bugün

sol alt köşede beliren yeni tuş. hatta çaylak olmama rağmen bu entry sonrasında deneyeceğim. çalışmazsa çatır çatır edit yapıp küfredeceğim. nazan öncel'in şarkısı gibi oldu bu entry evet.

bu arada ç ı ğ ö ş ü ile birlikte gelmiş gibi.
yeni bir sözlük butonu. entrynizi önizleme yapabiliyorsunuz.
entrynizi ekleyince nes'kime benzeyeceğini görmeye ve gerekirse harbi-harbi peşin-peşin edit yapmaya yarayan yeni uludağ sözlük fasilitesi.

en bi peşin edit: mesela işbu entrynin bazı gizli bakınızları bu önizleme adımında şeedilmiştir. evet böyle daha iyi oldu kanımca.
entry ekledikten sonra beğenmeyip silmektense önizle yaparım keyfime de bakarım butonudur hadi hayırlısı. * *
(bkz: zall çalışıyor)
sözlükteki yeni gelişmelerden.
(bkz: preview)
sözlüğün güzel gelişmelerindendir. fakat önizleme yapıldıktan sonra yeniden önizleme yapmaya fırsat vermemektedir. bu durumda hatalı olduğunu görüp düzelttiğimiz entry'i tekrar önizleme şansı olmuyor.
yanlış yazılmış bir buton. (bkz: ön izleme)
hoşgelmiş yeni butonumuz.
hayattan ne kadar uzak kaldıgımı yuzume vuran butondur kendisi.

ne ara eklenmiş bu buton yahu, hiç de haberim olmadı, ne kadar zamandır sözlüğe uğramamışım ki ben, gözlerim doldu yeminle..
kaderde bu da armış demek ki.. halbuki bi zamanlar ben.. ben..
gereksinimi çok hissedilmiş ve hoşgelmiş denilen buton.
entrylerdeki yazım hatalarını ekle butonuna basmadan bertaraf etmenin yoludur. moderasyonu sürekli olumsuz eleştiren kesime ibret olsun. teşekkürü hak ettikleri buluştur.
sözlükteki en gereksiz butondur kendisi. neymiş, yazım hataları entry girmeden önce görülebiliyormuş.. tabi bu butonun varlığından önce etraf yazım hatalarından geçilmiyordu.
duzenli, tertipli, titiz yazarlarin isine yaracak ozellik.

benim gibi once yazip sonra izleyen tipler icin pek bir luzumsuz.
çok fazla kullandığım faydalı buton. ne hata etmişim önce görüyorum sonra kaydediyorum.
w a s d üzerine kurulmuş oyunlarda az kullanılan t harfi gibidir. hadi belki biraz r ama asla w a s dden biri olmayı bırak e veya q bile olamaz. sinirlendim şimdi.
diğer sözlüklerde bulunmayan, uludağ sözlüğe özgü oldukça faideli bir tuş/buton/düğme/aparat (başka bir adı olmalı bunun, ne acaba?). kişinin hatalarını yüzüne yüzüne vurması, sözlüğün özelliklerini kimseyi rahatsız etmeden keşfedebilme konforu ve sözlükle oynama fırsatını vermesi, bunun farkında olanlar için bulunmaz bir nimet olsa gerektir.
* birçok yazarın pek kullanmadığı, aslında çok da güzel bir sözlük şeysi.

ekle butonunun hemen yanında yer alan bu güzel buton, entryi yazılmış gibi şöyle bir görmenizi sağlıyor ve türlü türlü edit, düzeltme vs.. gibi uğraşlardan kurtarıyor, özellikle copy-paste entrylerde yaşanan abuk subuk karakterler problemini başından halletmiş ve türlü türlü ayarlar yememiş oluyorsunuz, yani kullanın bu özelliği sevgili yazarlar.

edit: bakın mesela ben bu entryde kullanmadım kendisini, imla hataları var, hay amskym...
sözlüğün bi bakayım nasıl olmuş lan butonu.
ben yeni gördüm lan.
kes yapıştırcıların eli ulağı olan butondur.
çoğu yazarın kullanmadığı buton. kopyala yapıştır yapıyorsunuz şuradan bakın bir nasıl oldu diye arkadaş.