bugün

Koç Topluluğunun kurucusudur..
Vehbi koç'un bir dostuna nasihatı.
evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene,
işin varsa bir sıfır daha koymalısın,
iş seninse üç sıfır daha koymalısın,
işin iyi gidiyorsa üç sıfır daha,
Araban varsa bir sıfır,
Yazlığın varsa bir sıfır daha,
Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi.
Ancak, Sağlığın varsa bir koyarsın başına, bütün
sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır. Yoksa
sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere.
çalışkanlığıyla yahudileri anımsatan * zat.
cumhuriyet döneminin ilk büyük özel girişimcisi.
kendisine atfedilen ilginç hikayeler bulunan beyamca .
sağlığındayken çocuklarından cenazesine dair bir istekte bulunur , isteği mezara çorapları ile gömülmesi ve defin töreninden sonra okumalarını istediği bir mektuptur . rahmetli vehbi amca ölür çocukları ne yapacaz ne edecez şu babamızın işleri ne abuk bi istekte bulundu bizden derler ama ederler edemezler imam efendi'ye babalarının çoraplarıyla gömülmek istediğini söylerler lakin imam dini ritüellere aykırı olduğu için müsaade etmez ve vehbi amca'nın ilk isteği gerçekleşmemiş olur . çocuklar eve geldiklerinde ise ikinci isteği olan onlara bırakılan mektubu okumaya başlarlar ,uzun bir mektubun içerisinde bi satırda aynen şöyle yazmaktadır ; dünya malı dünyada kalır bakın yanımda çoraplarımı bile götüremedim .
erol toy un imparator isimli kitabında hayatı anlatılan cumhuriyetin ilk ve en büyük zenginlerinden..kitapta fehmi çok adıyla geçmektedir...
aklımda kaldığı kadarıyla öldükten bir kaç gün sonra mezarı açılmış ve naaşı kaçırılmış daha sonra bir rum mezarlığına gömülmüştü. sonradan yine eski yerine defnedilmişti.
işe alacağı insanla önce bir akşam yemeği yiyip, kişinin yemeğin tadına bakmadan tuz atıp atmamasına göre o insan hakkında karara varan iş adamı.*
türk sanayisinin duayenlerindendir. kurdugu şirketler günümüzde küresel şirketler haline gelmiştir. en önemli olan ise çocuklarına güzel bi servet bırakmıştır.
bir şehir efsanesi midir, yoksa gerçek midir bilmiyorum ama, vehbi koç'un cumhuriyetin ilk yıllarında devleti kazıklayarak zengin olduğu söylenir. tuğlaları 1 den alıp devlete 5 den sattığı söylenip durulur.*
bir zamanlar türkiye jokey kulübü başkanlığı`da yapmış merhum iş adamı.
Erol Toy' un "imparator" adlı kitabında yaşam öyküsü konu edilmiştir.
bi gavur memleketi restaurantında eşiyle yemek yemeye giderler, gerek servisten, gerek yemeklerden çok memnun kalınca; şef garsondan mekan sahibinin kimliğini öğrenip, teşekkür etmek isterler muhterem zata. ammavelakin; takdir, özedönük bi beklenti değildir. demekki neymiş; malının mülkünün hesabını bilmezsen, enfes yemekler yiyebilirmişsin, bi gavur memleketinde.
naaşı ölümünden 3 ay sonra, 24 ekim 1996 tarihinde fidyeciler tarafından kaçırılmıştır. bulunması ise ertesi yılın ocak ayına rastlar. ayrıca o dönem reha muhtar'lı show tv ana haber bülteni de bulunan naaşı alenen televizyonlarda göstererek türk televizyonculuğunda çığır açmıştır.
Imparator adli kitapta ismi 'Fehmi Cok' olarak gecer. Hatta rahmi koc da 'Mahir cok' olarak adlandirilmistir.
ankara'nın başkent olmasından sonra şehrin kalabalıklaşacağını öngörüp inşaat işine girmiş ve turnayı gözünden vurmuş bir zamanların en zengin türkiye cumhuriyeti vatandaşı.
yaradanına kavu$mu$ olmasına, hatta muhtemelen külliyen toprak olmu$ olmasına rağmen hala beni rahatsız etmeye devam eden merhum. geceleri filan aklıma dü$üyor mütemadiyen. aklıma dü$üyor dediysem öyle değil lan. hemen deği$ti bakı$ları bak hele $unlara. koskoca adamın nesi aklıma dü$sün lan benim? nekrofili ney bilmem ben. dümdüz bir adamım diyorum. straight diyorsunuz siz. neyse bir laf etmi$ bu bey amca fi tarihinde neymi$ i$te 'ya kimsenin yapmadığı bir i$i yapacaksın, ya da herkesin yaptığının en iyisini yapacaksın' diye. tamam güzel laf, didaktik, dinamik, tecrübe dolu, genç gazlayıcı bi mesaj filan ama önüne gelenin ağzında sakızlı gaymaklı kabak datlısı oldu ulan caanım aforizma.
bu da kafa be karde$im, susun artık, tekrar-u ahsenini sikeyim, yeter.

