bugün

Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım.

Ama, ayrıca, aldığın şu hayat
Fena değildir.

Üstü kalsın.

Cemal süreya ya ait şu şiirin dizeleri geçiyor günlerdir aklımadan. Tepe taklak olan hayatıma bakıp içimden çığlıklar atıyorum. Dışarıya ise sadece nefretle bakıp kimseyle konuşmuyorum.

Fiziksel olarak ölmesem de ruhum hergün biraz daha ölüyor. Gönlümün bayramları şenliği söndü. Teşekkürler tanrım.
üstü kalsın da kime üst kalsın arkadaş? o üst lüks restorandaki zenginin cebine mi gitsin yani sırf hava atmak için? alın teri döken birinden bir şey alırken üstü kalsın diyebilirsin o ayrı konu.
görsel
bir cemil kavukçu öykü kitabıdır. kargalar ile ilgili bölümler tam anlamıyla tuhaftır. yine tanıdıktır herkes kargalar bile.
cemil kavukçunun son öykü kitabı. kitabı okurken aslında adı ''karga kitabı'' olsaydı hiç de fena olmazdı diye düşünüyor insan.
Öğrencinin artislik olsun diye bile kuramayacagi cümle. Süreya şiiridir.
5 kuruşumu vermeyince dükkanı başlarına yıkmak istiyorum adam çıkmış üstü kalsın diyor.
Nahlet olmasın
hakan gerçek'in bu yıl da yurdun her yerınde devam ettiği cemal süreya şiirlerini yaşatma amacı güden nefis dinletisidir.

bkz: http://www.tiyatrogercek.com
tekirdağ çıkışlı müzik grubudur. yolunuz hafta sonu tekirdağa düşerse sahilde mojito pub da mutlaka bi canlı müziğine gidin derim.
cemal süreyya'nın şiirlerinden derlenerek Hakan Gerçek'in sahnelediği başarılı tiyatro oyunudur. Sahnenin doğallığı, şiirlerin güzelliği, müziklerin muhteşemliği ve elbette Hakan Gerçek'in şiir okuma konusundaki muhteşem yeteneği ile çok güzel bir saat geçirilmektedir.
ölüyorum tanrım
bu da oldu işte

her ölüm erken ölümdür
biliyorum tanrım

ama,ayrıca, aldığın şu hayat
fena değildir...

üstü kalsın.
lüks restaurantta yemeğe giden sevgililerden erkeğin artistlik olsun diye cebindeki tüm parayı bayılmasıdır.
cemal süreya'nın doğumunun 80. yılı münasebitiyle hakan gerçek'in yorumundan bir şiir dinletisi. çok da iyi olmuş çok da güzel olmuş. üstad müptelaları kaçırmasın. amin.
üstadın şiir ve nesirlerinden yararlanılarak atilla birkiye tarafından kaleme alınmış tek perdelik oyun.
http://www.mayasahnesi.com/ustu-kalsin
erdal güven'in radikal gazetesi'ndeki veda yazısının başlığı.
söyleyemediğim bir kelimedir.
dolu akbili otobüs şoförüne vermektir.
(bkz: soyunan sevgiliye üstü kalsın demek)
ezbere bildiğim birkaç şiirden biridir. kısa ya bir de..kolay oluyo ezberlemesi. ama kısa diye mi ezberledim? "ölüyorum tanrım..bu da oldu işte..her ölüm, erken ölümdür. biliyorum tanrım.." ama! ayrıca! aldığın şu hayat..fena değildir. üstü kalsın"

evet, sanırım kısa olduğu için ezberledim.
ölüyorum tanrım
bu da oldu işte

her ölüm erken ölümdür
biliyorum tanrım

ama,ayrıca, aldığın şu hayat
fena değildir...

üstü kalsın.

yazmış en son ajandasına. tarihte atmış saatte. tam da kazadan dört saat önce. Üstü kaldı be dostum. hemde sensiz kaldı.
hizmet sektöründe görevli kişiye bahşiş bırakma yöntemlerinden biridir. en güzel bahşiş, paranın üstünü getiren kişiye üstüne biraz daha ekleyip vermektir çünkü o çocuğun paranın üstünü alıyorlar bazen elinden, sıkıştır cebine 3-5 kuruş oda ona kalsın, evine bir kilo baklava götürsün.
pantolon ve gömlekten oluşan bir takım satın almaya karar vermiş adamın, gömleği almaktan vazgeçtiğinde söylediği sözdür.
10 yaşında bir çocuğun 20 kuruşluk şeker için 25 kuruş uzattığında söylediği sözdür. hayatının o ana kadarki en büyük süksesini yapmanın verdiği gururlar ortamdan uzaklaşır.
şimdiye kadar en fazla, bakkala 5 kuruş'u çıkışmadığı için söylediğim söz.
kullanmak için can atılan repliklerden bir tanesidir.

Yeri gelse de, en karizmatik ses tonumla "üstü kalsın!" desem diye düşünür insan.