bugün

müslüman bir ülkede dinini, atalarından aldığı örf ve adetlere sahip çıkan aklı başında coğunluğun haykırdığı cümle. kendi ülkesinde, kendi dinini yaşayamayan, yaşamaya calıştığı taktirde linç edilmeye calışılan, alay edilen ve her zaman aydınlıktan bahseden, devrimin toplumlara kazandırdıklarından dem vuran allah'sız olmayı ayrıcalık olarak gören sapıtmış kişilere söylenebilecek en güzel söz.
mantık olarak yanlış bir önermedir. türkiye laik demokratik bir hukuk devletidir. hiç bir dinle bağlantılı değildir. olamaz da.
devletin resmi dininin olmaması nedeniyle dikkate dahi alınmaması gereken önermedir. anayasada böyle birşeyin yazmadığı aşikadır. yeltenecek olanların vaqrlığı kadar aşikar.
turkiye bir insan kisi olmadigina gore butunuyle yanlis ve fasistce bir cumledir bu ulkedeki herkes dinini secmekte ozgurdur. sokakta hac veya yahudi sapkasiyla gez bakalim kim kimi linc ediyor daha iyi gorulur.
yanlış ve aptalca zihniyetin cümlesidir.çünkü t.c. laik bir devlettir,devletin dini olmaz ayrıca diğer ülkeleri örnek vermek de yanlış olur çünkü;dünyadaki laik devletler sadece fransa ve türkiyedir.diğerlerinde eğitim dinseldir.
türkiye cumhuriyeti devletinin dini yoktur.
türkiye devlet olarak ne tam olarak tümü müslüman olur ne de hepsi diğer önermelerden biri olur. bunu diyen kişi benim gibileri nereye götürecek merak ederim? zorla müslüman mı yapacak zamanında arapların biz türklere yaptığı gibi... ayrıca kendi ülkemdeyim, bende türk üm ancak senin dediğin gibi ne bir çoğunluğun haykırmak istediği bir şey diyorum ne de başka bir şey. bu ülke müslümanların değildir, seven herkesindir.
devlet ve ülke kelimelerinin farklarını bilmeyenlerin sazanlama daldığı başlıktır. ayrıca müslüman ülke sayılabilmesi için büyük çoğunluğunun müslüman olması yeterlidir. aynı bir türk ülkesi sayılabilmesi için çoğunluğun türklerden oluşması yettiği gibi.
(bkz: devlet)
(bkz: ülke)
insanlık tarih boyu aynı formatta hiç kalmadığından, din tamamen kişisel bir olgu olduğundan, hiç kimse kişinin kalbini bilemeyeceğinden, vicdanına hükmedemeyeceğinden saçma bir önermedir.
karşınızdaki kişiyi alıp, yetiştirip islamiyeti çok güzel öğrenmesini sağlayabilirsiniz; ama bir insanın "mor" rengi sevmesini, karnabahar yerken zevk almasını, kominist olmasını, hele hele bıraktığınız yerde bulmayı sağlayamazsınız. " değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." zaten.
hedeflerinizi belirlerken tarihteki diktatörlerin sonlarına bakmanızı tavsiye ederim.
ben portakal molekülü bile değilkene türk atalarımızın xxx şamanist bir ülkedir şamanist kalacaktır sesleriyle ellerinde pankart ve putlarla sokaklara döküldükleri bilinmektedir. yine olsundur. türkiye müslümandır müslüman kalsındır, pek farketmez 1000 yıla kalmadan değiştiririz.
(bkz: müslüman olup şaman adetlerine uygun yaşamak)
(bkz: nazar)
(bkz: ağaca çaput bağlamak)
(bkz: vs vs)
bir devletin dini olmaz, olmamalıdır. devlet içerisinde yaşayan vatandaşlarının çoğunluğu tek bir dine inansa bile bu durum o dinin geçerliliğini sağlamaz.

