bugün

kışın havanın açık olduğu zamanlar balcalı'dan seyri pek keyiflidir. böyle karlar filan...
(bkz: bir başkadır torosların yağmuru)
(bkz: tekir)
geçtiğimiz hafta, gün batımında "toros dağları’nın üzerinde uçmak “ gibi bir bahtiyarlığa eriştim ve bir kez daha dünyamıza hayran kaldım. dağlar, deniz, bulutlar, göller, güneş, kar hepsi birbirine karışıp önümden geçti, beni mest...

yazının tamamı
http://ismailnuri.com/yazilar/31012011.php
alp- himalaya dağ sistemi içinde, ülkemizin akdeniz kıylarına paralel olarak rodos tan suriye sınırına kadar yaklaşık 2000 km lik bir sıradağ silsilesidir.

en yüksek noktası (bkz: aladağlar)daki 3767 mt lik kızılkaya doruğudur.
denize paralel bir yapıda oldukları için iktidar tarafından yerleri degistirilmistir. tüm bunlar coğrafya lobisinin işi. arkasında kim var? himalayalar.
HAVA ACIK OLDUGU ZAMAN MEMLEKET OZLEMINI TA KIBRISTAN GIDEREN DAGLARDIR.
(bkz: ferman padişahın dağlar bizimdir)
anadolunun türkmen ocağıdır. memleketim olan dağlar, diyarlardır.
kürtlerin kürt dağları diye bahsettiği türkmen ocağı olan dağlar. siz gidin zagros dağını sahiplenin persiler sizi.
adını Yunanca boğa anlamına gelen tavros kelimesinden alan dağlardır. tabii yunancayada başka bir dilden geçmiş olabilme ihtimali var.
kürtlerin kürt dağları diye bahsettiği ama türkmen,yörük dışında başka bir topluluğun yaşamadığı dağlar . siz gidin zagros dağını sahiplenin persiler sizi.
Mustafa Kemal Atatürk'ün de hakkında şöyle bir cümle sarf ettiği dağdır:

"Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez."
inerken de çıkarken de dönüp durulan dağlardır.

Aman döne döne döne Manavgat geliyor.
gecmiste taurus adıyla anılan ulkenin guneyini neredeyse bastan basa gecen sıradag sistemidir. kekik kokar ardıc kokar, yörük kızı kokar. beni koynunda büyüten daglardır her daim özlenir her daim sevilir.
ruhumun ait olduğu yer.
kavuştuğum topraklar.

bizim için anadolu'nun tanrıdağları.
türk halk edebiyatının, halk türkçe'sinin kalesi; karacaoğlan ve dadaloğlu'nun memleketi.

hitit-asur mücadelesinden, iskender ve selevkoslara, roma imparatorluğu'ndan kilikya krallığı'na ve en son ilelebet onlara ait olmak üzere yörük türkmenlere..
havasını soludugum, suyunu ictigim, ulu ardıcların golgelerinde serinledigim kekik kokulu daglar... nereye gidersem gideyim ben hep o dagların cocuguyum.
(bkz: gönlüm dağlarda)
şu anda efsanevi manzaralara ev sahipliği yapan dağlar.
Görmeyi hep merak ettiğim dağlardır. Bir diğeri için (bkz: ağrı dağı)
Memleket, Topraklar..

Hayırlısı ile yine bu dağların çekik gözlü bir kızını da bulduğum vakit tadından yenmeyecek diyar.

Ne modern, ne yobaz güzel topraklar..
Yörük Türkmen elleri..