bugün

görsel
dünya'da sefalet endeksinde yerimiz 7. sıra.
dikkat ediniz, dünya bankası başta olmak üzere tüm veri paylaşan ve değerleme yapan kurumlar bu endekse dahil olan verileri açıklayan (işsizlik, enflasyon, satınalma gücü vb konularda) resmi kurumların raporları ve rakamları üzerinden bu sonuçlara erişiliyor.
daha basit olarak anlatmak gerekirse, malumunuz, bu ülkede ekonomik okur-yazarlık seviyesi yerlerde; pandemi döneminde tüm insanlar eve kapanmışken, insanlar işe gidemezken, üretim düşerken, tüm dünya işsizlik artıp iş gücü-üretim kaybı yaşarken tüik denen devletin istatistik kurumu işsizlikte azalma olduğunu açıkladı.
dünya'da işsizliğin düştüğü tek ülke olup tüm dünya bizi kıskandığı(!) için bize gülüyordu.
bırakın gerçek rakamları-verileri, tüik tarafından açıklanan bu enflasyon ve işsizlik rakamları baz alındığında bile dünya sefalet listesinde ilk sıralardayız.

dünya sefalet endeksinde bizden önde olan sudan, zimbabve, suriye, lübnan, Venezüella gibi ülkeler savaş, çatışma, ambargo altında tamam anladık da bizim ülkemizin bu ilk 7'de olmasına neden olacak bir savaş çatışma ambargo durumumuz yok.
23 nisan yaklaşıyor, 23 nisan da temsili olarak cumhurbaşkanı başbakan bakan vb koltuğuna oturtulan çocuklar bu ülkeyi idare etse bu ülke bu kadar kötü durumda olmaz, bu ülkeyi her alanda ve her anlamda bu kadar batırmazdık.
eğer tüik gerçek enflasyonu, gerçek işsizliği açıklasaydı, kamu iktisadi kuruluşları başta olmak üzere çoğu gereksiz ve fahiş fiyatta yapılan projeler ve devletin ödeme yükümlülükleriyle kamu idaresinde fazla personel alımı ve harcamaları şeffaf şekilde paylaşılsa biz bu sefalet endeksinde nerede olurduk?

makyajlanan, tıraşlanan verilerde bile sefalet endeksinde Dünya'nın ilk 7 sırasındayız.
2 yıl önce 2022 başında 9.500 liraya aldığım intel i5 1135g7 işlemci 16gb ram, nvidia mx450 ekran kartı, 512gb m2ssd Windows 10 pro (şimdi 11 pro) Lenovo thinkpad şu an yeni modeller çıktığı için üretilmiyor. en son fiyatı 2023 ortalarında sıfırı 30.000 lira civarındaydı. bu seviyede aynı marka modeli şu an 35.000 liraya bulursanız bedava diye alın. 7-8 ay sonra 40.000 liraya bile alamayacaksınız.
yurt dışından 150 euro verip alınan sıradan bir telefonu size hediye olarak biri getirse "oh ya bedava telefon" diye sevinseniz 2022 yılında bu telefonu kullanabilmeniz için devlete vereceğiniz kayıt parası 2.732 liraydı. 16 ay sonra 2024 de şimdi bu ücret 31.692 lira.

gerçek veriler ele alınırsa insan gibi yaşamak için gereksinimleri-ihtiyaçların fiyat analizini yaparsanız sefalet endeksinde nerede olduğumuzu tahmin edin.
2012 yılından itibaren bm ve oxford gibi saygın kuruluşların önceliğinde başlatılan mutluluk endeksi (aynı zamanda dünya mutluluk günü kabulü) değerlendirmelerinde 2024 de 143 ülke arasında 98. sıradayız.

https://worldhappiness.report/ed/2024/

yine dikkatinizi çakerim, ucuz ekmek kuyruğunda bekleyip "dünya bizi kıskanıyor" diyen...
1 kilo ucuz kıyma almak için sabah erkenden kuyruğa giyip "avrupa amerika'nın halini örüyorsunuz. onlar yiyecek ekmek bulamıyor" diyen...
ülke çok iyi idare ediliyor diye mutluluktan uçan...
eğitim, hukuk, ekonomi, kamu idaresi, liyakat, sorumluluk her alanda çöküşü kabul etmeyen, göremeyen, kabul etse-görse bbile dış güçler diyen...
işsizlik yok, insanlar iş beğenmiyor diyerek üniversite mezunları öğretmenler simit satsın diyen...
eğitimli liyakatli insanların ülkeyi kaçar gibi terk ederek başka ülkelere gitmesine "giderse gitsin" diyerek ne idiği belirsiz vatandaşlık, yurttaşlık, millet olma, sosyal sorumluluk, bir arada yaşama kültürü, eğitimi olmayan milyonlarca insanın ülkeye dolmasını dert etmeyenlere rağmen mutluluk endeksinde 134 ülke arasında 98. sıradayız.
afrika ülkeleri bizi kıskanıyordur.
oley afrikada da birinciyiz.
angolada tarlada çalışan işçilerin aldığı asgari ücret, sadece 62 dolar, 2 bin lira, 2024 te bu değerin 50 dolar seviyesine düştüğü tahmin ediliyor lol.
görsel