nerde ba$arısızlık abidesi, tuttuğu elinde kalmı$, paçasından yakasından cenabetlik akan bir dürrük var, bu laf ağzında it oğlu itin.
insaniyetli zamanına geliyor bazen insanın biliyo musun. kendini kurtarsın, alsın yürüsün niyetiyle alıyorsun kar$ına ' bak oğlum siktirtme bankasını, kapesesini. $öyle $öyle imkanların var, kimsede yok bu imkanlar, ufakdan ba$la, ilerde iyi egmek yedirecek bu sektör, hem kendi i$in olur la, el oğluna müdana etmezsin filan diye konu$uyorsun. oturduğu yerden dudağın sol tarafıyla bıyık altı bıyık altı gülerek doğruluyor yav$ak:

'baba iyi diyorsun da ortam çok kötü, çeşme ba$ları hep tutulmu$. hem o dediğin i$i yapan dolusuynan adam var piyasada. bizi bırakmazlar. hem ne demi$ vehbi koç: ya kimsenin yapmadığı bir i$i yapacaksın, ya da..

-dündar..
-ya da herkesin yaptığ.. he ne oldu?
-dündar, çe$me ba$ını sikeyim evladım, kli$eni, külliyatını sikeyim çocuğum.

sus.
bok gibi parası olmasına rağmen hala ürettiği tek bi yerli ağır sanayi ürünü olmayan gelişmiş ülkelerin ürün toptancılığını ve hafif montajını yapmayı sanayicilik sanan bakkal işletmeciliğini bile yabancı ortak olmadan yapmaktan aciz (migros) yerli türk sanayisinin gelişmesi önündeki en büyük engel, güneşi gördümü pancar gibi kızaran çocukları olan grubun ölmüş kurucusu.
iş hayatındaki prensipleri:
--spoiler--
Hiç kimse tek imzayla şirketi töhmet altına sokmayacak.

2. Kardeşin ya da kocan bile olsa umumi vekaletname vermeyeceksin.

3. Verdiğin vekaletnameler muayyen süreli ve bir işe dönük olarak verilecek.

4. Birlikte çalıştığın kimselerle özel hayatında arkadaşlık etmeyeceksin, içli dışlı olmayacaksın.
Onlarla ilgili kararlar almakta zorlanırsın.

5. Verdiğin hiç bir siparişin borcunu umutmayacaksın. Hediye başka sipariş başkadır. Bir paket sigaranın bile borcunu ödeyeceksin.
Hediye daima pahalıya patlar.

6. ibadetini gösteriş için yapmayacaksın. Allah'la kulun arasına kimse giremez.

7. Toplantılara hazırlıklı gideceksin. Gündemin olacak. Karşı tarafın gündemini isteyeceksin.

8. Her toplantının zabtı toplantı sonrası yazılacak. ileride, karşı taraf ne sormuş, sen ne söylemişsin yazılı olarak kalacak.

