bugün

"adblock" sebebiyle gerçekleşebiliyor. sitede devre dışı bırakıp deneyin a dostlar.
firefox ta hep manuel kurulan hede.
Macromedia®’yı satın alıp Apple® ile iş tutan ve şimdi de Flash™’ı öldüren Adobe®;

işte onlar, Allah'ın lanetlediği, kulaklarını sağır, gözlerini kör ettiği kimselerdir. O gün zalimlere özür dilemeleri fayda vermez. Onlara lanet vardır, onlara yurdun kötüsü (cehennem) vardır.

Ey Rabbimiz! Onlara azabın iki katını ver ve kendilerini büyük bir lânet ile lânetle.

Allah onlara: "Sizden önce gelmiş HTML4 ve Dynamic HTML ile beraber cehennem ateşine girin!" der. Cehenneme giren her ümmet kendi din kardeşine lanet eder. Nihayet hepsi oraya toplandığında, sonrakiler öncekiler hakkında derler ki: "Rabbimiz ! işte şunlar bizi doğru yoldan saptırdı. Onlara cehennem ateşinden kat kat azab ver". Allah der ki: "Herkesin azabı kat kattır, fakat siz bilemezsiniz".

Actionscript™, Flash™ ve Air™’i öldüren kimselere bu dünyada arkalarına lanet taktık. Onlar, kıyamet gününde de kötülenmişler arasındadır.

- Actionscript suresi 3.0 ayet.
görsel
Edge'de kuruluma gerek olmayan, direk edge'nin içinde bulunan uygulama.

Diğer browser'lerde kurulum gerekmektedir.
Portable Document Format.
bu şeyi her defasında aktifleştirmeme rağmen facebook da okey dönemiyorum. nedenini bilen var mı acaba
görsel
Kapat.
bu gece kullanımdan kaldırılacak yılların efsanesi, benim de çocukluğumu süslemiş program.
zaten çok kötü bir yazılımdı gitmesi iyi oldu ama çok faydasını gördüm.

incide swf izlerdik sonra cinsel içerikli swf oyunları indirip oynardık. hatta çok eskiden format atınca yüklenmesi gereken programlardan biriydi bu olmadan youtubda video izlenmiyordu.
Peki yerine ne gelecek. Muadili ney bu programın.
Internet tarihinin köşe taşlarından Flash'a veda.

Animasyonların, reklamların, videoların görüntülemesini sağlayan tarayıcı eklentisi Adobe Flash Player'ın kullanımına son verildi.
babamın evladiyelik farmville'i de güme gitti. pandeminin yıkamadığı adamı farmville'in gidişi depresyona soktu amk jdfhksj. zuckerberg'in en kısa zamanda bir çözüm bulmasını bekliyoruz!
Çocukluğum gitti, gidişi üzen yazılımsı şey..
giden tek şey basit bir yazılım değildi, elveda çocukluğum.
lisede macromedia ile animasyon yapardık. eskiden çoğu sitede video izlemek veya oyun oynamak için mutlaka indirilmesi gerekiyordu. tarih oldu.
sanırım ben en çok club penguini özleyeceğim.

ha birde 3d oyunlar vardı.
yıl 2010, mevsim kış.

2009 yazında aldığımız masaüstü bilgisayar, uzun bir bekleyişin ardından ilk defa kurulacaktı. kuruldu, etti falan ama ben nasıl heyacanlıyım. o zamanlarda küçüktüm, bilgisayar özelliklerden bir haberimiz yok tabi. ama windows vista ile gelmişti. kurduktan sonra, bir de o zamanların en iyi modemlerinden olan ttnet modemi taktırmıştık. ama rengarenk, güzel bir modemdi.

her neyse, google'a falan giriyorum, gayet iyi bir şekilde giriyor. bir problem yok. Ama ben, bilgisayardan daha fazla şey bekliyorum tabi. o zamanlarda kral olun, oyun skor vs flash oyun siteleri vardı. flash oyun oynamak istiyorum lan, gerçek bir bilgisayar oyunu oynamak istiyorum. o zamanlarda normal bilgisayar oyunlarından haberim yok tabi. bilgisayar oyunu dünyasının flash oyunlardan ibaret olduğunu sanardım. "ben 10 macera" adlı oyunu açıyorum, açılmıyor. beyaz ekranda kalıyor her seferinde. allah allah! beyaz ekran vermesinin yanında, herhangi bir bilgilendirici mesaj da vermiyor. hani neden açılmıyordu bu oyun bilmek elbette hakkımız.

bilgisayarı kurduralı 3 gün olmuştu. biz halâ internetten ne video izleyebiliyorduk, ne de oyun vs oynayabiliyorduk. o yıllarda, %100 türk video sitesi olan "izlesene.com" kullanılırdı hatta. en sonunda bu durumdan rahatsız olan babam, işyerindeki bilgisayardan anlayan bir arkadaşını eve getirmişti. işte adam geldi, bir baktı şöyle. 10 dakika falan bişiler yaptı, ardından da bir tane program indirip kurdu. ne olduğunu bilmemekle birlikte, bu işlemi nasıl yaptığından falan da haberim yok. oyunlara açtım, biran önce oynamak istiyordum. her neyse, kurduktan sonra bir kez daha denedik. ne mi oldu? açıldı lan! ohaaaaa! büyülenmiştim. artık bizim bilgisayarımızda da flash oyun ve videolar açılıyordu. acayip mutluydum. peki oyunlar, videolar neden açılmıyormuş? meğersem o meşhur "adobe flash player" eklentisi gerekiyormuş.

bu eklenti, benimle birlikte bir çok kişinin ruhuna dokunmuştur eminim. çünkü bu eklenti, o zamanlarda çok gerekliydi. en önemlisi, youtube, izlesene.com gibi sitelerden videolar izlenemiyordu bu eklenti olmadığı zaman. o zamanlardaki bilgisayar kullanıcılarının eli koluydu anlayacağınız. beni o yıllarda mutlu eden, ve şimdilerde artık mezara giren "adobe flash player"a çok teşekkür ederim.
2021´in ocak ayinin 12´sinden sonra bilgisayarlardan silinmemis adobe flash player programi güvenlik acigi yaratabilir. Bu yüzden de adobe flash player kurulu bilgisayarlardan bu programin kaldirilmasi icin sürekli bir uyari gelmekte.

görsel
Zamanında bundan az oyun oynamazdım
Keşke kapanmasaydı.