bugün

iranli turistler sayesinde esnafi ihya olmaya basladi son yillarda.
Doğuda bir ilimiz.
"...minut" diye devam eden galat-ı meşhur.
Mırtıp memleketi.
doğu diye hor görülse de ben severim.
mesela seçim sonuçları diyarbakır'a benzese de, diyarbakır kadar politik bir şehir de değildir, kendi halindedir.

üstelik van gölü kıyısındadır.
doğunun denize sahip nadir şehirlerindendir. *

doğum yerim hakkari de bu kente sosyoekonomik yönden bağımlı durumdadır.
09.01.1990 tarihinde çaldıran ilçesinde soğukluğun -46.4 derece ölçüldüğü il.
burayı hdp kazanıyor olsa da bilmiyorum bendeki algısı hiçbir zaman diyarbakır, batman gibi kürt milliyetçisi bir şehir olarak oluşmadı.
bu diğer şehirler kadar sıkıntılı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

sanki malatya, elazığ gibi bir yerde olsa bu şehirlerden farkı olmazmış gibi geliyor siyasi çizgisinin.

hatta bir savaş çıksa terör bölgesi bilinmesine rağmen yöre halkının bizi terk etmeyeceğini düşünüyorum.
ha tereddütte olduğum iller var ama van bunlardan biri değil.

van'da yaşamam gerekse, giderken diyarbakır batman'ın aksine tereddüt etmem.
görsel
görsel
Doğunun incisi, doğudaki en güzel il.
Denizi andıran gölü ve sahiliyle, Edremit başta olmak üzere Ege'den bir parça gibi duran birçok güzel yeri bulunuyor.
Dışarıdan gelenlerin önyargiyla yaklaşıp pek bir şey beklemedikleri görünce de hayran kaldıkları şehir.
65 plaka.
Avşar köylerinin mevcut olduğu şehir.

1174 - VAN MURADiYE TiRKEŞEN
1175 - VAN MERKEZ ALAKÖY KASIMLI
1176 - VAN MERKEZ ARITOPRAK KASIMLI
1177 - VAN MERKEZ BEYÜZÜMÜ KASIMLI
1178 - VAN MERKEZ KARAGÜNDÜZ KASIMLI
1179 - VAN MERKEZ KARAKOÇ KASIMLI
1180 - VAN MERKEZ KASIMOĞLU KASIMLI
1181 - VAN MERKEZ KAVUNCU KASIMLI
1182 - VAN MERKEZ KIÇANOS KASIMLI
1183 - VAN MERKEZ KIRATLI KASIMLI
1184 - VAN MERKEZ YUMRUTEPE KASIMLI
1185 - VAN ÇALDIRAN KiLiMLi KASIMLI
1186 - VAN EDREMiT KÖPRÜLER KASIMLI
1187 - VAN ÖZALP iLÇE MERKEZi KASIMLI
1188 - VAN SARAY iLÇE MERKEZi KASIMLI.
Memleketim ve soyadım.
Aslında kürt değil ermeni diyarıdır.
one kelimesinin okunuşu.
vaka sayısının az olması inanılır gibi değil.
bi tayinimi alamadım arkadaş, memleketim eskiden daha guzeldi yemyesildi her tarafı bina doldurdular, ama yine de yemeklerini hic bir yere değişmem, arabamla vana her girisimde yikilan hayallerim gelir gozumun onune..
Doğu anadolu bölgesinin en büyük şehri. Özellikle son iki üç yılda her konuda olumlu gelişmeler yaşamaktadır. Bunda belediye yönetimlerinin hdp'li teröristlerin elinden alınıp kayyumlara devredilmesinin payı büyüktür. Terörün beli kırıldıkça turizm açısından ileriye gideceği açıktır, ki yılda yarım milyona yakın iranlı turist bu şehre gelmektedir.
Hatunları ekseriyetle taş olan şehir.

Sevelim.
Bu ne soğuk kardeşim.
OHA OHA OHA BULUNDUĞUM ŞEHiR SOL FRAMEDE OLDUĞUNA GÖRE ULUDAĞ SÖZLÜK MiSYONUNU TAMAMLAMIŞTIR ~~KEDiSi KALESi DENiZ BÜYÜKLÜĞÜNDE GÖLÜ KAHVALTISI DAĞLARI VE URARTU TARiHiYLE TAM BiR TURiZM CENNETiDiR SON 3 YILDIR BiZZATiHi HÜKÜMETiN SEÇiM PROPAGANDASI OLMASI HASEBiYLE iKiNiSAN CADDESi KADIKÖY BARLAR SOKAĞINDAN FARKI KALMAMIŞTIR ÇOK GELiŞMiŞTiR SON 5 YILDA
yerli türk nüfusu barındırmayan şehir. (bitlis * ve bingölde türk nüfusa rastlamak mümkün olsa da burada mümkün değil gibi.)
bu şehirde özünde elle tutulur bir turizm potansiyeli olmasına rağmen, yatırımsızlık nedeniyle bu potansiyel kullanılamamıştır.
nüfusunun bir kısmını da hayat şartları nedeniyle göç eden hakkarililer oluşturur.
van sofrasının kahvaltısı, özellikle otlu peyniri meşhurdur o peynir kimisine enfes gelirken kimisine yenmez gelir.
depremde hükümet o kadar yatırım yapmasına rağmen halen ve halen hdp orospu çocuğuna oy veren il..

sizin zihniyetinize sokam..

o deprem yardımları yazık lan size..
şimdilerde ise; renkli gözlere sahip olan kedisi, gölü ve canavarı ( bir de uyuşturucu madde kaçakçılığının avrasya kıtası üzerindeki en işlek şehirlerinden biri olması, ) dışında hiç bir kayde değer, veya ayırt edici özellik kalmamıştır.
her lafı geçtiğinde içimde bir heyecan yaratan, çocuklara, dostlara kavuşmanın sevincini anımsatan şehir.
Güzel bir yer ama yatırımlar eksik kaldığı için yarı büyük şehir halinde bir kaç hamleyle 10 yıl içinde istanabul ankara izmir adana bursa antalya van olmaması içten bile değil çünkü o potansiyel oldukça var