bugün

Tadını bilmez yürüyebilen. Yürüyemeyenin düşüdür.
düşüncelerle boğuşan beyine ayakların yardımcı olmasıdır.
her zaman bir hedefe ulaşmak doğrultusunda olmayan eğlemdir...
hızlı tempoda yürümenin koşmaktan daha fazla kalori yaktığı söylenir uzmanlar tarafından.
ayrıca, psikolojiye ve ruh haline iyi gelen bir eylemdir yürümek.
yalnızlığa yürüyen bir insan için iç acıtıcı bir eylemdir.
en iyi terapidir. kumsalda, gün batımında yürümek ruhu dinlendirir.
her yaşa uygun spor türüdür.
bazıları için en iyi stres atıcı. bazıları için en ilkel tasarruf yöntemi.
Gençler grup halinde, yetişkinler ikişer ikişer, ihtiyarlar ise tek başlarına yürür. ihtiyarların tek başlarına yürümesi, hayata tek başına doğmaktaki yalnızlığa eşittir.
Yavşamak anlamında kullanıldığı da görülmüştür. Bkz:

Bu saatte anca kutup zencisi yürüsün bize de.
endorfin hormonunu bedava salgılamak için en iyi yöntemdir. ilk başta garip geldi ancak yürmek mutluluk veriyormuş.
kafa dinlemek için sessiz ve doğayla içiçe bir yerde yapıldığında muhteşem sonuçlar alınan spor.

üstelik bedava. ne zaman altından kalkamayacağım bir sorun olsa ve bunu anlatarak çözemeyeceğime inansam, ıssız yerlerde uzun uzun yürürüm, bazen gaza gelip koşarım bile, inanılmaz rahatlatır beni. sonra evime döner duşumu alırım, kahvemi içerim, kitabımı okurum. yürümeyi tek başına düşünemiyorum yani ben, beni rahatlatan davranışlara yönelten, tetiği çeken bir etmen yürümek.
övgüde girişken ve doğal, yergide çekingen, kasıntı ve yapmacık olmaktır.jenga gibidir.kırılgan ve hassastır, denge politikasıdır.hakkında ince iş denmesi boşa değildir.
maltepe sahildeki şelale kafenin oradan pendik minibüs durakları hedeflenerek yapıldığında müzik ve adım sıklığı eşliğindeki gençlik enerjisiyle iki buçuk saat süren eylem.

(bkz: denemeyiniz)
yağmur sırasında gerçekleştirilmesi hiç te hoş olamayan eylem.
bir yere ulaşma amacı olamadan yapıldığında mükemmel sonuç veren eylemdir.hayatım yürürken düşünmekle geçiyor şahsen.
sessiz sakin bir yerde gece vakti veya sabahın ilk ışıklarında kulaklıkla birlikte rahatlatır insanı.
"arkadaşlarımı bilmiyorum ama yürüyüşler çok verimli benim için. hem dışarda görünüyorsun hem içeriye kaybolabiliyorsun." demiş adamın biri.
Tek başınaysan ve müzik dinliyerek sahilde yürüyosan tadından yenmeyen eylemdir.
ebeveynler için bebeklerinin ilk kez gerçekleştirdiğini görmenin büyük mutluluk olduğu eylemdir.
genellikle bacaklar yardımıyla insan evladının a noktasından b noktasına gitmesidir. çeşitleri vardır:

(bkz: hızlı yürümek)
(bkz: yavaş yürümek)
(bkz: sürünereke yürümek)

ayrıca bir anımı paylaşacağım:

okul ile marina arası yaklaşık 5 dklık yürüyüş mesafesindedir. marinaya gitmeye karar verdikten sonra arkadaşımla aramda geçen konuşma:

a: third eye kalk gidelim hadiiiiiii.
third eye: ben yürümeye karşıyım.
a: kalk a.na k.dugum kalk hadi arabayla gidelim.
third eye: aferin.
a: ....

o günden sonra bi yere giderken hiç yürümeyi teklif etmedi.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
(bkz: Özel mesajdan yürümek)
bu kelime zamanla "dur ben şu kıza bir yürüyeyim, bu kıza yürünür abi" tarzı bir hal alıp erkek kişilerinin yavşama eylemleri olarak anlamını değiştirmiştir.

(bkz: ben bu kıza yürürüm abi)
bazen bir cesaret gelir ve yanınıza ekipman almadan bisikletle evinizden 50 km uzağa gidersiniz. sonra lastiğiniz patlar ve güneş başınızı pişirirken siz evinize doğru yürümeye başlarsınız. ilk önce küfür ede ede gidersiniz, gittikçe ayaklarınız yanmaya başlar, suyunuz azalır, kendi kendinize konuşmaya başlarsınız, hadi biraz daha diye mırıldanırken ayaklarınız artık sizi götüremez ve yol kenarına oturursunuz. hava kararmadan bir kamyonet gelir kurtarıcı olarak. ilk film bitti.
(bkz: bir işkence yöntemi olarak yürümek)
yağmur altında yapılıyorsa huzur verir. bazen o kadar iyi gelir ki sonsuza kadar yürüyesiniz gelir.