bugün

Psikoloji okurken yanına sosyolojiyide katmak istediğim olaydır.
ingilizce - fransızca.
Yapan arkadaşlar var ise mesaj atmalarını isterim.Yardımınıza ihtiyacım var.
çokça gereksiz bir uygulamadır.. birini anladınız da öbürü kaldı amk..
papağan gibi ezberlemek için bir bölüm daha istiyorsanız, buyrun tabii..
Tüm gereksinimlerini karşıladığım fakat Okulum PAÜ de hakkında neredeyse hiç bilgi bulunmayan program. Danışmanlara attığım cevapsız mesajlar, aradığımda açmayan öğrenci işleri. Haydi hayırlısı
Her yiğidin harcı olmayan, kendinizden, sosyal hayatınızdan ödünler vermeniz gereken yorucu bir süreçtir.
Yapmak istediğim şeydir. Umarım yaparımdır.
üniversitede kendi anadalınızın yanında bir başka daldan da lisans diploması alma durumudur. bazı koşulları vardır;

-başvuru yapabilmek için ortalamanız 3.00 üzeri olacak.başvuru yaptığınız bölümler ise kendi fakültenize bağlı bölümler olacak.yani diş hekimliği fakültesinden mühendislik-mimarlık fakültesine çap yapmayı beklemeyin.Zaten bölümünüze yakın bir bölüme yapmak sizin faydanıza olacaktır.

-her bölüm kendisine kontenjan açıklar.başvuru yapanlar ortalaması yüksek olandan düşük olana göre sıralanır.kontenjan arasına girebildiyseniz haydi başlıyoruz.

-Koordinatör hocanız ki sözde koordinatör (bütün her şeyi kendiniz çözeceksiniz) size almanız gereken derslerin listesini verir.Normalde lisans mezunu olmak için 240 akts ders almak zorundasınız 120 si ortak olunca bu alacağınız dersler diğer 120 aktslik kısımdır.

-derslerinizi seçerken ders çakışmasını yaşarsınız ama ikinci öğretmseniz bir kıt daha şanslısınız çünkü akşam17.00 a kadar dersiniz yok ve bolca ders seçersiniz.Bir dönem için kendi bölümünüzle birlikte 23 derse kadar çıkıyorsunuz ama sına zamanı günde dört sınavınız olabilir bu dört sınavında üç tanesi aynı saatte olabiliyor.işte bu kısım biraz sancılı.tek tek hocalar ile konuşup sınav saati ayarlamaya çalışacaksınız.

-eğer çap yaparken kendi anadalınızın ortalaması 2.00 ın altına düşerse çap ta düşer.
-eğer iki dönem üst üste ders kaydı yapmaz iseniz yine çap düşer.tabiki iki dönem üst üste çaptan da 2.00 ın altına düşmemeniz şart.

-sosyal hayatınıza gelince .. bu sizin sosyallik anlayışınıza göre değişir.ama bence konsere gidecek haftada bir kez sinemaya gidecek ayda bir kez tiyatroya gidecek akşamları 30 dk yürüyecek üniversitedeki gezilere katılacak arkadaşlarınızla haftada bir kez dışarı çıkacak zamanınız var.

-kampüsünüz büyük ve güzelse de kaşfedeceğiniz çok şey var.

son olarak anadal bittikten sonra 2 dönem daha uzatabilirsiniz ama anadalnızdan 2 dönem önce bitirmekte mümkün diyip ben kutlamalara gidiyorum.
Yapmadığım için pişman olduğun şey.
olum nasıl böyle çatır çatır yapılıyo bizim üniversitede 200 kişilik bölümde 4 kişiye şans tanıyolar 4 (dört) imkan yok girmeye.
Bizim okulda olmayan şey.

Böyle bi saçmalık olabilir mi?
itü'de yapmaya büyük ihtimal hak kazandığım program.

jeoloji müh yanına fakültemden bir bölüm daha okumak istiyorum. 5. yarıyıl öncesinde yapacağım.
Üniversiteye girenlerin ilk başta yatay geçiş ile birlikte planladığı, daha sonra koymgitsün bea diyerek uzaklaştığı bir eğitim sistemi.
Hayalim olan şeydi...hayalim boğaziçi psikoloji kazanıp sosyoloji veya felsefe ile çap yapmaktı. Sonuç mu? Çukurova arkeoloji iki sene uzayan okul. Evet çok yüksekten uçuyorum *
"fakat artıları çok fazla, ilk işe girerken mülakatlarda direkt olarak işveren sizi çalışkan, iş yapabilecek, fikir üretebilecek biri olarak değerlendiriyor mesela."

Dünya'nın en büyük yalanı.
daha önce çap yapmış biri olarak, şartlar neredeyse aynıydı. günde 4 ayrı finale girdiğimi biliyorum. imkansız diye bir şey yok.
Biz daha bir dalı bitiremiyoruz millet daldan dala ..
itü jeoloji mühendisliğinde okuyorum.

5. yarıyılda, insaat muhendisligi ile çap hakki kazanmış bulunmaktayım.

Önerileri bekliyorum.
Sonunda çift haneli işsizlik rakamlarına sahip bir ülkede iş bulmaya çabalamanıza sebep olacak.
sulandırılmış üniversite meselesidir.

triple anadal da olsu bence.. hatta adam bütün fakültenin diplolamalarını alıp çıksın tertemiz..

üniversiter sistemin de sonuna geliyoruz artık çok şükür..

dünyanın en saygın üniversiteleri coursera‘da program açıyorlar..

üniversite sisteminin evrilmesi şart artık..

yoksa komik bir hal almaya başladı hıammına koyayım.evet.