bugün

dünyanın 8.harikası.
en çok kullandığımız içecek. bazıları için sudan bile fazla tüketimi söz konusudur.
semaverde yapılanı makbuldür.. ( paso entry giriyoz ..en az 20 tane gir dediler. çay may sevmem aslında)
arkadaş arasında ortam da 2 bardak çay içelim muhabbetidir.
tavşan kanı olanı makbul. şöyle ince belli bardakta bir de.
dünyevi muhabbetlerin demi,dost meclislerinin sıcak yüreği,uhrevi sohbetlerinin küçük dervişi ,bir yudum hoşgörü,bir yudum sabır ,bir yudum tebessüm,bir yudum gönül bolluğu
bardaklar boşaldı mı ne gam tazeliyelim ağalar
dingil ingilizlerin içine süt katarak içtikleri içecek türü... *
akşam 20.00 de mutlaka içilmesi gereken yemekten sonraki hayatı9mızın parçası olan içecek!
Hava soguk, umutlar uzak.
Demek ki...
Bugun de icimizi, cay isitacak.
görsel

Simidin en kallavi kankası.
Zeki ile metin gibi.
Süheyl ile Behzat gibi.
Hatta tahin ile pekmez gibi.
işten gelince yorgunluğu alan samimi içecek.
seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı... kimseler inanmasa da düpedüz sevap. -alper gencer.

ama bu kente gelirsen unutma beni ara, sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım. -osman konuk.

çay henüz her şey bitmedi demektir. -cezmi ersöz.

ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin. -cahit zarifoğlu

çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle. -turgut uyar

her gülümseyişin de tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana şebnem. - murat menteş

bütün gün kahvede oturdum yedek kulübesinde ve bir kardeşim saf dışı kalsın diye çay söyledim kahveden. -ibrahim tenekeci

aşkınla demlenmiş sıcak bir çay içmeliyim. küfürler saçıp etrafa, belalara bulaştırmalıyım ağrılı başımı. yokluğuna alışmamalıyım. -tarık tufan

bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi? görülmediği gibi ama var mıydı sanki görülmek isteyen var mıydı bir şeyler bekleyen yüreğimin eskittiklerinden. -edip cansever

iki çay söylemiştik orda, biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni.-cemal süreya

"dünya mı yıkılsın yoksa bir bardak çay mı içersin?" deseler, "ben çayımı içtikten sonra dünyanın canı cehenneme" derdim. -dostoyevski
Ramazan ayı boyunca oruçlu olduğum sürede en çok yokluğunu hissettiğim en çok aradığım içecek. Vuslata az kaldı.
Yorgunluğa birebir, içecek. Üşüsen de çay, terlesen de çay. Hasta olsan da çay keyiflensen de çay. Üzülsende çay, sevinsen de çay. Her derde deva, gibi. Belki ucuzluğundan, belki dokunmamasından. Nedendir bilemedim ama, her şeye çay olduğu gibi, yorgunlugada çay.
ince belli bardakta olmayınca kendini gurbette hissettiğini düşündüğüm içeceklerin şahı... şahı merdan'ı...