sosyal demokratların korelasyon kabiliyetine hayranım ben arkadaşlar.
bizden daha refah seviyesinde yaşıyor yazık bize gerçekten girdisini görünce infilak ettim yemin ederim kesinlikle şüphesiz sjsj.. Venezuela ve Arjantin ile kıyaslarsın bizi anlarım da Afrikalıların da refah seviyesi ile bizi karşılaştırmazsın be abicim.. Komik duruma düşüyorsunuz muhalif olacağız diye.. Sonra da adamlar haklı olarak yallah Afrika'ya diyor..
Şikayet etmekte haklı olduğumuz konuları izah ederken verdiğimiz örneklere dikkat etmediğimizde konu ciddiyetini yitiriyor ve tartışmaya açık hale geliyor, görüldüğü üzere…
Kardeş madem türkiye'den daha iyi yaşam koşullarına sahipler, bir zahmet herhangi bir afrika ülkesine yerleşin değil mi ? CHP' nin absürt troll kitlesi, hadi afrika orada bir zahmet Antalya' daki tatilinizi yarıda bırakın da hızlı bir şekilde iltica edin bence, orası daha mürefteymiş sonuçta, yaaaa olum harbi bu muhalif kitle de sike sürülecek beyin yok. Afrikalı Adamın yiyecek ekmeği yokki, fırsat bulup iPhone alıp ticarı açık ve enflasyon oluştursun.
--spoiler--
ulan uçağı mızrakla vurmaya çalışan kıçında yaprakla gezen adamlar bizden daha refah seviyesinde yaşıyor yazık bize gerçekten.
--spoiler--

görsel
Grafikleri kendin elle mi yazdın birader.
allah aşkına elektrik şebekesi dahi olmayan ülkede neyin refah seviyesinden bahsediyorsunuz, adamlar tornanın icadının öncesinde, sanayi devriminin adının dahi duyulmadığı ilkel çağlarda yaşıyor!
ulan uçağı mızrakla vurmaya çalışan kıçında yaprakla gezen adamlar bizden daha refah seviyesinde yaşıyor yazık bize gerçekten.
Listede niye afganistan yok?
Afganistan'da %10 Enflasyon var.
Ulan turkiye'nin bir ekonomik kriz yaşadįğı doğrudur da bu ülkelerden daha sefilmiş gibi göstermek nedir?

Bu topraklarda yaşanan en yıkıcı depremle 13 vilayetin yerle bir olması mazeretine sığınmadan söylüyorum turkiye'nin ekonomik krizi geçicidir.

(bkz: orospu çocukluğu)
demek ki onların ekonomistleri yok.
Afrika'da nasıl enflasyon olabilir ileri zekalı muhalif. Herifler topraktan evlerde yılanlarla beraber yaşayıp su içmek için dereye 5 km yol yürüyor. Senin gibi kredi kartına bilmem kaç taksitle iphone bilmem kaç mı alıyor. Afrika'da cari açık da yoktur kesin. Büyük başarı.
görsel
sadece silahlı kuvvetleri olmasa ve aç olsalar iyi, etrafta buldukları bitkilerle tarım yapamayacak ve beslenemeyecek kadar ilkel ve vahşiler. kahır ekserisi yamyam ve cenabet bir canavar.

kerpiçten yapılma köstebek yuvalarında yaşıyor, eşeledikleri tarlaya sıçıyor, bilim ve teknolojiye beyaz şeytanın büyüsü gözüyle bakıyorlar.
Çok hoşuna gittiyse Afrika orada. Yallah.

Ben de madem rakamlar uydurup yazayım buraya ama bana ikna olmazlar ben yurdum solcişi değilim çünkü.
çok acıkınca kendini yemeye başlayan zenci kabileleri, bbc bu ilkel subhumanlar hakkında etkileyici belgellere sahip, mutlaka seyredin derim!
görsel
görsel
düşük enflasyonlu afrika ülkelerinin yarısından çoğu bok çukuru, çad, angola, nijerya, moritanya (orta afrika ), uganda, kongo...

zenciler, ölen yakınlarını kazanda pişirip komşulara dağıtıyor, konserveleyip satıyorlar:
görsel

https://deepgoretube.site/african-cannibal-cook-man/
https://deepgoretube.site/video/8mep401eMy/
Onlar açken ve silahlı kuvvetleri yokken senin tok gezip yunan adalarında tatil yapman ayrı bir konunun başlığı.
O zaman yallah Afrika'ya denecek durumdur.
angolada yamyam zenciler palalarla birbirini doğrayıp kazanda pişiriyor yalnız!
görsel

https://gorebook.com/data...15c9169b8d84ea0595f98.mp4