bugün

(bkz: abd de öğretmen maaşları)
standardın çok üstü maaşlardır. senede 180 gün çalışıp ayda 4500 tl maaş verilmez. evet..
Yeterli bir maaştır. Emekli bir öğretmen teyzem "öğretmenlerin ve imamların gözü doymaz" demişti.
Yeni başlayan 5 bin felan alıyor.

Orta seviye Uzman öğretmen 7-8 bin TL, 10 yıl üstü profesyoneller 8-10 bin TL arası alıyor...

Kısacası 5-10 bin TL arası kazanıyor tüm öğretmenler....

Sokak bekçisi öğretmenlerden daha fazla kazanıyor. Bilginize...
Matematik öğretmeni olmak isterdim. Özel derslerle gayet rahat geçiniyorlardır eminim..
Mühendislerde, öğretmenlerin aldığı parayı hemen hemen alıyor. Ama mezun olduktan sonra gelen mühendislere değil. Uzman olanlara anca o kadar veriyorlar.

Beğeniyorlar mi ? Hayır.

Hallerinden memnunlar mi ? Hayır.

Bence bu mühendis topluluğu öğretmenlere laf sokacaklarina gitsinler sisteme karşı ayaklansinlar....

Tabi yerse....
Normal maaş 7.500 TL

Ek ders ortalama 2 bin.

Haftasonu kursları dyk falan 2 bin desek.

11.500 civari bir para eder. Ama bu parayı kazanan öğretmenin de canı çıkar.
Bir devlet memuru veya özel okul çalışanının aylık kazandığı para.

Evinde bir iki tanesiyle uğraşamayıp kendine "ebeveyn" diyenlerin en az 200 tanesiyle aynı anda uğraşmaya çalışanların kazandığı parayı bir türlü hazmedememesi durumunu anlayabilmiş değilim.

Amına çaktığımın yerinde herkes insan, herkes hakkıyla; kanının terinin son damlasına kadar çalışmayla kazanıyor da parasını, bir öğretmenler yan gelip yatıyor.

Ben şu pazar günü, sabahın 9' undan beri burada heyecanla çocuklarımın sınav kitapçıklarını bekliyorum içim içimi yiyerek. Gebeşin biri de evde götünü yan devirmiş tek eliyle entry girip benim maaşıma dil uzatıyor. Hasiktir oradan.
ortaokuldayken dersimize gelmiş bir matematik öğretmeninin iett şöförlerinin maaşıyla kıyasladığı maaştır. neymiş iett şöförleri onlardan fazla alıyormuş. adamlar kaç yolcu bindiriyorlar sayısı belirsiz. öğretmenlik de çok değerli ama dersinini anlatıyor ve çıkıyor. iett şöförleri ise istanbul genelinde hat kullanıyor ve çok büyük faydası oluyor. Neden iett şöförü olmamış anlamadım o öğretmen? Kolaysa iett şöförü olsun o zaman. öğretmenler de çok almalılar tabii ki ve alıyorlar da zaten.
ortalama 10 bin alıyorlardır sanırım .
yarim gun calisip 8 bin lira parayi alan baska bir meslek grubu var midir?
öğretmenlik zor deniyor.
ne kolay?
Sen hiçbir fikrin olmadığı bir mesleğin mensuplarına kazandığı para üzerinden dil uzatacaksın, sonra o mesleğin bir mensubu laf edince "üslup ühüü" diye ağlayacaksın.

Önce haddini bileceksin. Öyle beyin sıçmığına böyle cevap.
Yılda kaç gün çalıştıklarını yazsınlar sonra konuşalım.
gülerim asıl şuna gülerim bu çok konuşan gevezelerin aptal hımbıl ebleh çocuklarıyla o hocalar öğretmenler binbir zahmetle yıllarca uğraşır bu öküzlerin eniklerini okullara sokup meslek sahibi eder ama adam edemez eşşeklikte tüm silsilede baki kalır.
Ücretleri düşürmek yerine daha iyi teftiş edilmeleri gerekiyor. Görevini iyi yapamayan öğretmenler öğretmenlikten men edilmeli. Bu kadar basit. Bu kadar önemli bir mesleğin düşük bir ücret alması zaten beklenemez. istismar edilmesi önlense yeter.
Eğitimin niteliksizliğine katılıyorum. Ama arkadaşlar hak yemeyelim . Gerçekten gelin üç beş gün geçirin o çocuklarla ondan sonra tekrar konuşalım sizinle hiç bir meslek diğeriyle kıyaslanmamalı. Fakat pandemide binlerce aile nolur okuullar açılsın diye yalvardı sağda solda tam anlamıyla evde kendi eğitemediği çocuğu okula gönderiyor milyonlarca insan sırf evde durmasın diyerek yapıyor çoğu bunu. Öğretmen çoğu durumda fedakar bir meslektir. Hiç bir vergi dairesi memurunun ya senin maddi durumun yok diyerek al şu parayı dediğini duyamazsın. Ya da bir KYK memurunun durumu olmayan öğrenciye yardım ettiğini duyamazsın. Öğretmenler sadece öğretim ve eğitim değil gözlemleyerek topluma karşı sorun çıkarabilecek öğrencilerin hayatlarına dokunurlar . Bizzat kaç öğrencimi intihardan vazgeçirdi kaçtanesine ailesel konuda yaşadığı zorlukları aşması konsuunda destek oldum. Branşım rehberlik falanda değil alakasız bir alan öğretmeniyim. iş sizin dediğiniz gibi goy goy yapıp dersi bitirmek değildir. Bu 7500 lira maaş diyosunuz ben nerden baksan onuncu senemdeyim öyle bir maaşım yok şu an ve her öğretmenin dyk ve ek dersi de var zannediyosunuz bu da çok büyük bir yanılgı . Kimse kimsenin maaşını kıyaslamasın hakça ve dostça herkesin maaşı yükselsin ülke düzlüğe çıksın diye uğraşalım .
çalışma şartları ve saatlerine göre iyi sayılabilir. ama işte memuriyet eninde sonunda maaşını alıp düz yaşarsın.
atadılar da maaşımızı mı konuşuyonuz amk.
Benden az kazandıkları için beni ilgilendirmeyen maaştır.
Ogretmene 20 bin maaş verin, neden 25 bin değil der. Bırakın ağlayıp dursunlar.
Her mesleğin kendine göre zorluğu var. Valla ben tek çocukla zor başederken, onca çocuğa öğretme gayreti ve sabır takdir edilesi. Bu durumda az bile alıyorlar. Ama bu sadece mesleğinin hakkını verenler için geçerli tabi. Mesai saati doldurmaya gelenler, iş bu entry'yi ciddiye almasınlar.
Aslinda topluma bakarsak fena sayilmiycak maastir.
Benim maaşımdan bile fazladır.
Derdinizi sever, okşarım.
normal maaş 9.500 tl

ek ders ortalama 3 bin.

haftasonu kursları dyk falan 2 bin desek.

14.500 civari bir para eder. ama bu parayı kazanan öğretmenin de canı çıkar.