türkiye bu konuda son derece ilginç bir konumda bulunmaktadır. laik bir devlet olduğunu söleyip okullarda bir dinin belirli bir mezhebinin ağırlığında zorunlu din eğitimi vermekte diyanet işleri başkanlığı altında bir kurumun varlığını sağlamış hatta desteklemiştir. eğerki din kişi ve tanrı arasında yaşanan bir olgu ise bunu dillendirmek ancak bir takım çıkar çevrelerinin işidir. dün türkiye türktür türk kalacak şiarının yanında yerini alan türkiye müslümandır müslüman kalacak şiarı da gereksiz bir şiardır.
devlet adil olması gereken bir yapıdır. hristiyan bir türk, devletinin dininin islamiyet olduğunu düşünürse kendini nasıl o devletin parçası hissedebilir ki. türkiye cumhuriyeti laik demokrat bir hukuk devletidir. türkler ise çoğunluğunun müslüman olduğu bir millettir sadece.
açıkçası kimse kimseyi müslüman diye linç etmeye kalkışmıyor! bence asıl aşırı dinciler insanlar dinsiz diye linç etmeye kalkışıyor! ayrıca başlığı düzeltmek istiyorum türkiye laiktir laik kalacaktır! mustafa kemal atatürk'ün büyük önderimizin bizden isteği buydu bunu örümcek kafalı zihniyete bırakmayacak gerekirse bu uğurda savaşacak bir gençlik var burada!
(bkz: inşallah)
1921 anayasasındaki türkiye laik,demokratik ve sosyal bir devlettir, dini islamdır ibaresi sonraki anayasalarda ortadan kalktığı için polemiğe açık bir konudur. zaten genelde ülkelerin değil insanların dinleri olur. türkiyede de hak ve vicdan hürriyeti olduğu için,insanlar da istediği dini seçmekle serbesttirler. yani türkiyenin müslüman kalmasını bıraktım,müslüman olması kime göre neye göre olan bir durumdur.
"dini inançları olan bir ülke.eksantrik!" dedirten önerme.
(bkz: bir otur soluklan)
ülkelerin dini olmaz, bireylerin dini olur.
çoğu kimsenin yanlış anladığı ifadedir. efendim bir ülkenin müslüman olması düşünülemez, ülke için cennet, cehennem kavramı da yoktur zira. burada anlatılmak istenen halkın çoğunluğunun müslüman olmasıdır, yoksa iran müslüman ülkesi diye herkesi müslüman mı zannediyorsunuz, bunlar tecahülü arif, kinaye, cinas, kafiye, ulama, vb. tuhaf şeyler. çok şükür müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkeyiz, keşke bir de hakkıyla müslüman olsak diyoruz, budur yani.
bir recep tayyip gördüm sanki... *
(bkz: elhamdulillah)

türkiye türk tür demek gücünüze gitmiyor da müslümandır demek, neden gücünüze gidiyor. laiklik kavramını din konusuna karşı bir kalkan olarak kullandığınızın hala farkından değilseniz, yazdıklarınızı bir kez daha okuyun. bu halkın çoğunluğu müslümansa bu ülkede müslümandır kardeşim. sen inanırsın, inanmazsın veya birçok türk gibi inanırsın ama ibabdetten kaçarsın, o sana kalmış. ama bu halkın kanında vardır müslümanlık, hem de yedi yüzyılı aşkın bir süredir ve bu değişmeyecektir.*

bu başlıkta anlatılmak istenileni anlamamışınız galiba. bakın başlığı açan ülke demiş, devlet değil. türkiye laik, demokratik ve hukuk devletidir. türkiye de müslüman bir ülkedir. ülkeyi halk temsil ederken devlet yönetim şeklini temsil eder. yıllardır ezberlediğiniz şeyleri tekrarlamadan önce, ne denmek istediğini iyice kavramanızı tavsiye ederim.

atalarımız müslümanlığı yaşatmak için canlarını vermiştir, allah aynı ihsanı bize de nasip eder inşallah.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

I. Devletin şekli

Madde 1 - Tükiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

Madde 2 - Türkiye Cumhuriyeti,toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli mariı ve başkenti

Madde 3 - Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Milli marşı ''istiklal Marşı'' dır
Başkenti Ankara'dır

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

Madde 4 - Anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu, 2 inci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. *
(bkz: bana göre süt onlara göre çikolata)