bugün

eskişehir'in ilçesi.
mahmudiyeden sonra gelir. Sakarya nehrinin başlangıç noktasıdır.
ülke de kurulan ilk at yetiştirme merkezi ne ev sahipliği yapmış ilçedir. 1913 yılında kurulan hara yunan askerlerinin bozgununa uğrayıp bir süre kullanılmaz hale geldikten sonra 1923 te yeniden düzenlenerek at yetiştiriciliğine kaldığı yerden devam etmiştir.
Türkiye'de kurulan ilk köy enstitülerinden birine ev sahipliği yapan Eskişehir ilçesidir.
memleketimdir ulan görünce duygulandım.

edit: asın bayrakları çiftelerin aziz halkı.
gece gecerdim buradan.
tek katlı evler, damlar.
eski kasaba havası vardı ve osakinlik hoşuma giderdi. şimdilerde nasıldır bilmem.
geçer giderdik taa konya ya.
geçtiğimiz yıllarda gitmiştim. eskişehir'in kasabadan hallice ilçelerinden biri. mahmudiye ile komşudur.
302 otobüse oturmuşum istersen trilyoner ol gurbet diye bir gerçek var. herkesi etkiler.
gece olmuş istanbullunun görmediği dağ taş, uzayıp giden yolları izliyorum.
otobüs kıvırla kıvrıla hafif virajlı yolda son sürat gidiyor. millet uykuya dalmış ben cin cin gözlerle bakıyorum dışarıya.
çifteler tabelası gördüm.
neymiş ne değilmiş derken tek katlı beyaz duvarlı kerpiç evler görünmeye başladı. camlarından sarı ışık sızıyor. ne güzel güvende ve rahatlar diyorum. sokak lambaları daracık caddeleri aydınlatıyor. benim gördüğüm sadece tek katlı sıcak evler.
o görüntülere nasıl aşık olduysam hala aklımda. yıllar geçti.
derken çifteler bitiveriyor. otobüs kıvrıla kıvrıla motor ve retarder sesleri eşliğinde ilerliyor.
sabahın 5 inde konya nalçaçı yakınlarındaki otogarda gözümü açmak üzere uykuya dalıyorum.