bugün

duz olmayan.
dik yamuk , ikizkenar yamuk gibi çeşitleri olan , iç açıları toplamı 360 derece , sadece iki kenarı paralel olan geometrik şekil.
alanı alt taban artı üst taban bölü 2 çarpı yükseklik olarak hesaplanır.
Yalnız iki kenarı paralel dörtgendir.
bir hitap sekli olmasa da "lan yamuk" biciminde kullanimi yaygindir.
toplumdaki bireylerden birinin diğerine kafa atmasıyla, kafa yiyen bireyin yüzündeki şekil veya kafa yiyen bireyin o zamanki haline verilen ad.
eğer kullanmak istediğimiz anlam geometrik şekilse almancası das trapez, eğer şekli bozuk manasındaki sıfatsa schraeg olan türkçe kelime.
argoda "arızalı, işe yaramaz, yanlış, üçkağıtçı" gibi anlamlara gelebilen sözcük. sıkıcı kısmı atlattım.

şöyle kullanımları mevcuttur:

"yamuk musun olm?" *
"herif, yamuk çıktı abi." * *
"olm ne yamuğumu gördün?" *

şimdi, tamamen kendimi ilgilendiren kısma geçiyorum. şu sıralar en sık kullandığım laflardan biri. bi kere, söylemesi çok zevkli. böyle, ümit usta'nın yapmış olduğu hamur işi gibi ağızda dağılıyor. hakaret olarak da söylenebilir. yamuk insanlarla karşılaştığımdan mıdır bilinmez, bünyem kendi parçasıymışçasına kabul etti yamuğu, kendi evladı gibi. diğer küfürlerinden ayırt etmiyor, öz evladı gibi kullanıyor onu.

-yamuk! yamuh.

çok zevkli lan söylemesi. yamuk! gel oğlum gel. yamuk!

düzeltme: cümleleri ekledim. içime sinmedi.
ygs 2012'de 1 soru çıkacak matematik konusudur.
ufuk günaydın denen kişiliğin cânîce öldürdüğü yavrucak, kedicik.
Şekilsiz, eğri büğrü anlamını karşılamasının yanında, ilkokul ve ortaokulda etek şeklindeki geometrik şekil olarak hafızama kazınmış bulunan * ayrıca hakaret olarak kullanmayı sevdiğim sözcük.