bugün

türk övün, çalış, güven, ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim gibi atasözlerine aykırı yaşamakla birlikte; misafirperverlik, hoşgörü, komşu hakkı gibi ananevi kuralların beş para etmediğini öğrenmektir.

polis kıyafetiyle tecavüzcülerin (polisler tecavüzcüdür demedim daha) olduğunu bilmektir. cumhurbaşkanı'nın yargılanamayacağını, sadece iktidar partisinin kapatılamayacağını öğrenmektir.

el pençe divan durmaktır... hizaya girmektir... minnet etmektir... şükretmektir... "kader" diyebilmektir.

ama asla ve asla isyan etmemektir...
bazen bazıları için çocuğun elindeki ta$ı alıp yerine $eker verebilecekken copu kafasına geçirip nezarethaneye atmaktır.
her şartta "Ne mutlu, türk'üm" diyebilmektir. Fanatik olduğu takımı sever gibi; karşılıksız, ölesiye sevmektir vatanını.
vatanını takım tutar gibi sevmektir.

yani birileri serveti götütür, birileri de birilerinin servet sahibi olması için vatanseverlik adı altında peşlerinden sürüklenir.
yurtdışında türk olmaktan her halükarda iyidir ama türkiye'de de statüye göre iyidir.
vatanında kötü muamele görmektir. açılımlardan nasibini alamamaktır. yine de sevmektir.
zenginsen cok iyi, fakirsen göte gelinen durumdur. Bir de (bkz: türkiye de yabancı olmak) var ki, onlar her halukarda farklı bünyelerdir.
Mutluluk sebebidir. Sana ihanet etmeyeni kardeşin gibi görmektir. Dostluk demektir, kardeşlik demektir.
tek başına hiçbir şey ifade etmeyen, fransa'da fransız olmaktan farksız olan durumdur. insanlık özellikleriyle donatılırsa tadından yenmeyecektir, ırkçılık özelliklerinden arınırsa baldan tatlı olacaktır, tek başına bir ırka ait olmayı mutluluk, övünç kaynağı olarak görmekten vazgeçerse baş tacı olacaktır.
Türk olanlarda sınıflara ayrılmıştır. dinci olanı ateist olanı zengin olanı vs. devam eder.
duruma göre degişen bir durumdur demek geldi içimden...
armut ağacında armut olmanın aynısı önerme içeren cümledir...
babalara gelmektir. hele bir de herkesin önünde türküm derseniz ne faşistliğiniz kalır ne de ırkçılığınız.
(bkz: öz yurdunda garipsin öz vatanında parya)
milletinle övünmeni engelleyen durumdur.

(bkz: bizim hitlerimiz ne zaman gelecek acaba)
türkiye' de türk olmak azınlık olmaktır. çünkü diğer milletleri atarsak sadece on milyon kalabiliriz.
türkiye'de türk olmak;

