bugün

Türlü duyguları anlatan veya bir doğa sesini yansıtan kelime, nida.

(bkz: ünlem işareti)
sevinç, korku, şaşma, beğenme vb. duygularımızı heyecanlı bir biçimde ve normalin üstünde bir tonla söyleyerek anlatmak için kullandığımız kelimelere denir. bazı ünlemler: hu! aaa! ooo! ah! aman! vah! ay! ya! vay! yoo! of! üf! vah vah!
mesajda ya da msn de benim pek bir korktuğum noktalama işaretidir kendisi. genelde sinirlenme anında kullanılır bu ifade, tek kelimelik bi cevap yollanılır sonuna da ünlem konulur...bu saatten sonra muhabbeti uzatmanın bir anlamı yoktur, cevap yazmanıza lüzum bile yoktur kanımca (bkz: cevab veremedi).
acayip bir duygu belirteci.

dik ve düz bir çizgi ile küçük bir nokta, sinir, mutluluk, haykırış... Hepsini anlatabiliyor. yazı dilinin, konuşma diline göre kanımca bir kademe etkisizlik ve eksikliğini biraz olsun kapatabilen bir araç.
ah,

ya da

oh.
yazdıklarımın sonuna sürekli üç nokta koyup, sürekli ayar aldığımdan ötürü, bana can gibi gelen işaret. artık üç ünlem koyuyorum,daha ayar almadım!!! *
şen yuvadaki mualla hanımın kocaelinden gelen tatlı mı tatlı yiğeninin adı. ilginç bir isim olmuş.
şen yuva adlı dizideki taş hatun.
Ünlem cümle sonuna konulan korku şaşkınlık heyecan belirten bir imladır.
--spoiler--
senle başlamıştı... bizle bitseydi şu devrik cümlem ;
emin ol sen de bulamazdın sonunda böylesine kahpe bir ünlem !
--spoiler--
m.c.k
görsel

görsel

görsel
bu dünyada "ünleme" yer yoktur. ünlemi kullananlara "ünlem" ile bakılmalıdır.
okunan cümlenin sonunda bulunduğunda dikkat çekilmek istenen içerik içerdiğini anlatan noktalama işareti.