bugün

Göktürk Devleti’nin de başkentidir.
türklerin 10 bin yıllık anayurdu.. şimdi moğollar takılıyo oralarda ama olsun gitmesekte görmesekte o anayurt bizim anayurdumuzdur.
Göktürklerin başkentidir.
orta asyada türklerin keşfettiği ve asya hun devleti ile kullanılmaya başlayan şehir,ayrıca o ve diğer hun devletlerinin başkentidir.
Ayrıca Türk devletleri dışında cücen kağanlığına da başkent olmuştur.
--spoiler--
Doğuda gün doğusuna, güneyde gün ortasına,batıda gün batısına, kuzeyde gece ortasına kadar, onun içindeki millet hep bana tabidir. Bunca milleri hep düzene soktum. O şimdi kötü değildir. Türk kağanı Ötüken ormanında otursa ilde sıkıntı yoktur.

Doğuda Şantung ovasına kadar ordu sevk ettim, denize ulaşmama az kaldı. Güneyde Dokuz Ersine kadar ordu sevk ettim, Tibete ulaşmama az kaldı. Batıda inci nehrini geçerek Demir kapıya doğru ordu sevk ettim. Kuzeyde Yir Bayırku yerine kadar ordu sevk ettim. Bunca yara kadar yürüttüm. Ötüken ormanından daha iyisi hiç yokmuş. il tutacak yer Ötüken ormanı imiş.
--spoiler--

dinlemedik atamızı, ayrıldık ötüken'den.
burnumuz beladan kurtulmuyor gayrı.
bildiğim kadarıyla, şu anda neresi olduğu net olarak kestirilemeyen kutlu toprak.

orhun ve selenga ırmakları arasındaki bölge denir; fakat bu iki ırmağın arasında türkiye'yi beşe katlayacak kadar toprak vardır, ikisinin birleştiği bir yer de yoktur. fakat muhtemelen, doğu tarafındaki, ırmakların birbirine yaklaştığı yerden başlayıp; aralarının açıldığı yere kadar giden, haritada görülmesi bile insanın içini kıpır kıpır etmeye yeten yerdir.
atatürk portresini yere çalan türbanlı öğretmen için aşağıdaki yorumu yapan internet portalı.

Denizli'de, Atatürk portresini indirip çiğnediği iddia edilen resim öğretmeni Demirtaş'ın akli dengesinin bozuk olduğu ortaya çıktı!!? Atatürk'ten nefret edenlerin sığındıkları liman iyice belli oldu aslında. Artık 'türban'; Müslüman Türkle derdi olan siyonist fahişelerin altına saklandıkları örtü resmen.

Dışı yeşil içi kızıl; 'karpuz' kılıklılar Erbakan'la türedi, RTE ile, Gülen'le gelişti.

islam'la Atatürk'ü kapıştırarak, her ikisini de yıpratma peşinde olanların, gerçekte yahudiler olduğu, onlara bağlı olarak faailiyet gösteren partili partisiz, vakıflı vakıfsız, ama her halikarda masonik örgütlerle bağı olan, yahudi menşeli tarikatlarla göbek bitiştirenler olduğu, ne Müslüman ne de Türk olarak kaale alınmamaları gerektiği çok açık şekilde anlaşılmaya başlandı.

Artık öyle bir noktaya gelindi ki, böyle ucube teşebbüslerde bulananlar, onları teşvik edenler ve hatta bu çeşit haberler kabak tadı vermeye başladı.

Müslüman Türk milleti içine bu fesadı yerleştirenlerin açık kimlikleri, beslendikleri kaynaklar, çok sesli olarak ilan edilmediği takdirde bu saçmalıklar daha çok sürecek demektir...
eski türkler 'in kutsal kabul ettikleri, uğruna kurbanlar adadıkları dağ ve ormanın adıdır.

Moğollar işgal etmiş bir daha da Türklerin eline geçmemiştir.
Hem yayınevi, hem başkent, hem sınırsız güzelliği olan yermiş. Bulun gidelim
(bkz: sözlük yazarlarının doğum yerleri)
Göktürklerin kadim başkenti. Bilge Kağan'ın Türk yurdunun kalbi dediği yer. Kül Tigin'in ise Orhun anıtlarında "bunca yer gezdim, Ötüken'den iyi yurt yok imiş, Türk milleti gitme, gidersen kemiklerin dağ gibi yığılacak, kanın su gibi akacak" dediği topraklar.
göktürklerin orta asyada ilk baş kenti.ayrıca,1987 yılında kurulmuş,ansiklopedi ve diğer roman çeşitlerini yayınlayan yayın evi.
Hiung-nu imparatorluğu ve Göktürk kağanlığı döneminde bilinen ve merkez olan kent veya orman.
Kutsal topraklar.

görsel