türkler tarihte esi benzeri görülmemis bir millettir. - enes bin malik
türklerden baska dini ve vatani ugruna canini vermeye hazir asker görmedim. - hamilton
kilici essiz bir maharetle kullanan türk eli, maglûp ettigi insanlarin yarasini sarmakta da bir o kadar ustadir. - lord byron
insanlari yücelten iki büyük meziyet vardir: erkegin cesur kadinin namuslu olmasi. bu iki meziyetin yaninda hem erkegi, hem kadini sereflendiren bir meziyet vardir. icabinda tereddütsüz canini feda edebilecek kadar vatanina bagli olmak. iste türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardir. bundan dolayidir ki türkler öldürülebilir, lakin maglup edilemezler" -napoleon bonaparte - fransiz imparatoru
"türklerden bahsediyorum... düsmanina saldirirken amansiz bir kasirgaya, korkunç bir denize ve insafsiz bir yildirima benzeyen türk; dost yaninda ve silahsiz düsman karsisinda bir seher yelidir, berrak bir göldür. gönül açan bu yeli yildirma, göz kamastiran bu gölü coskun bir denize çevirmek tabiati da inciten bir gaflet olur." -tasso - italyan sair
"bütün milletler arasinda en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt edilmeyecek olan yalnizca türklerdir. henüz yabanci tesiri altinda kalmamis olan bir köye gidecek olursaniz; gerçek misafirperverligin ne demek oldugunu orada görüp ögrenirsiniz."-william martin
"irk ve millet olarak türkler, bence genis imparatorluklar içinde yasayan kavimlerin en asili ve basta gelenedir.
dini, sosyal ve örfi faziletleri,tarafsiz kimseler için birer takdir ve hayranlik kaynagidir." - lamartine-fransiz yazar, sair ve devlet adami.
"türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyecegini bilecek kadar tecrübeliyim. burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu ordulari ölüme sürüklemek mümkün. bu imkanlardan bol bol faydalaniyorum. fakat, meydana getirdigim ordulari sendeleten bir engel var: türklerin yasayan hatiralari! üç-dört yüzyil önce her kudreti ve her milleti yenen türkler, simdi de silinmez hatiralariyla her tesebbüsü sendeletiyorlar. hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. demek ki yalniz türkleri degil, onlarin tarihini de yenmek lazim. bu durumda ben, türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sirri da anliyorum. onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandiklari zaferleri ruhlara ve nesillere naksedebiliyorlar." - m. montecuccoli (avusturyali komutan)
"seceat ve cesaret bakimindan türklerden üstün; büyük hedeflere ulasmak bakimindan da onlardan dirayetli hiç bir kavim yoktur.
cenab-i hak onlari aslan sifatinda yaratmistir." - ibn-i hassul
türk, asillerin asilidir. yapma olmayan, gösterisi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatin hediyesidir. -pierre loti
türklerin yalniz sonsuz bir cesareti degil, iradeleri sersemlestiren bir sihirbaz zekasi vardir. iste türk, bu zekasiyla zafer kazanir, uygarliklar yaratir ve insanlik dünyasinda en serefli hizmeti basarir. zaten avrupa'nin yarisini yüzyillarca boyunduruk altina almak baska türlü mümkün olamazdi. - çarnayev(rus komutan)
silahli milletin en canli örnegi türklerdir. bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadinlarinin etek tutusunda silaha sarilmis bir pençe kivrakligi vardir. türk ata biner gibi oturur, kesfe yollanan asker gibi uyanik yürür. - moltke
türkler bir irk ve bir millet olarak yeryüzünün en serefli insanlaridir. - la martine
savasin zevkini almak isteyen herkes türklerle savasmalidir. - towsend (ingiliz komutan)

dünya'da türk sanini sürdürmektir.
Hissetmeyen ve hissettirmeyenlere rağmen Değil Türkiye de dünyanın her her yerinde Türk olmak büyük bir gururdur.
kendi vatanında ikinci sınıf vatandaş olmaktır. şakirtler ve pkk sempatizanları tarafından hor görülmektir.
zamanla azınlık olmaktır.
gereksizdir. insan olun yeter, gerisi teferruattır.
gittikçe en zor olandır. kürt olur, laz olur, arnavut olur, çerkez olur, bölerde böler ülkeyi. sen türk olursun faşist olursun, ırkçı olursun. en zorudur en zoru.
kendi ülkende ötekileştirilmeye çalışılır, türk'üm dediğin için, katillerin ölümü beni üzmez dediğin için bit beyinliler tarafından faşist ilan edilirsin.
bu ülkenin yükünü omuzlarına almaktır. etrafındaki ve içerdeki bazı insanların size karşı olduğunu bilmektir.
Yafes'in oğlu 'Türk' gibi dünyada tek Türk olmak! Turkiye'de Turk olmak aynı anlamı verir.

Dünyada Türk olmak, Evrende Türk olmak, gibi alt dalları vardır.
kendi öz vatanında yavaş yavaş sindirilip yok edilmektir.
vatanı bölmek isteyen, faşist, demokrasi düşmanı gibi damgaları bir bir yemektir.
kendi vatanında vatansızlıktır.
zor olandır.