasın diye, kapıyı elimle kontrol altına alıp, kapı yönüne dönük dururdum. -zaten hep boş olan, kapısı bozuk tuvalet olurdu- kendimi bu şekilde garantiye almış olurdum yani. tabi bu, zamanla alışkanlık haline gelmişti.

soruyordum bazen kendi kendime, sıçmak, nasıl bu kadar meşakkatli olabiliyor?du.

zira, sıçarken hedefi tutturamadığım takdirde, benden sonra tuvalete girecek olan, sırasını bekleyen kişiye, ''üüff! pis burası girme. benden önceki yaptı heralde'' şeklinde, karşımdakinin yiyebileceği bir yalan söylemeye ihtiyacım olacaktı. bunu, bir anne nasihatı gibi iyi biliyordum.

tabi bu uzun süre zarfında, hayatın bana getirilerinden bir şeyi fark etmiş ve öğrenmiştim. alaturka tuvaletin nasıl kullanıldığını.. meğersem herkes öyle kullanıyormuş. hayret ki ne hayret.

eve kadar tutardım zaten.

tasın dibindeki su da, hep boşa akardı..
temizliği en zor, kadın ve erkekte çişin kontrolsüz her alana dağıtılabildiği, kokusuna domestos yetmeyen tuvalet cinsi.
devlet yurtlarının vazgeçilmezidir.
eskiden sayılarının daha fazla olduğunu düşündüğüm, desteksiz çömelmekle iş gördüren tuvalet. desteği arka duvardan almanın formülü, tuvaleti icat edenlerin değil, sıçan insanların keşfidir. çünkü arkadaki duvar, tuvalet fazla yer kaplamasın diye en fazla bir kol mesafesi uzaklığındadır.
görsel
ancak bu tuvalette bağırsakların içindeki dışkının tamamını daha çabuk ve içerde gayta bırakmaksızın atmak mümkün olabilir. Oturma pozisyonunda yapılan dışkılama ise asla kolondaki tüm dışkıyı atmayı sağlayamaz.

Toksik birikimi önlemek ve iç yapıda zehir oluşturmamak için dışkı atıklarının tam olarak vücuttan tahliyesi gerekir. Bu ise sadece çömelmek ile mümkündür.Çömelme sırasında bacakların üst ön kısımları karın üzerinde basınç yaparak kalın bağırsaklarda dışkının ilerlemesi ve kolay tahliyesi için gereken yardımı sağlar.
daha samimi tuvallettir. rakiplerine göre (ayak yolu, 100 numara, hela) gibi isimlendirmelere daha uygun daha yakışır gibi durur. temizliği zordur. delik suyu yüksekteyse sıçma eyleminde göte su sıçrayabilir. ayrıca boku sidikle temizleyebiliriz.
koku ve otururken rahatsızlık gibi dezavantajları olsada, insan için en sağlıklı tuvalet türüdür.
kıçına temas eden şeylerden hoşlanmayan insanlar için ideal olan tuvalet biçimi.
işemek için ideal, sıçmak için berbat bir tuvalet.
büzülmüş makatı neyse lan türkçesini söylüyorum, göt sonuna kadar açılabildiğinden hızlı ve kolayca sıçma konusunda avantajdır. uzun süre kalınırsa bacak yorar evet. fakat fazla sürmemesi lazım o pozisyonda. ne çıkıyorsa artık.
alafrangalara göre toplu yerlerde daha sağlıklı olan tuvalet çeşitidir.
işinizi yapmak için denge bilekliği lazım olan tuvalet.
ne kadar hoş olmasa da,en sağlıklı tuvalettir..defakasyon işlemine en uygun pozisyonu ancak alaturka tuvalet ile sağlarsınız..zaten vahşi yaşamda insana çok yakın olan goril,şempanze vb canlılara baktığınız zaman da,bu canlıların defakasyon işlemini alaturka tuvalettekine benzer bir pozisyon ile gerçekleştirdiklerini görürsünüz..

yapılan araştırmalarda da alaturka tuvaleti kullanma alışkanlığı olanlarda daha düşük oranda hemoroid,polip ve bağırsak kanseri görüldüğü saptanmıştır..
dikkatli kullanılması gereken tuvalettir.

bbc’de yayınlanan bir araştırmaya göre, çömelerek kullanılan alaturka tuvaletler, özellikle yüksek tansiyonlu kişilerde kan basıncını artırıyor ve kalp krizine yol açabiliyor.
mutsuzluk heykeli.