9 . Siyasilerle konuşurken kendini zabıt tutacaksın.

10. içkiliyken bahse girmeyeceksin. Şirket işlerini konuşmayacaksın. Az konuşup, çok dinleyeceksin.

11. Elde ettiğin bilgilerin bir kısmını çalışma arkadaşlarınla paylaşacaksın.

12. Almak istediğin kararı çalışma arkadaşlarınla birlikte alacaksın ki sonradan takip etsinler ve sorumluluk alsınlar.

13. Kimseye kefil olmayacaksın. Sonradan kötü kişi olacağına, baştan kötü olmak daha iyidir. Ama gönlün arzu ediyorsa para verip unutacaksın.

14. Düşmüş dostunu arayacaksın.
--spoiler--
bir rivayete göre adamın biri bu zenginlik olayının suyunu çıkarmış amcaya mektup yazıp 'hacı sende bok gibi para var ben evlenmeye para bulamıyorum biraz para gönderde evlenelim sana koymaz zaten' demiş.

bu zengin amcamızda 'bak benim servetim şu kadar bunu 70 milyona bölersen adam başı bu kadar kalır' deyip bahsettiği rakamı adama göndermiş.

tabi cücük kadar rakam adamı tatmin etmemiş.
tbmm binasının kiremitleri için halktan 1 e satın alıp devlete 2 ye satıp bugunku koç gurubunun sermayesini oluşturmuştur. girişimci.
türk sanayisinin duayeni...

türkiyenin en önemli üç sorununu eğitim, sağlık ve kültür olduğunu belirtmiş ve sadece belirtmekle kalmayıp kurmuş olduğu vakıfla bu üç soruna daima bütçe ayırmıştır...
yıllar önce mahsur kalan bir yahudi gemisindeki aileye yardım ettigi öne sürülen iş adamı. ben demiyorum vikipedi diyor. zaten adamın zenginliginin kaynagı bu olayla belli oldu.

özet geçmek gerekirse;
1
--spoiler--
2 aralık 1941'de romanya'nın köstence limanından 779 yolcu ve 10 mürettebatla kalkan gemi motor arızası sebebiyle i̇stanbul boğazında demir attı. o dönemde filistin'e yahudi göçünü kısıtlayan i̇ngiltere'nin baskısıyla ne geminin yola devam etmesine ne de yolcuların karaya çıkmasına izin verildi. geçerli ama tarihi geçmiş filistin vizesi bulunan birkaç yolcu i̇ngiliz hükümetinin onayıyla, bir aile de işadamı vehbi koç'un türk hükümeti nezdindeki girişimiyle gemiden indirildi. kalan yolcuların akıbeti ile ilgili haftalar süren müzakereler sonuç vermeyince, 23 şubat 1942'de türkiye, motoru halen çalışmayan gemiyi karadeniz'e çekip bıraktı. gece boyunca sürüklenen gemi, ertesi sabah büyük bir patlamanın ardından battı. 103'ü çocuk olmak üzere 778 kişi öldü. sadece david stoliar adlı bir yolcu sağ kurtuldu.
uzun yıllar struma'nın neden battığı bilinemedi. 1960'larda sovyet arşivlerinden çıkan belgeler ışığında, bir sovyet denizaltısı tarafından torpido ile vurularak battığı anlaş
--spoiler--
ali koç'un vehbi koç adına düzenlenen bir anma programına katıldığında verdiği röportajı hatırlıyorum. ali koç dedesi hakkında vehbi bey diye bahsetmişti. aile içi ilişkiye bakın. sanki osmanlı sarayında ki padişahla şehsadeler gibi.
vehbi koç gibi adama sadece 27 entry girildiğini görünce bir tuhaf oldum . olmalı yazılacak ona dair şeyler mutlaka.

hilal cebeci ye 1692 entry girilen günümüz sözlüğünde.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar