bugün

jo nesbo' nun kaleme aldığı harry hole serisinin, dedektifin avustralya' da bir seri katilin peşine düşmesini konu alan ilk romanı. yeni başlayanların ilk okuması gereken kitaptır.
omurgalı kuduz şerefsiz bir hayvandır. kuduzun baş kaynağı olur kendisi.
görsel
nüfusu 14 milyar olan hayvan.
arkadaşın sırtına yapışmıştı.
anlatmıştım işte elinle al at diyor kafayı mi yedi ne yaptı.
kovayla vurdum vurdum kova kırıldı yarasa gitmiyor.
köprünün üstündeydik çok içmedim ama alkollüydüm hayvan çıkmıyor yapıştı adama kaldırıp ikisini de köprüden at işte temiz iş.
elimle alacakmışım atacakmışım.
oldu.
Puhaha yarasa ya kek mi verilir

Somun ekmek verseydin

görsel
Ay benim bu hayvanla ilgili tuhaf bi anım var. Sene 2005 falan ben okula yeni başladım, babam bi aksam elinde yarasayla eve geldi, daha yavru minicik siyah bi şey. Arabaya girmiş gece, babam da bakmış ucamiyor eve getirmis. Internete yazamiyoruz yarasa ne yer ne içer diye, evde kek vardı yarasaya biraz kek yedirdik. Minik bi kutuya koyduk. Sabah oldu, ben öğretmenime ve sınıf arkadaşlarıma göstermek için cok heyecanlıyım, kafamda da yarasayi evcil hayvanim yapma hayalleri var.
Yarasa kutuda rahat edemez diye kuş kafesine koyalım dedik, kafese koyar koymaz yarasa tellerin arasından uçtu gitti. Sanırım kek çok şifalı geldi yarasaya *
Sevimsiz ve mikrop yuvası bir hayvan.
-iyyy baris gel evime yarasa kacti.

zaten 35 senelik uzman yarasa avcisiyimdir.

evinize yarasa mi kacti bir telefon kadar uzaginizdayim.
sifre 'iyyy'
siz iyyyy deyince ben ekipmani alip gelirim aq.

bak turkceyi de bilmiyor eve nasil yarasa kaciyorsa artik. sanki gözüne sinek kacmis. o konuda da uzmanimdir bu arada. tum hasereleri kacan yerden cikaririm aq.

ekmek parasi.

ed.arkadaslar göte kacan yilanlarla ilgilenmiyorum.
Bir an o yasakçı tekrar geldi sandım amk. Yazar olan yarasadan bahsetmiyorum. Başka biri...
Yararlı bir hayvandır.
Aksi takdirde yaramasa derlerdi.

Not: bir espridir. Gülen artı verebilir. Yeni espriler icat ederim.
Odama girip şifonyerimi sahiplenmiş hayvan.
Ben bunu nasıl çıkarıcam ki ya nasıl?!!!

Siyah pamuk gibi de bir şey öldüremem de...
Çorbası çok makbül ve çok lezzetli uçan memeli.
askim senin corbani yapip icenler utansin. sen uzulme.
aslında muhteşem canlılar avlarını görmez hissederler gönderdikleri ses dalgalarının dönüşünden yön belirler av belirler ve çok iyi duyarlar.
Hayvanın yüzü resmen ben masumum hakim bey o takaşi ib.esi amcaoğlumu yedi sonra olan oldu der gibi bakıyor.*
her ne kadar akılları iğrenç çin'i getirse de bilim ve teknoloji dünyasına ilham olmuş bir memelidir.

günümüzde kullanılan askeri alanda da büyük başarı sağlayan iha, siha, drone gibi teknolojik aletlerin ilham kaynağı yarasalardır.

ayrıca batman'e ilham olmuştur ki iyi ki de olmuş.

hostesler hariç ama. o başka bir şey. sonra anlatırım.
bazen boyle tatli bireyleride olan son gunlerin gunah kecisi ilan edilen canlisi.
görsel
bulaşmayın hayvanlara. vampiri,batmani,koronası... rahat bırakın hayvanları.
bagisiklik sistemi cok guclu oldugu icin viruslerin bir sey yapmadigi ve uzerinde konak olarak kaldigi canli.
çinlilere göre yarasa şans getirir. çince yarasa anlamına gelen 'fu', aynı zamanda mutluluk anlamına gelir.
Kuduzun doğal taşıyıcısı olan uçan memeli.

50 derecenin üstünde ölen kuduz virüsü bu Çinlilere kuduz bulaştırmadı fakat covid 19 denen yeni tip corona virüs muhtemelen bu memelilerden insana bulaştı, yılandan bulaşması da muhtemel fakat yarasa ağır basıyor.

Bu çinlilerin amk ben, gidin ot yiyin amk açları.
hiç sevmiyom bu oçeleri. bütün virüslerin sebebidir.
insanlar tarafından korona virüsü yaydığı sanılan allah'ın hayvanı.

sanılan diyorum çünkü fiziksel, bilimsel herhangi bir delil yok yarasa hayvanının bu virüsü yaydığına dair. iddialar "yavv bu cinliler her pisliği yiyorlar ondan oluyo işte yarasa da yenir mi yaavv" gibi mahalle dedikodularından ibaret değil. sanki çinli kardeşlerim ilk defa yarasa yediler, ilk defa fare yediler. adamların damak zevki bu. yeni bir şey değil ki. on yıl önce yirmi yıl öncede yiyorlardı. ben size daha akılcıl ve mantıklı bir izah yapayım virüsün olası yayılımı ile alakalı. şöyle ki;

Global tüm marazlarda, sıkıntılarda, kaoslarda olduğu gibi öyle sanıyorum ki bunda da abd'nin parmağı var. Çin'in Ekonomide, üretimde, kaynakların kullanımında ve hatta siyasetteki önlenemez yükselişinin önünü bu şekilde kesme faaliyeti olarak görüyorum. bence çok mantıklı. bu sarı kafadan her şey beklenir. adam zalimin tillahı. her yol mübah. ki bence şuanda planı işe yaradı ve çok başarılı şekilde ilerliyor. çin ekonomik-siyasi-bilimsel tüm işlemlerini olası planlarını askıya alıp sadece bu duruma odaklandı. odaklanmak zorunda kaldı. nüfus yoğunluğu, işi içinden çıkılmaz hale getiriyor. görün bak birkaç hafta içinde, yakın vadede panzehir anında bulunacaktır. ve sıkıntı bertaraf edilecektir. bunu da muhtemel abd şirketlerinden biri yapacaktır. direkt veya dolaylı. o kadarını bilmiyorum. ama bence işler bu şekilde gelişecek.