bugün

(bkz: göreceli yoksunluk)
(bkz: LENSLi YOKSUNLUK)
kullanılan maddenin olmaması durumunda bünyenin gösterdiği semptomların bütünüdür. withdrawal denir. genellikle, maddenin verdiği etkinin tam tersidir. örneğin eroin ilk etki olarak kabızlık yaparken, eroin yoksunluğunda ishal görülür.
yokluğunu,eksıkliğini hissetmek.
neyden yoksun olduğunuzu bilmediğinizde daha kötü olan bir durum. *
ders çalışıyorken açlıktan dolanan baş bile heyecanlandırır sizi, işte öyle bir şey.
evet baş dönmesinden mutlu oluyorum.
Dört gün olmuş sadece. Bana haftalar geçmiş gibi geliyor. Legal, illegal ne kadar kötü alışkanlığım varsa bırakıyorum.

Kendimle başbaşa kalmanın sıkıntısını yaşıyorum. Sigara bile içmiyorum iki gündür. Herkese bir sinir, bir huysuzluk. Çok sevdiğim insanların muhabbetlerini çekemiyorum. Bomboş geliyor. Ağızlarından çıkan cümleleri boyunlarına dolayıp boğmak istiyorum insanları. "ne anlamı var lan bu cümlenin? Ha? Ne anlamı var?" diye bağırarak boğmak istiyorum. Kimseyi boğmamalıyım.

Tek başıma yaşamalıyım bunu. Tek başıma kalabileceğim bir yere çekildim. Boğacaksam yalnızca kendimi boğabilirim böylece. Ortalığa çıkmamayı düşünüyorum yoksunluk bitene kadar. En eski kusanadam olabilir miyim tekrar, merak ediyorum.
"...Kendimizden yoksunsak, elbette her şeyden yoksun kalıyoruz..."

(Genç Werther’in Acıları - Johann Wolfgang Von Goethe, s.51)