bugün

yavuz bülent bakiler'in buram buram buhara, semerkant, taşkent kokan kitabı.
içinde en az 5 kez "ruslar gerçekten akilli adamlar. insan psikolojisini çok iyi biliyorlar" sözü geçen kitap.
türkiyeden sanatçılarla taşkent film festivaline katılan yavuz bülent bakiler'in orta asya ve sovyetler izlenimi anlattığı kitabı.
bakiler'in her zamanki akıcı üslubu, duru türkçesiyle kaleme aldığı harika bir kitap.

kitap kaleme alınana kadar ahıska türklerinden kimse haberdar değildi. sorunlarını, sıkınıtılarını hatta var olup olmadıklarını nerdeyse kimse bilmiyordu. hem bu yönüyle hem de sovyetlerde türklerin halini anlatması bakımdan tarihe katkısı da oldukça fazla.

acı hatılarla, hasretlerle, korkuyla, endişeyle, kederle, türkiye sevgisiyle dolu kitap. öyle hatıralar var ki insan gözlerinin nemlenmesine engel olamıyor. türkiye orta asya türklerinden, ahıskalılardan bihaberken onların türkiye ile yatıp türkiye ile kaklması...yürek dayanmıyor.

bakiler kitabın yedinci baskısı yapılırken demiştir ki :

Bilmelisiniz ki, ben Türkistan intibalarımı iplik iplik ağlayarak yazdım. Bir çok kimseden de, kitabımı aynı hassasiyetle okuduklarını okudum ve dinledim.

(bkz: üsküp ten kosova ya)
içinde en sevdiğim bölüm enver paşanın türk birliği idealini gerçekleştirmek istedği sırada rusların yaptığı basit bir hamle ile enver paşayı engelemesini anlattığı bölüm.
güzel türkistan sana ne oldu dedirtir.