bugün

para ödemesinin ardından yapılan jest.
-köpeğin olur, bende bok gibi zaten üstü kalsın..
kadın: ee hadi soyunsana sevişmiycek miyiz?
erkek: soyuncam da sen napiyosun öyle?
kadın: soyunuyoruuuumm
erkek: soyun ama üstü kalsın
kadın: o niye
erkek: uzatma üstü kalsın dedim

bööle manyaklar da var.
genellikle filmlerde,dizilerde iki saat para alışverişi nedeniyle uzayan sahneleri kesmek için parayı uzatanın söylediği sözdür.
hiçbir zaman söylemediğim ve söylenmemesi gereken sözlerden biridir.parayı sokakta toplamıyoruzdur,ne gerenk vardır.
cimri insanların paralarının üstünü aldıktan sonra 'ÜSTÜ KALSAYDI' demeleri.
alışverişin yapıldığı ortandan bir an önce uzaklaşmak isteyen,maddi sıkıntı sahibi olmayan veya yanındaki sarışın hanımefendiye hava atmak niyetinde olan birey davranışı.
"her ölüm erken ölümdür" kutsal dizesinin geçtiği cemal süreya $iiridir..
çok güzeldir çok.. o kadar etkileyici ama yalın bir dille yazmış ki cemal süreya keşke yalnız bunun için sevseydim onu...
söylemesi en zevkli ve artistik laflardan biridir. hele taksiciler ikramiye almış edasıyla bakarlar.
ingilizcesi keep the change olan; kibarlık, zenginlik, gönlübolluk, görmemişlik kavramlarının birkaçının kombinasyonu veya tek bir tanesi ile vuku bulan iş, oluş, hareket. ingilizcesi'ni vurgulamamın sebebi TRT 'de izlediğim bir filmde 'değişimi koru' olarak çevrilmiş olduğunu görerek intahara yeltenmiş olmamdır. Aynı travmayı siz de yaşayın istemedim.
kullanmak için can atılan repliklerden bir tanesidir.

Yeri gelse de, en karizmatik ses tonumla "üstü kalsın!" desem diye düşünür insan.
şimdiye kadar en fazla, bakkala 5 kuruş'u çıkışmadığı için söylediğim söz.
10 yaşında bir çocuğun 20 kuruşluk şeker için 25 kuruş uzattığında söylediği sözdür. hayatının o ana kadarki en büyük süksesini yapmanın verdiği gururlar ortamdan uzaklaşır.
pantolon ve gömlekten oluşan bir takım satın almaya karar vermiş adamın, gömleği almaktan vazgeçtiğinde söylediği sözdür.
hizmet sektöründe görevli kişiye bahşiş bırakma yöntemlerinden biridir. en güzel bahşiş, paranın üstünü getiren kişiye üstüne biraz daha ekleyip vermektir çünkü o çocuğun paranın üstünü alıyorlar bazen elinden, sıkıştır cebine 3-5 kuruş oda ona kalsın, evine bir kilo baklava götürsün.
ölüyorum tanrım
bu da oldu işte

her ölüm erken ölümdür
biliyorum tanrım

ama,ayrıca, aldığın şu hayat
fena değildir...

üstü kalsın.

yazmış en son ajandasına. tarihte atmış saatte. tam da kazadan dört saat önce. Üstü kaldı be dostum. hemde sensiz kaldı.
ezbere bildiğim birkaç şiirden biridir. kısa ya bir de..kolay oluyo ezberlemesi. ama kısa diye mi ezberledim? "ölüyorum tanrım..bu da oldu işte..her ölüm, erken ölümdür. biliyorum tanrım.." ama! ayrıca! aldığın şu hayat..fena değildir. üstü kalsın"

evet, sanırım kısa olduğu için ezberledim.
(bkz: soyunan sevgiliye üstü kalsın demek)
dolu akbili otobüs şoförüne vermektir.
söyleyemediğim bir kelimedir.
erdal güven'in radikal gazetesi'ndeki veda yazısının başlığı.
üstadın şiir ve nesirlerinden yararlanılarak atilla birkiye tarafından kaleme alınmış tek perdelik oyun.
http://www.mayasahnesi.com/ustu-kalsin
cemal süreya'nın doğumunun 80. yılı münasebitiyle hakan gerçek'in yorumundan bir şiir dinletisi. çok da iyi olmuş çok da güzel olmuş. üstad müptelaları kaçırmasın. amin.
lüks restaurantta yemeğe giden sevgililerden erkeğin artistlik olsun diye cebindeki tüm parayı bayılmasıdır.
ölüyorum tanrım
bu da oldu işte

her ölüm erken ölümdür
biliyorum tanrım

ama,ayrıca, aldığın şu hayat
fena değildir...

üstü kalsın.