bugün

ne çok Corolla sığdırmışız hayatımıza...
12 yaşıma kadar babamın olan araba, benim babam toyota gibi adam diyordum kucukken...
2011 modelini kullanmıştım. çok güzel bir araçtır.
görsel
görsel
görsel
2017'sini kullandım.
bende değil ama evde yakın yaşta focus var.

focus ile kıyas edince focus genel kalite olarak biraz daha iyi ama daha da pahalı.

alacak olsam aradaki farkı ödeyip focus almaya gerek var mı?
yok gibi, üç beş güzel düşünülmüş detay için fazla ödemeye gerek yok.

corolla yeterli olacak her şeyi sunuyor.
param olsa alırım şahsen.

bu klasmanda tepe bayrak focus ve jetta'da olsa da, corolla yeterli.
örnek görseller..
görsel
görsel
1991 modelinin dengi aslında kuş serisidir.
kuş serisi astronomik fiyat çekenlere rağmen 30-35 binlere dek inebiliyor, hesap edin.

bunun 1991'i peki?
80-90 binden başlıyor.

al sana şişirme.
hiç gereği yok. bunun 1991'ine 90 bin civarı verip alana dek 35-45'e broadway alın.
1.3 klimasız, hidroliksiz direksiyonlu(adam böyle dedi amk) orcinal(boyası yanık manasına gelir) efsane kasasına 115 k dediler lan!
90'lı modelleri inanılmaz derecede şişirilen araç.
1991, 1993, 1995 model araçlara 100 bin lira yazmalar..

sorunsuz idi ancak metal yorgunluğu ile o bile artık geçerli değil.
başka tek artısı olan bir model değil.

gerçek ederi bu piyasaya rağmen, 55-75 bin liradır.
Şimdiki 1.5 3 silindirli motor, benim 4 yıl kullandığım auris'in 1.33 motorunun geliştirilmiş versiyonu. 1.33 99 bg. Güç üretiyordu. 1.5 versiyonu 125 bg güç ve 153 nm tork üretiyor.

Arabanın en güzel yanı ise 10 vitesli mds şanzımanı. Mds 7 vitesli versiyonu ne kadar ağırsa bu da bir o kadar hızlı ve keyifli. Manuel modda gerçekten çok keyifli bir sürüş yaşatıyor. Otomatik kullanımda ise çok ciddi bir yakıt ekonomisi sağlıyor.

Ayrıca bakınız;

https://eksisozluk.com/entry/120563027
fakir bmw si.
Belki bir gün paramız olur da alırız be abi.

Saygılar sunuyorum azizim…
2001-2003 model arası olan kasası için;
görsel
görsel
görsel
görsel
Martın ilk haftası 191500 liraya inci beyazını aldım. 12 martta teslim ettiler. Şu anda 1330 km'ye geldi. Fiyat 229550 olmuş. Daha dün 220700 liraydı.
Bugün itibari ile en boş otomatik paketi ile 230 bin tl fiyatı olan araçtır.
Benzinli otomatik 2021 model için;
Araç fiyatı : 125.937,85 TL
Ötv Tutarı : 62.968,93 TL
KDV Tutarı : 34.003,00 TL
Toplam : 222.910,00 TL
Bu aracı sıfırdan üreten, satan kadar para kazanabiliyor mu acaba?
güzel arabadır, yağını suyunu ihmal etmediğin sürece sorunsuzca yıllarca binilir. bence segmentindeki golften vesaire iyi bir arabadır.
Eskiden pek sevmezdim.
Ne kadar kaliteli ama tutulmayan veyahut görüntüsü gerçekten güzel olup Sorunsuz olmayan modeller var, onları severdim.

Ama büyüdükçe, para kazanmaya başladıkça bana Corolla daha tatlı gelmeye başladı.
Sorunsuzluk, ömürlük. Bir araba daha ne vaat etsin? Ortalama bir konfor ve güvenlik de var. Mis gibi.

Yok tutulmayan japonlarmış, tutulmayan italyanlarmış..
Corolla, Ford focus, Renault Megane.. mis.

Tutulmayan araba başa bela almaktır.
(bkz: opel corsa bende korum)
bana sanayinin yolunu unutturan araçtır. (2003 yılında karşıdan karşıya geçerken toyota corolla çarptı hafızamı kaybettim)
Şu anda Türkiye'de sadece 1.5 motor seçeneği var ve stoktaki tüm arabalar için Bahar kampanyası yapmışlar. Düz vitesi 182 bin liradan, otomatik multidrive olanı da 190 bin liradan başlıyor.

Otomatik olanı almak gibi bir niyetim var. Toyota otomatik şanzımanlı kullanan ya da arabayı bilen yazarlar yeşillerse çok mutlu olurum.

Dipnot: 3 yıldan fazladır 2015 auris 1.33 kullanıyorum. Arabaya periyodik bakımlar haricinde sadece 70 lira harcadım. Tık demedi. Hala taş gibi. 70 liraya da internetten far alıp kendim taktım. Manuel olanı sapasağlam. Otomatik olanı hakkında bilgi veren olursa sevinirim.
dünyanın en çok satan arabası. bu sıfatı da hiç kaybetmedi. ama ne hikmetse şu ülkede opel'e renault'a binen adamlar saçmasapan tespitler yaparak bu arabaya laf ediyor. arabayı dünya beğenmiş şu heriflere beğendiremiyorsun.

ilk arabam fransız arabasıydı, o zamanlar da corolla'yı över, eleştirilerden hazzetmezdim ve gidip bunu da aldım. gayet de memnunum, hiçbir arızası derdi olmadı, uzun yıllar da kullanacağız inşallah.

tipsiz deniyor da, 11.nesil (2013-19) kasa gayet iyiydi, zaten makam arabası olarak karşılaşıp etkilenmiştim. yeni kasada biraz daha sportif görünüm deneyip arabanın ağır duruşunu bozmuşlar. spor-klasik havası iyiydi.

öndeki ve arkadaki krom çıtaların, farların yukarıya doğru kıvrımlı görüntüsü, çekik gözlü bir insanı veya kartal-şahin gibi yırtıcı hayvanları canlandırıyor. bence yakışıklı araba.
99 modeli vardı bizde. 2016 yılında sattık. araba kullanmayı bu şeyde öğrendim. bu araba değil aga. tank. bozana helal olsun.
C segmentin en sorunsuz, fiyat performans arabasıdır. Görünüşü sert ve heybetlidir. Sanayi ustalarının baş düşmanıdır.
Avensisin alt segmentidir, gönül isterdi ki corolla değil avensis nam salsaydi ülkemizde..
Corollayla roket gibi kalkanları gösteren efsane araba.

(bkz: Koltuğa yapıştıran 1 4 motor)
görsel